|
کدخبر: 148668

طلا و دلار در انتظار شهادت این زن

شاخص دلار در جهان روز دوشنبه را با روند صعودی آغاز کرد و طلا و نفت را تحت تاثیر خود قرار داد.

اقتصاد طلا و دلار در انتظار شهادت این زن

در نخستین روز معاملات بازار جهانی، دلار بیش از بقیه شاخص‌ها شکوفایی خود را نشان داد و طلا و نفت زیر سایه دلار قرار گرفتند.

طلا هفته میلادی را با روند افزایشی آغاز کرد و یکبار دیگر معامله گران از قیمت ۱۸۰۰ دلار پیشتیبانی کردند. پس از فروش هر اونس به ۱۸۰۰ دلار، علی رغم افزایش ارزش دلار امریکا در روز دوشنبه، این فلز گرانبها به بالای ۱۸۳۰ دلار رسید.

دلیل افزایش ارزش دلار

با کنترل دلار امریکا بر حرکات قیمت طلا، تمرکز این هفته معطوف به شهادت وزیر خزانه داری جدید امریکا، جانت یلن است که برای روز سه شنبه برنامه‌ریزی شده است. تحلیلگران به نظرات یلن در مورد آینده سیاست اقتصادی امریکا و اثر آن بر دلار توجه می‌کنند.

رونا کونل، تحلیلگر بازار به کیتکو گفت: دلار در آخر هفته به‌تدریج بالاتر رفت که بخشی از این روند صعودی دلار به این دلیل است که جانت یلن، وزیر خزانه داری آینده، امروز قرار است شهادت دهد. انتظار می‌رود که او بگوید که طرفدار تضعیف عمدی دلار نیست، و ترجیح می‌دهد ارزش پول با تحرکات بازار آزاد تنظیم شود. این سخن، به طور اساسی، می‌تواند از دلار پشتیبانی کند زیرا تغییر سیاست است.

کارستن فریچ، تحلیلگر Commerzbank(بانک بین‌المللی)، گفت که تغییرات طلا با توجه به میزان و جهت حرکت دلار امریکا تعیین می‌شود.

فریچ روز دوشنبه گفت: « نوع مداخلات شفاهی طراحی شده برای تضعیف دلار امریکا که از ویژگی‌های رایج ریاست جمهوری ترامپ بود، هم اکنون از برنامه خارج شده است.»

سنگینی دلار بر طلا

ابتدا قدرت دلار امریکا بر طلا سنگینی کرد، به طوری که قیمت هر اونس طل به پایین‌ترین سطح اوایل ماه دسامبر(دی) ۱۸۰۰ دلار رسید.

در روز دوشنبه، طلا تا حدودی بهبود یافت، آخرین معاملات طلای خالص با ۱۸۳۸.۲۰ دلار در هر اونس، ۰.۵۵ درصد افزایش در روز بود. در همین حال، شاخص دلار امریکا همچنان صعود کرد و نزدیک به بالاترین سطح از ۲۱ دسامبر(۱ دی) معامله شد و درحال‌حاضر شاخص دلار امریکا تحویل در مارچ(فروردین) در سطح نزدیک به ۹۱ قرار گرفته است.

به طوری که سایت اینوستینگ از فروش قوی سرمایه‌گذاران در بازار جهانی خبر داده است و پیشنهاد می‌کند در این ایام شاخص دلار را بفروشند. این در حالی است که برای طلا خرید را پیشنهاد می‌کند.

افت قیمت نفت

با توجه به افزایش ارزش دلار در بازار، قیمت نفت نیز روند کاهشی را در روزی که گذشت تجربه کرد. از دیدگاه عرضه و تقاضا، تعامل مجدد رئیس‌جمهوری بایدن با ایران همچنان مهم‌ترین ترس سرمایه‌گذاران برای مازاد اخیر نفت است.

درحال‌حاضر قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش نیم درصد به ۵۴ دلار و ۸۰ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز با کاهش حدود نیم درصد کمتر از یک دلار به قیمت ۵۲ دلار و ۹ سنت رسید.

افزایش اندک بیت کوین

بیت‌کوین نیز در روز دوشنبه با بیش از یک درصد افزایش به ۳۶ هزار و ۳۵ دلار رسید. در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین قیمتی که تجربه کرد ۳۷ هزار و ۴۴۰ دلار بود همچنین بیشترین قیمتی که بیت کوین در تاریخ خود تجربه کرده ۴۱ هزار و ۹۴۰ دلار بوده است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر