|
کدخبر: 132763

خانه دار شدن متاهل ها ارزان تر شد

در ادامه روند کاهشی هزینه وام مسکن، خانه دار شدن متاهلین ۲۷۶ هزار تومان دیگر ارزان تر شد. این رقم برای مجردین نیز ۱۶۱ هزار تومان محاسبه شد. براین اساس نرخ سود وام به سطح ۲۲ درصد نزدیکتر از پیش رسید.

هزینه خرید اوراق تسه در بازار در آخرین روز از هفته اخیر روند نزولی خود را ادامه داد و به ۷۹ هزار و ۴۷۰ تومان رسید. این کاهش قیمت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین را نیز با کاهشی بیشتر به سطح ۲۲ درصد نزدیکتر کرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

هزینه خرید اوراق مسکن

در روز ۱۴ آبان قیمت هر ورق از اوراق تسه در بازار اوراق ۷۹ هزار و ۴۷۰ تومان تعیین شد. این درحالی است که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

 مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است، از این رو برای اخذ وام مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها ۲۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۴ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان برآورد شده است.

اوراق_1

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز جاری ۲۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۸ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضیحات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از ۱۷.۵ درصد به ۲۲.۲۰ درصد و برای متاهلین به ۲۲.۱۰ درصد رسید.

این نرخ در روز گذشته برای مجرد ها ۲۲.۲۵ درصد و برای متاهلین ۲۲.۱۴ درصد محاسبه شده بود. ارقام نشان می دهند که این روند رفتار کاهشی خود را در روز ۱۴ آبان نیز ادامه داده است.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۲ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۳۸ میلیون و ۶۸ هزارتومان برآورد می شود.

مقایسه آمار اوراق تسه با روز قبل خود نشان میدهد هزینه وام مجردها در روز ۱۴ آبان ۱۶۱ هزار تومان کاهش یافته است. این کاهش برای متاهلین ۲۷۶ هزار تومان ارزیابی می شود.

اوراق_2

منبع: اقتصاد نیوز
  • عباس ارسالی در

    مادرت به داغت بشینه اخه دویست تومن پول دو تا مهتابیه .

ارسال نظر