|
کدخبر: 148503

آخرین مهلت کارگران برای واریز آورده مسکن ملی

دولت در راستای کمک به جامعه هدف این طرح اعم از کارگری، بازنشستگی، مستمری‌بگیر و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری و دهک‌های یک تا سه کشور تسهیلات و کمک‌هایی را در طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته تا این قشر در ادامه پرداخت‌ آورده دچار مشکل نشوند.

راه و مسکن آخرین مهلت کارگران برای واریز آورده مسکن ملی

کارگران و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری که در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده و واجد شرایط شناخته شده‌اند تا فردا ۳۰ دی ماه برای پرداخت آورده اولیه خود فرصت دارند.

به دنبال امضای تفاهمنامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان که دی ماه سال گذشته میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید، امکان ثبت نام چهار گروه کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان شاغل سرپرست خانوار در سامانه جامع اقدام ملی مسکن فراهم شدبر این اساس کارگران تا پنجشنبه هفته گذشته ۲۵ دی ماه، برای تکمیل اطلاعات و ثبت نام در این طرح فرصت داشتند.

دولت در راستای کمک به جامعه هدف این طرح اعم از کارگری، بازنشستگی، مستمری‌بگیر و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری و دهک‌های یک تا سه کشور تسهیلات و کمک‌هایی را در طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته تا این قشر در ادامه پرداخت‌ آورده دچار مشکل نشوند.

بر اساس آخرین آمارها از مجموع ۸۵۰ هزار نفر از کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران واجد شرایط ثبت‌نام‌کننده در طرح اقدام ملی مسکن، ۱۷۵ هزار نفر در فرآیند ثبت نام، پرداخت آورده اولیه و تکمیل موجودی قرار گرفتند.

برابر اعلام معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۶۲ هزار و ۵۸۰ نفر از ثبت نام‌کنندگان طرح اقدام ملی مسکن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.

به گفته صادقی فر، تعداد زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری ۸۹۵۱ نفر است که حدود ۲۱ هزار و ۷۲۴ نفر از آنها جزو دهکهای یک تا سه هستند و بر این اساس تامین مسکن این گروه از اقشار جامعه در اولویت دولت قرار دارد.

آنطور که وی گفته کارگران و کلیه مشمولانی که در فرآیند ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن واجد شرایط شناخته شده‌اند تا پایان دی ماه مهلت دارند آورده اولیه خود را پرداخت کنند.

کارگران می‌توانند هم به طور مجزا در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی‌های مسکن درآیند و از این طریق اقدام کنند اما چنانچه هیچکدام از این دو روش را دنبال نکردند می‌توانند از طریق تشکل کارگری مربوطه خود در این طرح ثبت نام کنند.

به موجب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می‌گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می‌شود.

وزرت کار اعلام کرده برای خرید مصالح ساختمانی مورد نیاز احداث مسکن کارگران، تسهیلات می‌دهد و شرکت‌های تعاونی مسکن فعال در زمینه ساخت مسکن کارگری محدودیتی برای دریافت تسهیلات مذکور ندارند؛ بانک توسعه تعاون نیز اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد تومانی برای این طرح درنظر گرفته که به تعاونی‌های مسکن و با اولویت ساخت مسکن کارگری اختصاص خواهد داد.

پیش‌بینی شده با اختصاص کمکهای دولتی و حمایت مالی وزارت کار، نرخ تمام شده مسکن برای کارگران دستکم تا ۲ درصد کاهش یابد.

 هر گروه از مشمولان واجد شرایط اعم از کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و ‌پس از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خود را واریز کرده باشند در اولویت واگذاری هستند.

با توجه به آنکه پیش‌بینی می‌شود مهلت تکمیل موجودی و واریز آورده مجدد تمدید نشود آن دسته از کارگرانی که پیش از این در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند تا آخر وقت فردا ۳۰ دی ماه مهلت دارند به سامانه https: //tem.mrud.ir مراجعه و برای پرداخت اولیه و واریز آورده ۴۰ میلیون تومانی خود اقدام کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...