|
کدخبر: 150593

سکته بازار مسکن پس از رشد ۸ ماهه

خرید و فروش ملک در کل کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۳۳ درصد و در شهر تهران ۲۰ درصد رشد داشته است. معاملات مسکن نیز در تهران طی همین زمان ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

راه و مسکن سکته بازار مسکن پس از رشد ۸ ماهه

با وجود آنکه آمار کلی از رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن در کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال حکایت دارد که بخش قابل توجهی از آن به هشت ماهه اول برمی گردد، به یکباره خرید و فروشها در دو ماه اخیر با افت ۳۲ و ۳۰ درصد مواجه شده است؛ این موضوع می‌تواند تحت تاثیر انتظارات کاهشی پس از تحولات سیاسی آبان ماه باشد.

خرید و فروش ملک در کل کشور طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۳۳ درصد و در شهر تهران ۲۰ درصد رشد داشته است. معاملات مسکن نیز در تهران طی همین زمان ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. این آمار می‌تواند نشانه هایی از افزایش تدریجی توان طرف تقاضا باشد. هرچند با افت نرخ ارز و امیدواری به ثبات اقتصادی، معاملات مسکن از حدود دو ماه قبل به حالت تعلیق درآمد.

پیش از آذرماه بازار مسکن به‌تدریج در حال گرم شدن بود. آمار اتحادیه املاک نشان می‌دهد که معاملات ملک در شهریورماه ۱۱۹ درصد، در مهرماه ۱۲۶ درصد و در آبان ماه ۶۷ درصد نسبت به ماههای مشابه سال قبل رشد یافته است. به یکباره از نیمه آبان تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و تحولات سیاسی ایالات متحده، حجم خرید در بخش مسکن کاهش و عرضه افزایش پیدا کرد. این تغییر، انتظارات کاهشی را در بازار ملک رقم زد تا اینکه معاملات کل کشور در آذرماه ۳۲ درصد و در دی ماه ۳۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت.

در شهر تهران نیز به یکباره از دو رشد ۱۵۴ درصد و ۱۲۹ درصد نقطه به نقطه معاملات مسکن که به ترتیب در شهریور و مهرماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته اتفاق افتاد، خرید و فروش ملک در آبان ماه به مثبت ۱۲ درصد، در آذرماه به منفی ۷۴ درصد و در دی ماه به منفی ۶۸ درصد رسید.

البته در دی ماه معاملات رشد نسبی را در مقایسه با ماه قبل تجربه کرد؛ به طوری که در کل کشور خرید و فروش ملک ۲۲ درصد و در تهران ۴۱ درصد نسبت به آذرماه افزایش یافت که می‌تواند به عنوان بخشی از خریدهای شب عید تلقی شود اما بازار آنطور که باید و شاید راه نیفتاده است. قیمتها نیز در تهران پس از یک افت ۱.۱ درصد در آذرماه، با رشد اندک ۱.۸ درصد در دی ماه مواجه شد.

واسطه‌های ملکی می‌گویند که خریداران دست نگه داشته اند؛ در حالی که حجم عرضه افزایش یافته و هم اکنون تعداد فایلهای عرضه شده به بازار چندین برابر تعداد متقاضیان است. عمده واحدهای خالی از سکنه نیز در شمال تهران قرار دارد. گشتی در سایتها فروش آپارتمان نشان می‌دهد در مناطق ۱ تا ۵ پایتخت حجم قابل توجهی آگهی برای فروش به ثبت رسیده و البته با وجود آنکه نرخ پس از هشت ماه ممنوعیت دوباره به سایتها برگشته، سایه نرخهای کاذب در بین انبوه فایلها محو شده است.

مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن ـ می‌گوید: پس از سه سال افزایش مداوم نرخ مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن نرخ شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت‌ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است. اگر چه این کاهش در برابر افزایشهای ماهانه بیش از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.

ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان ـ نیز بیان می‌کند: در هفته‌های اخیر عواملی همچون کاهش نرخ ارز، مسائل سیاسی و زمزمه‌های مربوط به مالیات خانه‌های خالی باعث شد بازار مسکن مقداری افت کند و دلالان مقداری خودشان را جمع و جور کردند. در واقع از کاهش نرخ مسکن نگران شدند و عرضه را در بازار افزایش دادند.

وی، ادامه ی ثبات و آرامش در بازار مسکن را منوط به افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: تاثیرات سیاسی ممکن است در مقاطعی کوتاه به شکل روانی بر بازار مسکن تاثیر بگذارد اما پایدار نخواهد بود. مهم‌ترین عامل ایجاد آرامش در بازار مسکن، افزایش تولید است. زمانی که محتکران ببینند دولت برای حوزه ساخت‌وساز برنامه دارد به‌تدریج واحدهای خود را وارد بازار می‌کنند؛ چرا که لزومی برای احتکار نمی‌بینند و نگران کاهش نرخ می‌شوند. این مسئله به ایجاد روند پایدار در بازار می‌انجامد و بخش مسکن را در مقابل تکانه‌های بیرونی، مقاوم می‌کند.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان

بنابراین گزارش، دی امسال متوسط نرخ هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان می‌دهد.

منبع: ايسنا
 • علیرضا ارسالی در

  سلام. ما انسانها احمقی هستیم که دنبال تخم مرغ گرفتیم که گران است . انشاءالله که کلا تمام بشه یک دانه اش وجود نداشته باشه .ما مشکلمان ساخت مسکن و تهیه جهیزیه و بیکاری فرزندانمان وسیله نقلیه است .

 • علیرضا ارسالی در

  این روش اعداد آماری را ارائه دادن به مطب وعات غلط است ، بیشتر از ۹۰ درصد آماری که ایشان اعلام کردن تبدیل ملک به ملکی دیگر است ، رونق بازارمسکن زمانی اتفاق می افتد که در همین تعدادآمار هم ، توان و قدرت خر ید نقدی خانه اولی وجود داشته باشد
  ایشان درفکر این است که قیمت های دلاری مس کن را به جامعه به قبولاند
  گذشت زم ان ثابت میکند با حرف زدن ، مردم مصرف کنن ده واقعی به بازار خرید برنمی گردن چراکه آنها برای سالها توان خریدشان ازبین رفته است

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا هم همینه خدا ازشون نگذره مستا جر بیچاره تو این گرونی مسکن اجاره بها همه چیز کمرش شکسته هیچ کس هم بداد مردم نمیرسه یعنی نمیتونند قیمت مسکن بیارن پایین بخدا همه چیز دست خودشونه یه مشت دزد و دروغگو دارن مملکتو اداره میکنند مثلا

 • کامیار ارسالی در

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدمل ی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم د اره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگ ری زد و هرید و فروش کرد تا ده سال یعنی د لال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد ک اهش میابد

 • مستاجر ارسالی در

  سلام عزیزان اگر خودرو گران شود خیلی ید است اما خوب مردم با نخریدن آن نمیمرند وسائل گران شود همین تور حنا اگر گوشت و مرغ گران شود هر چند سخت است ولی میشود نخرید و نخورد ولی اما اما مسکن مسکن را نباید اجاره دهیم تا گران شود چون یک سر پناه چیزی نیست که بگوئیم خوب میخریم و نمی خواهیم همی الان خیلی از مستاجران توان اجاره نشینی را د ر پیت ترین چاههای تهران را ندارند و گرانی اجاره خانه واقعا کمر خانواده ها دا خرد کرده است بدون مسکن در خیابان ماندن و گرانی اجاره مسکن مسعول محترم آقای راس مملکت میدونی جهت پرداخت اجاره خانه خیلی از زنان محترم حکومت اسلامی له فساد و فحشا کشیده شدند حنا با اجازه از شوهرانشان چون مجبورند گناه این همه فساد فحشا له گرم شما میباشد که جلوی دزدان ابن چنینی رد نمیگیری گناهش را شما

 • ناشناس ارسالی در

  آقایان خیلی خوب حرف می زنند همش شیره مال یدن است کدام ارزانی مسکن که ازش حرف می ز نید منزل بنده ساخت سال پنجاه ونه است حتی از بازسازی جنگ هیچ کمک به ما ندادند اما حالا با این تسهیلات کمر شکن واین وضع فلا کت بار می شه خانه ساخت یا خرید بس کنید ا ین حرفهای دروغین

 • محمد ارسالی در

  عزیز خریداران دست نگه نداشته اند بلکه هم ه مردم در این سه سال میخریدند و الان که همه خریدند دیگر کسی پول نداره که بخره و اون دو درصدی طبق آمار پول دارندچون همه چ یز صد برابر گران شده نمیتوانند بخرند پول شان را نگه داشته تا از پس زندگی بر آیند و گرسنه نخوابند مثل بقیه...مسئولین از مج لس گرفته تا نظام و دولت باید جنگ داخلی ر ا رها کنند و به فکر مردم و کشور برای ارز انی باشند

 • امیر ارسالی در

  انشاءالله زمین که هیچ ربطی به تحریم و دل ار و مصالح ندارد و توسط نفوزیهای دشمن و سرمایه داران و محتکرین و دلالها گروگان گ رفته شده اینقدر قیمتش پایین بیاد تا همه اقشار جامعه بتوانند زمین تهیه کنند و خان ه بسازند

 • ناشناس ارسالی در

  همش دست خوده دولت ، گرونی و......

ارسال نظر