|
کدخبر: 321863

بازار مسکن/قیمت مسکن/خرید خانه

نرخ وام مسکن در تهران / رقم جدید چقدر است؟

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران، رقم جدید وام مسکن را اعلام کرد.

اقتصاد نرخ وام مسکن در تهران / رقم جدید چقدر است؟

تهیه مسکن برای خانواده ها، یک دغدغه بزرگ محسوب می شود و اجاره خانه ها و قیمت رهن واحد های ۴۰ متری هم سر به فلک کشیده است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت: نرخ وام مسکن تنها در استان تهران ۲۰۰ میلیون تومان است و در سایر شهرهای تهران همانند استان های دیگر ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

حسین جنتی مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت: در حال حاضر روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در استان تهران با توجه به همکاری بانک های عامل بهتر شده است اما همچنان در این شهروندان تهرانی با مشکل در بانک ها مواجه هستند.

به گفته وی متقاضیان دریافت تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای تهران و ۱۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرهای این استان باید در سامانه saman.mrud.ir نام‌نویسی و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند.

او می گوید: تمامی متقاضیان و مستأجران باید در سامانه املاک و اسکان اطلاعات خود را ثبت کنند و قرارداد آنها معتبر و دارای کد رهگیری باشد.

​نحوه دریافت وام ودیعه مسکن از مسیر سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن که زیرنظر وزارت راه وشهرسازی فعالیت می‌کند، می‌گذرد و در قدم اول احتیاجی به مراجعه حضوری و رفتن به بانک نیست. اقساط وام ودیعه مسکن نیز طبق مصوبه شورای پول و اعتبار با سود ۲۳ درصد محاسبه می‌شود

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ با تاخیر هشت‌ماهه نسبت به دوره قبلی درقالب بخشنامه‌ای توسط بانک مرکزی به بانک‌های مختلف ابلاغ شد و متقاضیان این تسهیلات از امروز به بعد بسته به محل سکونت بین ۴۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند. جامعه هدف تسهیلات ودیعه مسکن طبق روال سال‌های گذشته مستاجران متاهل معرفی می‌شوند، اما آقایان مستاجر بالای ۴۵ سال و خانم‌های مستاجر بالای ۳۵ سال هم در زمره متقاضیان وام قرار می‌گیرند.

نحوه دریافت وام ودیعه مسکن از مسیر سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن که زیرنظر وزارت راه وشهرسازی فعالیت می‌کند، می‌گذرد و در قدم اول احتیاجی به مراجعه حضوری و رفتن به بانک نیست. اقساط وام ودیعه مسکن نیز طبق مصوبه شورای پول و اعتبار با سود ۲۳ درصد محاسبه می‌شود و بسته به محل سکونت مستاجر بین ماهی یک میلیون و ۱۲۷ هزار تومان تا پنج میلیون و ۶۳۸ هزار تومان تغییر می‌کند.

ابلاغ بخشنامه وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ بالاخره در قالب بخشنامه بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف ابلاغ شد. خرداد امسال وام ۲۰۰ میلیونی ودیعه مسکن به عنوان طرح دو فوریتی و اصطلاحا برای کنترل و ساماندهی بازار اجاره مسکن در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و نهایتا با اعلام بانک مرکزی در هفته پایانی آذر ماجرای وام ۲۰۰ میلیونی ودیعه مسکن به تصویب نهایی رسید.

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ البته برای متقاضیان تهرانی معادل ۲۰۰ میلیون است که این عدد درمقایسه با دوره قبلی پرداخت تسهیلات مستاجران، دوبرابر شده.

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ که تازه بخشنامه آن از سوی بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف ارسال شده، برای متقاضیان ساکن مراکز استان‌ها ۱۵۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و مستاجرانی که در مناطق روستایی سکونت دارند، ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده، از بانک‌های ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران‌زمین، پست‌بانک و موسسه اعتباری ملل پرداخت خواهد شد.

پرداخت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ از این جهت باتاخیر آغاز شده که سال گذشته، متقاضیان این تسهیلات از خرداد امکان ثبت‌نام و اقدام برای دریافت را داشتند، اما سازوکار پرداخت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ به ماه‌های پایانی سال کشیده شد.

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن همانطور که از اسمش پیداست برای خانه‌به‌دوش‌ها پیش‌بینی شده و کسی که درخواست دریافت چنین تسهیلاتی را داشته باشد، باید اجاره‌نامه ارائه کند. بین اجاره‌نامه‌های معمولی و اجاره‌نامه‌هایی که در بستر سامانه املاک و مستغلات به ثبت رسیدند و نهایتا منجر به دریافت کد رهگیری می‌شوند، تفاوتی وجود ندارد، اما نکته مهم اینجاست که متقاضی حداقل شش ماه بعد از امضای اجاره‌نامه و دریافت کد رهگیری مجاز به ثبت‌نام برای دریافت وام ودیعه مسکن است.

وام ودیعه مسکن به متقاضی که خودش یا همسرش در زمان ثبت‌نام ملک یا زمینی داشته باشند، تعلق نمی‌گیرد و اگر بعد از دریافت وام خلاف این موضوع ثابت شود، جریمه‌ها و خسارت‌ها برعهده دریافت‌کننده وام خواهد بود. از طرف دیگر بانک‌هایی که به مستاجران وام ودیعه مسکن پرداخت می‌کنند، به کمک سامانه سمات بانک مرکزی وضعیت تسهیلات فعلی متقاضی و همسر او را در حوزه مسکن چک می‌کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها