|
کدخبر: 164673 شهریار خادمی

در گفتگوی گسترش نیوز باکارشناس بورس مطرح شد:

راهکار اساسی برای مثبت شدن بورس

نیما آگاهی کارشناس بورس بیان کرد: اگر‌ نرخ بهره کاهش پیدا کند، می‌تواند یک پارامتر‌ مثبت برای بازار بورس باشد، اما چشم‌اندازهای که حالت تعلیق را در بازار ایجاد می‌کند، باعث شده است که بورس این روزها روزگار خوبی نداشته باشد.

بورس راهکار اساسی برای مثبت شدن بورس

نرخ بهره عامل اثرگذار بر بازار سهام است که سیاست‌گذاری درخصوص آن بر نوسانات بازار به‌طور مستقیم اثر‌گذار است اگر دولت و بانک مرکزی به بانک‌ها اجازه دهند تا نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دهند، نگه داشتن پول در حساب‌های بانکی برای افراد به شدت جذاب می‌شود و مردم دیگر علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی نخواهند داشت چرا که در بانک سود بدون ریسک بیشتری به‌دست خواهند آورد.

تعیین نرخ بهره بانکی به عنوان هدایت‌کننده نقدینگی بین بازار پولی و بازار مالی عمل می‌کند که گفته شده با وجود دستورالعمل بانک مرکزی در ثابت نگه داشتن نرخ بهره، بسیاری از بانک‌ها به خاطر جذب پول سود بانکی را افزایش دادند، موافقان بازار مالی دستکاری نرخ سود بانکی را از دلایل خروج نقدینگی از بازار سرمایه می‌دانند در حالی که بانک مرکزی دستکاری نرخ بانکی را رد کرده می‌کند.

حساسیت نرخ بهره بانکی از این جهت برای بازار مالی و پولی اهمیت دارد که با تغییر و دستکاری آن نقدینگی بین بازار‌ها جابه‌جا می‌شود. تحلیلگران بانکی کاهش نرخ بهره را سبب بهم ریختن بازار‌های موازی مانند مسکن، ارز و حتی بازار سهام می‌دانند در همین راستا ما در گسترش نیوز با نیما آگاهی کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو پرداخته‌ایم و نظر وی را درباره تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس پرسیده‌ایم که در ادامه می‌توانید بخوانید:

نیما-آگاهی

نیما آگاهی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار گسترش نیوز درباره نرخ بهره دستوری و ارتباط با آن بورس اظهار کرد: داستان بانک‌ها مقداری گسترش زیادی دارد، بحث آن است که ما در قوانین‌مان محدودیات‌هایی برای بنگاه داری بانک‌ها داریم که دست بانک‌ها را می‌بندد قوانینی که نیاز به مصوبات بانک‌مرکزی ومجوزهای مربوطه دارد.

وی در ادامه بیان کرد: در رابطه با نرخ بهره نیز بانک‌ها تاثیرگذار نیستند، نرخ بهره را بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های که برای تورم دارد برنامه‌ریزی می‌کند و رویکردش آن است که در بازارهای موازی اتفاقی برای نقدینگی رخ ندهد تا بازارهای موازی دچار تلاطم نشوند، البته رویکرد اصلی ما این نگاه است که برای دارایی بانک‌ها محدودیت هایی اعمال کنیم.

سیاست احتمالی بانک مرکزی در گرو مذاکرات

این کارشناس بورس درباره دستوری بودن نرخ بهره و نسبتش با رونق موقت در بورس اظهار کرد: با توجه به فضای اقتصادسیاسی ما که به سمت مذاکرات پیش می‌رود، احتمال آنکه بانک مرکزی با رویکردی مبنی بر اینکه با کاهش نرخ بهره بتواند بازارها از جمله بورس را کنترل کند،کم نیست. اگر‌ نرخ بهره کاهش پیدا کند، می‌تواند یک پارامتر‌ مثبت برای بازار بورس باشد، اما چشم‌اندازهای که حالت تعلیق را در بازار ایجاد می‌کند، باعث شده که بورس این روزها روزگار خوبی نداشته باشد.

تغییر دیدگاه نسبت به بورس

آگاهی درباره آربیتراژ میانگین بازدهی بورس در سال گذشته و ربط آن با سود اسمی و حقیقی بانکی اظهار کرد: بانک مرکزی در یک برهه زمانی یعنی در تابستان سال ۱۳۹۹ با بازی‌ای که بر روی نرخ بهره ( بهره بین بانکی) انجام داد، باعث شد که دیدگاه‌ها نسبت به بازار بدبینانه باشد که بسیار تاثیرگذار بود، اما بنده در بلند مدت اعتقادی به این اتفاقات ندارم، یعنی معتقدم که نرخ بهره باید خیلی بیشتر از این اعداد شود تا سرمایه‌گذار توجیح شود که پولش به بازار برگردد، در غیر این صورت شرایط رکودی در بقیه بازارها باعث خواهد شد که سرمایه گذاران پول هایشان را به بانک برگردانند و از بازارهای موازی خارج شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان درباره تاثیر حذف صفر از پول ملی بر بورس اظهار کرد: از نظر عملیاتی این عدد هیچ فرقی نخواهد داشت اما از نظر روانی می‌تواند جامعه را سمت تورم‌های بالاتر سوق دهد و‌تورم همانند یک موتور برای بازار سرمایه محسوب می‌شود که می‌تواند یک حرکت خوب برای بازار سهام محیا کند. اما بنظر من اتفاق مهمی را در اقتصاد بعد از حذف صفر از پول ملی شاهد نخواهیم بود.

سخن پایانی: اگر بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دهد، تعمداً رشد اقتصادی را کند کرده است. این کار تاثیر شدیدی بر بازار بورس و سهام دارد، چراکه کاهش رشد اقتصادی منجر به کاهش رشد سودآوری و درنتیجه قیمت‌های پایین‌تر سهام می‌شود. از طرفی افزایش نرخ بهره باعث می‌شود سرمایه‌داران، دارایی‌های خود را به بانک منتقل کنند تا از این طریق سود بیشتری دریافت کنند و این سبب کاهش نقدینگی در بورس و رکود بازار سهام می‌شود.

  • Bahram hoseini ارسالی در

    من توسایت های رمزارزمیبینم کلی ایرانی از بورس خارج شدن ورفتن خریدرمزارزوموفق هم ه ستنددیگه بورس روی خوش نشون نمیده تازمانی که جلوی خریدوفروش رمزارزگرفته بشه تاسرم ایه دوباره برگرده به بورس داخلی واینم بع یده بتونندجلوشوبگیرن چون قانونیه وسودخوب ی میده منم فرصت بشه ازبورس خارج میشم ومی رم رمزارز میخرم ..ادم عاقل دیگه بورس نمی ادرمزارزبهترین گذینه است برای سرمایه گذا ری . خدا لعنت کسی که ماروبردبورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...