|
کدخبر: 177601

غافلگیری مستاجران / از بسته جدید بازار مسکن چه خبر؟

درحالی معاون وزیر راه وشهرسازی از رونمایی بسته جدید برای مستاجران تا یک هفته آینده خبر می دهد که هنوز بسیاری از مالکان با نرخ های نجومی مستاجران را غافلگیر می کنند.

راه و مسکن غافلگیری مستاجران / از بسته جدید بازار مسکن چه خبر؟

این روزها باز هم تب و تاب بازار اجاره داغ شده  اما به نظر می رسد امسال در مقایسه با سال گذشته از التهاب کمتری برخوردار است.

براساس این گزارش امسال با توجه به کاهش التهاب کرونا و همچنین انتخابات ریاست جمهوری کمی از هیجان این بازار کاسته شده است اما با این وجود هنوز برخی از مستاجران نگران تعیین سقف اجاره هستند، چراکه هنوز اعتقاد دارند که مالکان نرخ های معقولی را اعلام نمی‌کنند و در مقابل اعتراض مستاجران هم می گویند «اگر نمی خواهید به منطقه دیگری بروید شاید در منطقه دیگر نرخ معقولی تری پیدا کنید.»

نرخ اجاره بدون ناظر!

گزارشات میدانی هم حاکی از توقف نرخ ها در بازار اجاره در برخی از مناطق و یا رشد نامعقول قیمت ها در تعدادی از محلات است.

در حالی که تعدادی از مستاجران از رشد چشمگیر نرخ های اجاره در شهر تهران خبر می دهند،  محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی از کاهش نرخ اجاره امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داده و اعلام کرده تا هفته آینده بسته حمایتی ویژه ای برای مستاجران در نظر گرفته ایم.

تسهیلات ویژه برای مستاجران در آینده ای نزدیک

او با بیان اینکه پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تداوم پرداخت تسهیلات اجاره بها و همچنین تعیین سقف اجاره بها مثل تابستان سال گذشته است، گفت: این پیشنهاد تصویب شده و به دلیل تعطیلات چند روز اخیر و تعطیلی ستاد مبارزه با کرونا و عدم برگزاری جلسه روز شنبه ابلاغ آن به هفته آینده موکول خواهد شد.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی مصوبه سقف اجاره بها و پرداخت تسهیلات اجاره به این دلیل مجدد تمدید می‌شود تا بازار اجاره تابستان امسال هم با آرامش و بدون جهش قیمتی به کار خود ادامه دهد.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که آگهی‌های اجاره از افزایش قیمت و ارائه پیشنهادات نجومی و بالایی از سوی مالکان همراه است، گفت: یکی از دلایلی که دولت سعی دارد امسال هم مصوبه تمدید تسهیلات اجاره و تعیین سقف را دریافت کند کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌هاست.

او ادامه داد: به دلیل اینکه بازدهی بازار‌های موازی پایین آمده است، بازار اجاره در کلان‌شهر‌ها و شهر‌های پرتقاضا رقابتی می‌شود که ممکن است افزایش قیمت‌ها را در پی داشته باشد.

محمودزاده ابراز امیدواری کرد که با تصویب نهایی بسته کنترل بازار اجاره در ستاد کرونا، قیمت‌ها در تابستان امسال هم کنترل شود.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین خبر داد که به دلیل کاهش قیمت مسکن، امسال ارقامی که صاحب‌خانه‌ها می‌توانند روی قرارداد اجاره خود اضافه کنند از سال گذشته کمتر است.

اسباب کشی ۴۰ درصد کاهش یافت

تابستان سال گذشته مالکان در کلان‌شهر‌ها تا سقف ۲۵ درصد امکان افرایش بهای اجاره را داشتند و همچنین باید قرارداد‌های اجاره را تمدید می‌کردند.

این مصوبه سال گذشته منجر به کاهش ۴۰ درصدی اسباب کشی در کلانشهر تهران شد.

محمود زاده همچنین چندی پیش در پاسخ به سوال درباره آخرین وضعیت نرخ های اجاره در بازار گفت: آمارها و گزارش‌ها طی دو ماه گذشته نشان دهنده روند کاهشی قیمت‌ها در بازار اجاره است و ما رشد منفی نرخ‌ها را در این بازار شاهد هستیم، با توجه به روند کاهشی نرخ‌ها و ایجاد ثبات در سایر بازار‌های موازی به نظر می‌رسد که بازار اجاره همچنان در آرامش باشد.

او با اشاره به اینکه مدت زمان خانه دار شدن مردم ۱۰۰ سال نیست، گفت: چندی پیش گزارشی در این زمینه مطرح شده و مدت زمان انتظار مردم برای خانه دار شدن را ۱۰۰ سال عنوان کرده بود که باید بگویم این قضاوت درست نیست چراکه نرخ واحد‌های مسکونی و متراژ آن‌ها در هر شهر و هر منطقه‌ متفاوت است؛ بنابراین گزارشی که در این خصوص ارائه شده کاملا با واقعیت متفاوت است.

محمود زاده با بیان اینکه دولت در این مقطع تمام تلاش خود را به کار گرفته تا تسهیل کننده تامین مسکن در کشور باشد، افزود: دولت علاوه بر افتتاح واحد‌های مسکن ملی، به زودی ثبت نام جدیدی هم برای واحدهای مسکن ملی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی نیز چند روز پیش اعلام کرد ارائه وام ودیعه مسکن که در سال گذشته توسط ستاد ملی کرونا مصوب و در کل کشور اجرایی شد در اینکه جابه‌جایی مستأجران کاهش چشمگیری داشته باشد بسیار مؤثر واقع شد.

وی گفت: کلیات افزایش و تداوم وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا مصوب شد. انتظار است تا با این مصوبه مردم مراعات حال یکدیگر را در این ایام که همه‌گیری کرونا وجود دارد، داشته باشند تا همه با هم از این بحران عبور کنیم.

تمامی قرارداد‌های اجاره فعلا با مصوبه سال گذشته ستاد کرونا که در تهران تا نرخ ۳۰ درصد است تمدید می‌شود. تسهیلات وام اجاره نیز در سال گذشته ۵۰ میلیون تومان برای کلان‌شهر‌ها بود.

براساس این گزارش و با توجه به افزایش نرخ تورم در بازارها باید این بار منتظر باشیم و ببینیم دولت در روزهای پایانی عمر خود چه برنامه ای برای فصل اجاره امسال مستاجران خواهد داشت و آیا کابوس اجاره نشینی هم امسال برای مستاجران کمتر خواهد شد یا خیر؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 • فاطمه عباسی مهر ارسالی در

  من خودم مستاجر م خونه پیدا نمیکنم در ضمن همسر بندهمریض یعنی واقعا کسی نیست به دا د ما برسه

 • ناشناس ارسالی در

  مسخره کردن مردم را.ظاهرا مسیولین از کشور دیگه اومدن.چرت و پرت میگن

 • ناشناس ارسالی در

  دست نزدنش بهتره. کارتان نباشد کار اقتصادی مگه با دستور حل میشه.پارسال08% امسال 300 درصد.اظافه نمودند.
  خانه صدوشصت هزار تومانی سال 55 که پانصد
  تومان کرایه اش بود 50میلیون پیش دو نیم کرایه...این هم از مملکت داری فقر پرور شما مسئولین کار نابلدو اغا بالاسر"""""

 • حسین ارسالی در

  سلام
  جمع کنید این خیمه شب بازی رو مملکت داری که آنقدر بی در و پیکر نمی شود هرکس هر کاری دلش میخواهد انجام می دهد م الکین هر ماه چقدر از مستاجر می گیرند الب ته بستگی به منطقه سکونت دارد و حتی مشاور ین املاک هم در گرانی خانه های استیجاری و فروشی نقش اساسی دارند
  در یک پاسا ژ یا یک خیابان نگاه کنید چند باب مشاور ا ملاک وجود داردوباید محدود شوند مطمئن باش ید اکثرا شغل دومشان هست
  نه یارانه میخواهیم نه وام استیجاری بروید اصل گند ک اری تورم را درست کنید

 • مردم ارسالی در

  من خودم مستاجرم در تهران و در کرج هم یک منزل مسکونی دارم . صاحبخانه تهران منزل ر ا فروخته و حکم تخلیه بنده را گرفته و مست اجر بنده هم با توجه به مصوبه کرونا از تخ لیه منزل خودداری میکند . صاحبخانه ای هست م که مستاجرم . اثاثم در خیابان و آواره د ادگاه !!!! واقعا مردم ملعبه دست شما که نیستن!!!!

 • email@gmail.com ارسالی در

  هركسي كه از اين وضعيت ناراضي هست ميتونه جمع كنه و با عهد و عيالش مهاجرت كنه و بر ه به كشورهاي نامسلموني !!! و در اونجا عو ضش عذاب دنيوي رو تحمل كنه و وضعش از ايني كه هست بدتر ميشه !!! خخخخخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخ

 • نعمت ارسالی در

  (((((محمود محمود زاده معاون وزیر راه و ش هرسازی از کاهش نرخ اجاره امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داده))))))))
  عجب انسان دروغ گو و بی شخصیتیه این آقای محم ود زاده
  آقای محمودزاده جنابعالی و اون رئیس جمهور بی تدبیر بدون فکر و لحاظ کردن زندگی مردم درصد افزایش نرخ اجاره ه ارو در سال گذشته 20درصد و امسال 25 در صد اعلام کردید در صورتی اگر شعور و فهمش در ستی از وضع مستاجر میداشتید این درصد رو ا ز 5در صد بالاتر نباید میگفتید
  این نشون میده خودتون یه جایی کاسب این بازار هستید

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه چقدر ما مستاجرا از این ه مه کرایه ی سنگین کمرمون خم بشه یه حقوق 5 میلیونی دادین فقط ماهانه 2 میلیون باید ک رایه بدیم ما چجوری توی این همه وسیله گرو نی با بچه زندگی کنیم.از خدا نمیترسین تف به اون شرفتون که این همه ما مردم سختی م یکشیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...