|
کدخبر: 152653

چرا بازار مسکن داغ نشد؟

رصد وضعیت بازار در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه نیز نشان می‌دهد که نرخهای پیشنهادی افزایش نداشته اما کاهش هم نداشته است. این در حالی است که ۱۵ روز قبل از آن قیمتها حدود ۵ درصد کاهش یافته بود.

راه و مسکن چرا بازار مسکن داغ نشد؟

بازار مسکن در هفته‌های نزدیک به پایان سال که از آن به عنوان شب عید یاد می‌شود چنگی به دل نمی‌زند. واسطه‌های ملکی می‌گویند که سال‌های قبل معمولا از نیمه بهمن ماه معاملات در بازارمسکن مقداری بالا می‌رود اما امسال به نظر نمی‌رسد کسادی از بازار دست بردارد.

ظاهرا همه چیز در بخش مسکن به زلف مذاکرات سیاسی گره خورده و فعالان بازار املاک در تهران می‌گویند متعاملین در انتظار شرایط آینده هستند. البته خریداران واقعی از مدتها پیش حضور چشمگیری در بازار مسکن نداشتند و سرمایه‌گذاران نیز در شرایط فعلی که نرخ ارز به ثبات رسیده، ریسک خرید آپارتمان را نمی‌پذیرند.

درحال‌حاضر دو نوع برداشت از وضعیت آینده بازار ملک وجود دارد؛ گروهی معتقدند اگر تورم سیستماتیک ۳۰ درصد را در نظر بگیریم باید در سال آینده شاهد مقداری افزایش نرخ خانه باشیم. گروه دیگر اما با خوشبینی به وضعیت اقتصاد کلان، افزایش سرانه، رشد درآمدهای نفتی، کاهش نرخ ارز و در نظر گرفتن این واقعیت که توان طرف تقاضا در بازار مسکن به شدت سرکوب شده و ظرفیتی از این بابت برای رشد قیمتها وجود ندارد چشم‌انداز بازار مسکن را باثبات ارزیابی می‌کنند.

رصد وضعیت بازار در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه نیز نشان می‌دهد که نرخهای پیشنهادی افزایش نداشته اما کاهش هم نداشته است. این در حالی است که ۱۵ روز قبل از آن قیمتها حدود ۵ درصد کاهش یافته بود.

از طرف دیگر تمایل برای فروش مسکن که از تعداد آگهی‌های ملکی قابل مشاهده است پایین آمده و از کاهش ۹ درصدی حکایت دارد.

صرف نظر از نوسانات جزئی ماهانه، بازار مسکن در حالت کلی به ثبات نرخ و رکود معاملاتی رسیده است. با این حال هنوز سایه نرخهای کاذب بر این بازار سنگینی می‌کند. از جمله ابزارهای در اختیار دلالان، قیمت‌سازی در فضای مجازی و معاملات صوری است. البته قیمتهای بالاتر از عرف مناطق در سایتها قابل مشاهده نیست اما تعداد فایلهای با نرخهای نجومی هنوز بالاست.

حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن ـ با اعلام اینکه در بهمن ماه نیز با کسادی معاملات مواجهیم خاطرنشان کرد: در بهمن سال‌های گذشته که به شب عید نزدیک می‌شدیم معمولا معاملات افزایش پیدا می‌کرد.

یکی از دلایل این بود که متقاضیان می‌خواستند از تورم سال آینده مصون بمانند. اما هم اکنون تقریبا به نیمه بهمن رسیده‌ایم و بازار در رکود قرار دارد. علت این است که متقاضیان واقعی توان خرید ندارند و سرمایه‌گذاران هم با توجه به ثبات نرخ ارز برای خرید مسکن ریسک نمی‌کنند. این باعث شده که نرخ مسکن به ثبات نسبی برسد. در سایر کالاها نیز شاهد ثبات نسبی نرخ هستیم.

وی ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و گفت: مقطع کنونی می‌تواند آغاز یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین‌المللی دچار شوک نشود و شاهد رشد نرخ ارز و طلا نباشیم. بعد ممکن است به‌تدریج سرمایه‌ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان

بنابراین گزارش، دی امسال متوسط نرخ هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد.

طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان می‌دهد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر