|
کدخبر: 322964

معیشت کارگران / دستمزد کاگران / افزایش حقوق

پیشنهاد باورنکردنی وزیر / افزایش نجومی حقوق کارگران در راه است

صولت مرتضوی، وزیر کار، در جلسه شورای‌عالی کار اعلام کرد که وظیفه ما اجرای قانون است. او اظهارکرد: "پیشنهاد ما این است که مبلغی که در بودجه برای کارمندان در نظر گرفته شده است، به علاوه ۲ درصد برای حداقل دستمزد کارگران محاسبه شود." اگر شما موافقید، لطفاً صلوات بفرستید.

اقتصاد پیشنهاد باورنکردنی وزیر / افزایش نجومی حقوق کارگران در راه است

در غیر این صورت، جلسه امروز به پایان می‌رسد و بقیه مذاکرات به جلسه فردا موکول خواهد شد. با این حال، درخواست من این است که بدون توجه به حاشیه‌سازی، قانون دستمزد کارگران را تعیین کنیم و آنها را از این نگرانی آزاد کنیم.

پس از ۷ سال مذاکره بی‌نتیجه، جلسه امروز شورای‌عالی کار به پایان رسید و تصمیم‌گیری درباره تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۳ به جلسه بعدی که در تاریخ ۲۷ اسفندماه برگزار خواهد شد، موکول شد.

صولت مرتضوی، وزیرکار در جلسه شورای‌عالی کار با اشاره به اینکه وظیفه ما این است که به قانون عمل کنیم خطاب به شرکای اجتماعی گفت: ما باید به قانون عمل کنیم.ما می‌گوییم مرجع آمار مرکز آمار ایران است، بنابراین باید به قانون عمل کنیم. مسائل مملکت را باید در تعیین حقوق و دستمزد در نظر بگیریم.

 وی ادامه داد: ما به عنوان دولت جانب دار کارگر یا کارفرما نیستیم؛ ما طرف قانون و اجرای قانون هستیم؛ ما نباید جامعه کارگری را نگران نگه داریم؛کارمندان و کارگران نیازهای شبیه همه دارند، مانند لباس، خوراک و...

 مرتضوی گفت: پیشنهاد ما این است که آنچه در بودجه برای کارمندان در نظر گرفته شده است، به اضافه ۲درصد برای کارگران حداقل بگیر لحاظ کنیم. اگر موافق هستید صلوات بفرستید. در غیر این صورت ختم جلسه امروز را اعلام می‌کنم و بقیه مذاکرات به جلسه فردا موکول می‌شود. اما درخواست من این است بدون حاشیه پردازی از جلسه شورای‌عالی کار با توجه به قانون دستمزد کارگران را تعیین و آنها را از این نگرانی رها کنیم.

آیت اسدی،نماینده کارگری در انتقاد به اظهارات وزیرگفت: کارگران هیچ وقت نگفته‌اند که قانون را قبول نداریم.۸۰ درصد وقت در جلسه شورای‌عالی کار با دولت چانه زنی کردیم. مزایایی که کارمندان دریافت می‌کنند به اندازه حقوق کارگران نیست. بنابراین نمی‌توانیم حقوق کارگران با کارمندان مقایسه کنیم.

 علیرضا میرغفاری، عضو شورای‌عالی کار و نماینده جامعه کارگری درباره حداقل دستمزد ۱۴۰۳کارگران در جلسه شورای‌عالی کار گفت: طبق نرخ تورم ۴۲.۵ درصدی بهمن امسال، همچنین بر مبنا دهک چهارم و بعد خانوار ۳.۳(طبق سرشماری سال ۱۳۹۵) و نیز مطالعات انستیتو تغذیه ایران عدد سبد معیشتی مطلوب ۲۱میلیون و ۶۶۸هزار تومان به‌دست می‌آید. این عدد سبد معیشتی مطلوب بدون در نظر گرفتن تورم انتظاری سال ۱۴۰۳است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها