|
کدخبر: 169354

پیش بینی های خطرناک از افزایش قیمت مسکن

برخی کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: کاهش ۳ درصدی متوسط قیمت مسکن در فروردین ماه امسال، می تواند سرآغاز توقف رشد جهش گونه قیمت مسکن در سال جاری باشد.

راه و مسکن پیش بینی های خطرناک از افزایش قیمت مسکن

بانک مرکزی چند روز پیش گزارش وضعیت بازار مسکن در فروردین امسال را منتشر کرد که حکایت از آن داشت که در فرودین امسال متوسط قیمت مسکن که در اسفند ماه سال گذشته برای نخستین بار به بالای ۳۰ میلیون تومان رسیده بود، به زیر ۳۰ میلیون تومان بازگشته و کاهش ۳.۱ درصدی متوسط قیمت مسکن ثبت شده است.

برخی کارشناسان اقتصاد مسکن در سال گذشته از اتمام جهش‌های سنگین در بازار مسکن خبر داده و آغاز دوره پسا جهش قیمتی مسکن را نوید داده بودند، شاهد مدعای آنها نیز کاهش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن در آذر ماه نسبت به آبان ماه و افزایش اندک ۱.۸ درصدی قیمت مسکن در آبان نسبت به مهر ماه سال گذشته بود؛ چرا که در ماه‌های قبل از آن به خصوص در دو ماه مرداد و مهر ۹۹، رشد ۱۰ درصدی قیمت ماهانه مسکن رخ داده بود و حال که این رشد قیمت‌ها به کمتر از ۲ درصد یا رشد منفی در آذر ماه منتهی شده بود، کارشناسان آن را به آغاز دوره ثبات قیمت مسکن تعبیر می‌کردند.

اما بر خلاف این ادعاها، زمستانی سخت در انتظار بازار مسکن بود و همزمان با رکود معاملات، دو رشد قیمتی «ماهانه» ی ۳.۷ و ۶.۶ درصدی به ترتیب در بهمن و اسفند سال گذشته به ثبت رسید که هر چند از جهش‌های ماهانه ۱۰ و ۱۲ درصدی فاصله داشت، اما ارقام نسبتاً بالایی محسوب می‌شد.

اینک نیز با توجه به کاهش ۳ درصدی قیمت مسکن در فروردین ماه، برخی کارشناسان معتقدند از رشد جهش گونه مسکن طی سال جاری خبری نخواهد بود. در عین حال برخی دیگر از کارشناسان اقتصاد مسکن هم معتقدند نمی‌توان ماه پر تعطیلات فروردین امسال را ملاکی برای ادامه روند کاهشی قیمت مسکن دانست و باید همزمان با آغاز فصل جابه جایی مستأجران که معمولاً بر بازار خرید و فروش مسکن نیز تأثیر دارد و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و توقف محدودیت‌های کرونایی، به تحلیل وضعیت بازار مسکن در سال جاری پرداخت.

عده‌ای از کارشناسان بازار مسکن نیز کاهش قیمت ارز و سکه در هفته‌های اخیر را از عوامل مؤثر بر کاهش قیمت مسکن در فروردین امسال عنوان می‌کنند.

کارشناس اقتصاد مسکن: کاهش ریسک‌های اقتصادی، عامل ثبات بازار مسکن

فخرالدین زاوه، پژوهشگر بازار مسکن با بیان اینکه قدرت خرید خانوارهای ایرانی به شدت کاهش یافته، اظهار کرد: علی رغم افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، روند رشد درآمدها متناسب با افزایش قیمت مسکن نبوده است.

وی ادامه داد: در کنار کاهش قدرت خرید خانوارها، جایگزینی برای تقویت قدرت خرید وجود نداشته و سیستم بانکی بعنوان تأمین کننده مالی خرید مسکن خانوارها (وام خرید مسکن) نیز نتوانسته این کاهش قدرت را با تسهیلات مناسب، تقویت کند. بنابراین عمده خریداران مصرفی مسکن از بازار خارج شده‌اند.

وی افزود: از اواخر سال ۹۶، جدیدترین دوره افزایش قیمت مسکن شروع شد؛ در سال ۹۸ نیز به نظر می‌رسید دوره جهش‌های مسکن به اتمام رسیده و به نوعی شاهد ثبات در بازار مسکن باشیم؛ ولی به دلایلی که به نظر می‌رسد اصلی ترین آن، ریسک‌های غیر اقتصادی باشد و به بازار مسکن تحمیل شد، بازار مسکن مجدداً به جهش خود ادامه داد.

زاوه ادامه داد: در سال ۹۹، جهش‌های قیمتی زیادی را تجربه کردیم البته با اتمام انتخابات آمریکا در سال گذشته و کاهش سناریوهای بدبینانه، به نظر می‌رسید بخش مهمی از ریسک‌های اقتصادی از بازار خارج شده باشد با این وجود در نیمه دوم سال هم شاهد رشد قیمت بودیم.

سناریوهای احتمالی قیمت مسکن در سال جاری

وی با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی از بازار مسکن، اظهار کرد: به نظر می‌رسد بهای «واقعی» مسکن در سال جاری کاهشی باشد؛ این کاهش بهای واقعی مسکن به دو شکل صورت می‌گیرد: سناریوی محتمل این است که قیمت اسمی مسکن در سال جاری ثابت بماند و بعد همزمان با افزایش قیمت‌ها در سایر بخش‌های کالا و خدمات و تورم عمومی، کاهش واقعی قیمت مسکن رقم بخورد.

این مدرس دانشگاه افزود: با توجه به سطح بالای قیمت در شرایط فعلی که سبب شده تا نسبت P به R (تفاوت قیمت مسکن نسبت به اجاره) بالا باشد، انتظار می‌رود سناریوی کاهش اسمی قیمت مسکن هم در پی باشد؛ کما اینکه در گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن فروردین امسال، کاهش ۳.۱ درصدی قیمت مسکن را مشاهده کردیم؛ هر چند که معمولاً ماه‌های فروردین هر سال به دلیل توقف معاملات و تعطیلی‌های متعدد - که امسال محدودیت‌های کرونایی این تعطیلی‌ها را تشدید کرد- شاهد توقف رشد اسمی قیمت مسکن هستیم.

محمود اولاد: گزارش‌های بانک مرکزی اشتباه است

محمود اولاد، کارشناس اقتصاد مسکن نیز درباره چشم انداز بازار مسکن با توجه به کاهش نسبی میانگین قیمت در فروردین ماه، اساساً گزارش بانک مرکزی را غیرقابل اتکا می‌داند و می‌گوید: گزارش بانک مرکزی در فروردین ماه برحسب اطلاعات سامانه ثبت معاملات مسکن به ظاهر نشان از کاهش ۳.۱ درصدی قیمت مسکن در تهران دارد. اما بسیاری از مردم این آمار را باور ندارند و به شرایط واقعی بازار ارجاع می‌دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا این آمار خطا دارد؟، گفت: کافی است این گزارش (بازار مسکن فروردین ماه) را با گزارش بازار مسکن در اسفند ماه مقایسه کنید، می‌بینید که معاملات مسکن از نظر سطح زیربنا، متوسط قیمت واحدهای فروخته شده و نحوه توزیع آنها در سطح شهر تهران با هم متفاوت است.

اولاد ادامه داد: وقتی کل معاملات انجام شده، کمی بیش از ۲ هزار واحد است و از سوی دیگر، ترکیب معاملات هم از نظر منطقه، هم از نظر اندازه واحدهای معامله شده و به ویژه ترکیب برحسب متوسط قیمت هر متر مربع متفاوت است، واقعاً چگونه می‌توان مقایسه میانگین کرد؟

بانک مرکزی با آمار دارای چولگی، نتیجه گرفته قیمت کاهش یافته است

وی تصریح کرد: جالب‌تر اینکه بانک مرکزی با مقایسه میانگین قیمت در ماه‌های اسفند ۹۹ و فروردین ۱۴۰۰، نتیجه گرفته که متوسط قیمت مسکن در تهران در ماه گذشته، ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

کارشناس اقتصاد مسکن بیان کرد: توزیع‌ها نرمال نیستند و چولگی (عدم تقارن توزیع احتمالی داده‌ها) دارند. به عنوان مثال، در فروردین امسال، در مجموع سهم واحدهای با قیمت متری ۴۰ میلیون تومان به بالا، ۲.۸ درصد کاهش و سهم واحدهای با قیمت متری کمتر از ۴۰ میلیون تومان، ۲.۸ درصد افزایش یافته است؛ آیا با وجود این تغییر ترکیب واحدهای معامله شده به نفع واحدهای ارزان‌تر که می‌تواند به دلیل تفاوت در موقعیت ملک، قدمت آن، امکانات موجود در واحد و … باشد، می‌توان باز نتیجه گیری کرد که متوسط قیمت در تهران ۳.۱ درصد کاهش یافته است؟

بیت الله ستاریان: قیمت مسکن تا نیمه امسال دوباره اوج می‌گیرد

بیت الله ستاریان، دیگر کارشناس اقتصاد مسکن درباره کاهش قیمت مسکن در تهران بر اساس گزارش بانک مرکزی و ادامه روند نزولی آن در ماه‌های آتی گفت: اساساً با اینکه بخواهیم گزارش یک ماهه را اساسی برای تحلیل یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور که نیاز به بررسی نمودارها و بردارهای متعددی برای نتیجه گیری دارد، مخالف هستم.

وی ادامه داد: نمونه آن هم گزارشی است که بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در آذر ماه ارائه کرد که بر اساس آن، قیمت مسکن کاهش یافته بود و بسیاری از کارشناسان و مسئولان بخش مسکن اعلام کردند که آذر ماه ۹۹، آغاز روند نزولی قیمت مسکن است؛ اما بلافاصله پس از آن دوباره قیمت‌ها رشد کرد.

ستاریان با بیان اینکه ظرف ۴۰ سال اخیر (به جز یکی دو سال)، همواره بازار مسکن در فروردین ماه به دلیل کاهش معاملات و تعطیلی دفاتر مشاوران املاک، نزولی بوده افزود: امسال هم بلافاصله پس از تعطیلی نوروز، شاهد تعطیل شدن مشاوران املاک به دلیل محدودیت‌های کرونایی در فروردین ماه بودیم.

وی یادآور شد: به دلیل انتخابات ریاست جمهوری که معمولاً تردیدهایی میان فروشندگان و خریداران مسکن ایجاد می‌کند، احتمالاً اردیبهشت و خرداد هم با رکود بازار و توقف معاملات مواجه باشیم؛ اما بر اساس مطالعات، تا میانه‌های سال جاری، شاهد بازگشت رشد قیمت ماهانه مسکن خواهیم بود.

ارزش معاملات بازار مسکن دیگر قابل مقایسه با بازارهای ارز و سکه نیست

ستاریان با اشاره به تأثیرگذار بودن برخی مسائل بین المللی بر بازار مسکن، درباره اثرگذاری بازارهای موازی (ارز، سکه و سهام)، گفت: بازارهای موازی همواره در کنار بازار مسکن فعالیت داشته‌اند و از نظر حجم جابه جایی نقدینگی، بازارهای کوچکی نسبت به مسکن محسوب می‌شوند؛ ضمن اینکه مسکن یک بازار بلند مدت محسوب می‌شود در حالی که بازارهای موازی مانند ارز و سکه، تأثیرپذیری کوتاه مدت دارند.

پارامترهای اقتصاد کلان، نشان دهنده افزایش جهشی دوباره قیمت مسکن است

وی تأکید کرد: آنچه بر بازار مسکن تأثیرگذاری بیشتری دارد، نقدینگی و سایر مؤلفه‌های اقتصاد کلان است؛ دیگر نمی‌توان پارامترهایی مانند بازارهای موازی را در بخش مسکن مؤثر دانست؛ چرا که رشدی که سال گذشته در بخش مسکن دیدیم، آنقدر سنگین و کلان است که دیگر با پارامترهایی مانند تغییر نرخ ارز و سکه، قابل جابه جایی نیست. اگر متوسط قیمت اسفند ۹۷ را با اسفند ۹۹ مقایسه کنید، شاهد این رشد سرسام آور قیمت‌ها در بازار مسکن خواهید بود.

ستاریان تصریح کرد: افزایش‌های بی حد و حساب قیمت مسکن، بسیاری از خانوارهای متوسط را از بازار خارج کرده است و دیگر بخش مهمی از خانوارها نمی‌توانند با پس اندازهای مرسوم، به بازار بازگردند؛ نقدینگی، گردش پول و سیاست‌های اقتصادی دولت از مسائل اثرگذار در بخش مسکن است.

کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: همواره در بخش مسکن یک حرکت سینوسی داشته‌ایم و بعد از دو تا سه سال رکود، یک جهش رخ می داده است؛ اما اینکه آیا کاهش متوسط قیمت در فروردین امسال، می‌تواند آغازی بر ثبات یا رکود در قیمت مسکن باشد، به نظر نمی‌رسد چنین باشد.

منبع: مهر
 • بهلول ارسالی در

  سایت شهر خبر دست بردار از این تیترهای بی خود آب دو خیاری اخه از ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ ای ب ابا دست بردار خجالت بکش یکم

 • ...... ارسالی در

  بس کنید این روابط با برخی دلالان

 • ناشناس ارسالی در

  دلالان وسرمایه دارانی که سرمایه های سرگردان دارندتمام معاملات بازاررابه دلاروصعودوسقوط آن دربازارفردوسی تهران وهرات افغانستان وسلیمانیه عراق ربط می دهندوبااین شرایط تورم بازاروبازبینی قیمت دلارنتیجه مشخص می شودتمام بازارهاچشم به نتایج فوری مذاکرات قبل ازانتخابات دوخته است

 • ناشناس ارسالی در

  سر جاتون بتمرگید

 • رضا ارسالی در

  بااین اوضاع نابه سامان قیمت مصالح ساختمانی که افزایش سه برابری داشته حتما قیمت مسکن صعودی خواهد بود وای به حال ما

 • ناشناس ارسالی در

  برای خرید مسکنی که شایسته هر ایرانی باشد راهی جز دزدی و اختلاس های کلان نیست

 • مهدی ارسالی در

  خدا لعنت بکنه باعث و بانی کسایی رو که با دعوت مردم به بورس دار و ندارشون رو به غارت بردند و از فقرشون به بهانه در آوردن پول و رفع مشکلات زندگی حداقلی شان نهایت سو استفاده را کردند این ظلمی بود که حتی آمریکا در حق مردم بیچاره نکرده و اصلا قابل گذشت نیست خانواده و اطرافیانم همه یاد گرفتند که دیگر به حرف هیچ دولتی گوش نکنند چون دولت اصلا به فکر مردم بیچاره نبوده و نیست ما در سرزمین خودمان احساس ناامیدی و یاس میکنیم چرا که امنیت روانی و اقتصادی نداریم

 • جهان ارسالی در

  مذاکرات برجام در وین به نتیج برسد وآمریک ا تحریم ها را بر دارد دلار باید به ۱۰ تو مان بر گردد در نتیجه قیمت مسکن ۵۰ درصد ا فت میکند همه این حرفا که منتشر میشود بخا طر این است که یک سری که در حکومت هستند و داری مال و منال و کارخانه هست این حرفا ر ا میزنند تا پیشگیری کنند قیمتها پایین نی اید و ضرر نکنند و دوست ندارند ارزش پول م لی بالا برود

 • علی ارسالی در

  هر زمان که من گزارش شما کارشناسان مسکن خ واندم ، مسکن در حال کاهش قیمت می باشد و سال آینده رشد در قیمت های مسکن نداریم برای همین قیمت مسکن رفته شده ملیار دی

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت خدا براین کارشناسان دروغگو یادلالا ن

 • سعید ارسالی در

  آقای به اصطلاح کارشناس، همین الان هم قدر ت خریدی وجود نداره تا برسه به افزایش قیم ت ، شما کارشناسیت یا دلال تویه 3 سال گذش ته 600% افزایش قیمت بوده خواهشن اگر کاری از دستتون بر نمیاد حداقل حرف نزنید، متا سفا برای این سایت که حرف های شما رو نشر میده ، در ضمن بازار مسکن با این حرف ها ا ستارت نمیخوره

 • ناشناس ارسالی در

  به جای اینکه سایت جمع آوری اطلاعات املاک راه اندازی کنید از دادن وام‌هایی که به تشدید بالارفتن قیمت‌ها در بازار کاری کنید بانک‌ها اقدام به دادن وام‌هایی کنند برای ساخت منزل مسکونی واقدام به دادن جواز رایگان به افرادی بکنند که دارای زمین هستند وبصورت اشتراکی اقدام به ساخت مسکونی بکنند یا به اجاره به مدت حداقل دوسال بکنند داده شود نتیجه آنکه برای پایین آوردن قیمت‌ها وتورم خیلی راحت وقوانین سخت گیرانه در تمامی حوزه ها وبرخورد شدید با متخلفان به سرعت می‌توان اقتصاد را پویا نگه داشت واشتغال زایی کرد وکسانی هم که زمین‌های شهری ودرحوزه شهرداری‌ها را تا یک سال تایین تکلیف یابه چرخه مصرف نرسانند از خدمات دولتی مانند بیمارستان‌ها خرید وفروش اموال دولتی وغیر دولتی وحتی مجوز خروج وعوارض سنگین خروج از کشور را پرداخت کنند وحتی دیگر نتوانند خودرو خرید وفروش حتی گواهینامه‌های رانندگی آنها در یک پکیج قوانین سختگیرانه مورد منظور گردد تا ثبات حاکم شود و قوه قضائیه محکم باید پای کار باشد. وگرنه همه منتظر خواهند ماند ودلالها بازهم منتظر تا تو کشور یک علمی بلندبشه تا به بهانه آن اقدام به افزایش قیمتهاکنند پس کی باید انسانها باید تو این کره خاکی زندگی کنند

 • ایرانی اصیل باشرافت ارسالی در

  اتفاقا دادن وامهای کلان ودلارهای بالای ۱ ۵ تومان قیمت اپارتمانها راصعودی کرد,,این دو بردارند قیمتها حداقل به نصف میرسد,,ش ک نکتید,,,البته اگر مشکل کروناهم باواکسن زدن حل شودقیمتهای مسکن نصف خواهذشد,,,ای نراشک نکتیدکارسناسان سوری هستند محتکرهست ند باید ازخانه خالی مثل تمام کشورهاحسا ب ی مالیات بگیرند,,,وهراملاکی که قولنامه ب دون کدرهگیری مینویسد راحریمه وپلمپ کنند, ,,اماایااحرا میکنند

 • ناشناس ارسالی در

  چه خبر این قدر ودیعه واجاررو گران کردن پدر مارو دراوردن با یه حقوق کارگری ب ا بچه این چه وضعی بابا از قدیم گفتن س یر چه غم گرسنه است یه بچه مریض دارم کم ا وردم روانی شدم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...