|
کدخبر: 167075

اثر احیای برجام بر صنایع بورسی و دلار

سه کارشناس بازارسرمایه ضمن بررسی اثر احیای برجام بر صنایع بورسی و دلار، بهبود سود برخی شرکت‌ها و وابستگی سرنوشت نرخ سهام به دولت جدید را پیش‌بینی کردند.

بورس اثر احیای برجام بر صنایع بورسی و دلار

سه کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی روند صنایع بورسی و نرخ دلار در صورت احیای برجام، بهبود سودآوری برخی شرکت‌ها و وابستگی سرنوشت نرخ سهام به روی کارآمدن دولت جدید و رئیس‌جمهور آینده را به دنیای اقتصاد پیش‌بینی کردند.

هیجان در کوتاه‌ مدت

علیرضا تاجبر: شرکت‌های خودروسازی و شرکت‌هایی که به‌صورت مستقیم با واردات سر و کار دارند بعد از اتفاقات جدید برجام قطعا قراردادهای جدیدی منعقد می‌کنند. بانک‌ها نیز پس از حل مشکل نقل‌و‌انتقالات بین‌المللی، تغییرات مثبتی را در پیش خواهند داشت. در این میان برخی معتقدند کاهش احتمالی نرخ دلار بر EPS شرکت‌های صادرات محور تاثیر منفی می‌گذارد اما رفع تحریم‌ها میزان فروش شرکت‌ها را افزایش می‌دهد و کاهش نرخ نهایی محصول را رقم می‌زند که با توجه به افزایش میزان فروش، اتفاق منفی محسوب نمی‌شود.

رفع تحریم‌های بین‌المللی حتی اگر تدریجی هم صورت گیرد به نفع اقتصاد است. کمبود کالاهای اساسی و مشکلاتی که تجار در زمینه نقل و انتقالات پولی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند شرایط دشواری را به‌وجود آورده است. یکی از مشکلات اساسی مصرف‌کننده نرخ تورم است که بخش عمده آن به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها به‌وجود آمده است. تسهیل در نقل و انتقال پول، فروش محصولات ایران در بازارهای خارجی و ورود منابع حاصل از فروش کالاهای ایرانی، مشکلات عمده اقتصادی را برطرف می‌کند و اثر کاهنده‌ای بر تورم و نرخ نهایی کالاها در داخل خواهد داشت.

برداشتن تحریم‌ها بیشترین تاثیر را بر ورود کالاهای اساسی دارد از این رو، بعید به نظر می‌رسد نرخ دلار تاثیر این اتفاق افت چندانی را تجربه کند. درحال‌حاضر حدود ۳۰ میلیارد دلار تقاضای انباشته شده در گمرکات وجود دارد. کمبود برخی کالاها از جمله دارو، لوازم خانگی و... به دلیل محدودیت میزان دلار در داخل است و مردم با کمبود کالاها مواجهند بر همین اساس با رفع تحریم‌ها و با ورود هر پولی به این تقاضا پاسخ داده می‌شود. این حجم از تقاضا باعث می‌شود در کوتاه‌مدت روند نزولی نرخ دلار اتفاق نیفتد و بطور متوسط نرخ دلار از ۲۲ تا ۲۷ هزارتومان در نوسان باشد. مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها طی ۴-۵ سال اتفاق افتاده و نمی‌توان انتظار داشت با برداشته شدن تحریم‌ها ظرف یک ماه شاهد ریزش نرخ در همه بازارها بود.

واکنش متفاوت صنایع به برجام

رسول رحیم‌نیا: برآوردها نشان می‌دهد در صورت احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده بود نرخ دلار با وضعیت متفاوتی مواجه می‌شود و درمحدوده ۲۰ هزارتومان نوسان می‌کند. اگر تغییرات دیگری در نحوه احیای برجام به‌وجود‌اید و دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان سقوط کند بازار سهام نیز با فراز و فرود‌های جدی دست به گریبان می‌شود.

نخستین واکنش جدی بورس به ریزش نرخ دلار منفی خواهد بود و در کوتاه‌ مدت بازار سهام با افت نرخ دست به گریبان می‌شود. در ماه‌های گذشته با وجود تغییرات بسیاری که سیاست‌گذاران بورسی برای بهبود وضعیت بازار انجام دادند اما بورس همچنان بر مدار نزولی سیر می‌کند. مهم‌ترین دلیل این موضوع احتمالاتی است که سهامداران در مورد ریزش نرخ دلار بعد از روی کارآمدن ترامپ می‌دهند از این رو هر اتفاقی که در حوزه سیاست خارجی رخ دهد، بازار سهام را در کوتاه‌مدت نشانه می‌گیرد.

سهم‌های مختلف بازار واکنش‌های متفاوتی نسبت به برجام نشان خواهند داد به طوری که ممکن است رفع تحریم‌ها نرخ سهام برخی از شرکت‌ها را افزایش و سودآوری برخی دیگر از شرکت‌ها را کاهش دهد. گرچه پیش‌بینی می‌شود گشایش در برجام در بلند‌مدت بازار سهام را وارد فاز صعودی کند.

درحال‌حاضر شرکت‌های دلار محوری که برای فروش کالاهای خود با مشکل مواجه هستند بعد از پایان تحریم‌ها می‌توانند با دغدغه کمتری فعالیت کنند و نرخ سهام این دسته از شرکت‌ها رشد خواهد کرد. روند معاملات خودرویی‌ها، فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها در بورس بعد از لغو تحریم‌ها در بلندمدت وارد فاز جدیدی از صعود خواهد شد. بازار خودرو به شدت نیازمند واردات است و در بلند مدت می‌توان امیدوار به رشد قیمت‌ها بود. به نظر می‌رسد بازار مسکن نیز همانند سایر بازارها نخستین واکنشی که نسبت به این موضوع نشان دهد، منفی باشد به طوری که برآورد‌ها از کاهش نرخ مسکن خبر می‌دهد.

بهبود سودآوری برخی شرکت‌ها

مهدی افنانی: بازار ارز نخستین واکنش نسبت به برداشته شدن تحریم‌ها را نشان می‌دهد بر همین اساس، نرخ ارز بعد از بازگشت امریکا به برجام دستخوش تغییراتی می‌شود. طبق برآورد کارشناسان این حوزه نرخ دلار با ریزش سنگینی مواجه نخواهد شد و نرخ دلار در محدوده ۲۰ هزارتومان در نوسان خواهد بود.

برداشتن تحریم‌ها هزینه صادرات و نقل و انتقال پول را کاهش می‌دهد از این رو، شرکت‌های پروژه‌ای محور با کاهش هزینه تمام شده ساخت برخی کالاها سودآوری چشمگیری خواهند داشت.احتمال بازگشت امریکا به برجام و تاثیر آن بر معاملات بورس، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را در کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد. انتظار می‌رود تا زمانی که ریسک برجام از سر بازار برداشته نشود، روند مثبتی در کلیت بازار شکل نگیرد.بازار سهام بعد از برداشتن تحریم‌ها ممکن است واکنش‌های متفاوتی نسبت به سایر بازار‌ها نشان دهد.

تجربه نشان می‌دهد بورس در چنین شرایطی برمدار رشد شارپی قرار نخواهد گرفت گرچه ممکن است باعث آسودگی خاطر سهامداران شود اما در نهایت نمی‌تواند جهش خیره کننده‌ای از نرخ سهام را رقم بزند. بازار سهام بعد از برداشتن موانع تحریم‌ها در بلندمدت صعودی خواهد شد و در میان‌ مدت سودآوری شرکت‌ها را بهبود می‌بخشد.

در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار کاهش نرخ دلار به دنبال احیای برجام هستند باید این موضوع عنوان شود که تکلیف نرخ ارز صرفا با برداشتن تحریم‌ها مشخص نمی‌شود به طوری که به عنوان متغیری تعیین‌کننده در سرنوشت نرخ سهام تنها بعد از روی کارآمدن دولت جدید و گروه اقتصادی رئیس‌جمهور آینده تعیین تکلیف می‌شود. بعد از برجام شرکت‌های با P/ E مثبت از جمله شرکت‌های فولادی، پتروشیمی‌‌ها، سنگ آهنی‌ها و فلزات در بازه زمانی یک تا دو ماهه می‌توانند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرند. بازار سهام برخلاف سال‌های قبل نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری امسال ایفا می‌کند و نامزدهای ریاست جمهوری احتمالا مواضع روشن‌تری نسبت به بازار سرمایه خواهند داشت.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...