|
کدخبر: 162486

میزان ذخایر ارزی عربستان سعودی به پایین‌ترین حد رسید

ذخایر ارزی عربستان سعودی به پایین‌ترین میزان ۱۰ سال اخیر رسید

اقتصاد  میزان ذخایر ارزی عربستان سعودی به پایین‌ترین حد رسید

طبق گزارش‌های بانک مرکزی عربستان سعودی، ذخایر ارزی این کشور در ماه فوریه گذشته به رقم ۴۴۱.۳ میلیارد دلار رسیده است که پایین‌ترین حد در ۱۰ سال گذشته است.

 با بررسی گزارش‌ها و اطلاعیه‌های بانک مرکزی عربستان سعودی این رقم را اعلام کرده و نوشته است که ذخایر ارزی این کشور در ماه فوریه و در عرض یک ماه به میزان ۸.۷۷ میلیارد دلار کاهش یافته است. در ماه ژانویه ذخایر ارزی ۱۶۸۸ میلیارد ریال سعودی (۴۵۰.۱ میلیارد دلار) بود و در ماه فوریه به ۱۶۵۵ میلیارد ریال سعودی (۴۴۱.۳ میلیارد دلار) رسید.

کاهش این میزان ذخیره ارزی طی ۱۰ سال گذشته سابقه نداشته است، به طوریکه فقط در نوامبر ۲۰۱۰ میزان ذخیره ارزی عربستان سعودی پایین‌تر از زمان فعلی یعنی ۴۳۸.۴ میلیارد دلار بود.

به نوشته آناتولی، درآمد دولت سعودی طی کاهش قیمت نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی این کشور و شیوع ویروس کرونا و کاهش فروش، بسیار پایین آمده است به طوریکه در ماه مارس ۲۰۲۰ به میزان ۵۰ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را از دست داد.

کاهش درآمدها در کنار افزایش هزینه‌ها به خصوص ادامه جنگ یمن، در کنار کاهش قیمت نفت موجب شده است تا دولت سعودی در سال‌های گذشته پیوسته با کسری بودجه قابل توجه مواجه شود. ریاض از سال ۲۰۱۴ به این سو در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه داشته است.

دولت ریاض در سال جاری میلادی نیز با ۷۹ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شده است. این شرایط البته تأثیری در هزینه‌کردهای نظامی نگذاشته و بیش از هر چیزی در وضعیت اقتصادی مردم عربستان خود را نشان داده است؛ به طوریکه دولت عربستان برای تامین هزینه‌های خود از ژوئیه گذشته نرخ مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر کرده و به ۱۵ درصد رسانده که موجب کاهش قدرت خرید عمومی و رشد تورم شده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...