|
کدخبر: 148902

پرداخت وام خرید موبایل به دانشجویان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: صندوق رفاه دانشجویان برای کمک به دانشجویانی که قدرت خرید تجهیزات ارتباطی جهت آموزش‌های مجازی را ندارند، وام می‌دهد.

اقتصاد پرداخت وام خرید موبایل به دانشجویان

ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: به تازگی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه ۱۰ درصد از دانشجویان گوشی اندروید ندارند. این آمار بر اساس یک مطالعه در سطح وزارت علوم ارائه شده و متولی آن صندوق نبوده است.

مطیعی ادامه داد: این تحقیق که وزارت علوم انجام داده است یک تحقیق جامع بوده و در آن حدود یک تا دو سوال درباره میزان دسترسی به ابزار الکترونیکی از دانشجویان برای برخورداری از آموزش مجازی پرسیده شده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: از کل پاسخ دهنگان به این پرسشنامه بین ۶ تا ۸ درصد اعلام کرده بودند که به گوشی و رایانه دسترسی ندارند.

به گفته این مقام مسئول، نتایج حاصل با شرکت همه دانشجویان کشور نبوده است و این میزان عدم دسترسی به ابزار الکترونیک مختص تعداد دانشجویان بوده که در این تحقیق حضور داشته اند. این نتایج از یک تحقیق پیمایشی منتج شده و درصد خطا در آن وجود دارد.

مطیعی ادامه داد: این ۶ تا ۸ درصد دانشجویی که اعلام کردند گوشی و یا رایانه برای آموزش مجازی ندارند، ۳ هزار نفر هستند.

به گفته این مقام مسئول، صندوق رفاه دانشجویان برای کمک به دانشجویانی که به این ابزار نیاز دارند، وام می دهد.

او تصریح کرد: وام‌ دانشجویی ضروری در مواردی چون بیماری‌های صعب العلاج، تصادفات، فوت پدر و مادر، حوادث غیر مترقبه‌ای که خارج از کنترل و اراده دانشجو باشد و منجر به ایجاد خساراتی شود که زندگی دانشجویی و خانوادگی دانشجو را تحت تاثیر قرار دهد، پرداخت می‌شود. کرونا نیز یک رویداد غیرمترقبه بود و وام هایی در این زمینه به دانشجویان پرداخت می شود.

مطیعی ادامه داد: دانشجویان می توانند برای تهیه ابزار هوشمند مثل گوشی موبایل، تبلت و لپ تاپ درخواست وام کنند.

او اضافه کرد: سال تحصیلی گذشته، وام ضروری تا سقف یک میلیون پرداخت می‌شد اما در برنامه ریزی جدید بسته به شرایط بین ۳ تا ۵ میلیون وام پرداخت می‌شود. با وجود اینکه اعتبار دانشگاه‌ها محدود است، هر دانشگاه متناسب با تعداد دانشجویان و سقف اعتباری باید وام‌ها را با اولویت بندی پرداخت کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال شد و به معاونان دانشجویی اعلام شد که اولویت پرداخت وام ضروری با دانشجویانی است که این وام را برای خرید ابزار هوشمند «گوشی موبایل، تبلت و لپ تاپ» جهت برخورداری از آموزش مجازی نیاز دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر