|
کدخبر: 162100

زیان روزانه مسدودشدن کانال سوئز چقدر است؟

با مسدود شدن کانال سوئز توسط یک کشتی غول‌پیکر ژاپنی، این سوال ایجاد شده بود که میزان خسارت وارده در مسیر تجارت جهانی چقدر است؟

اقتصاد زیان روزانه مسدودشدن کانال سوئز چقدر است؟

شبکه بلومبرگ به دنبال انحراف کشتی غول پیکر "اور گرین" در کانال سوئز و مسدود شدن این مسیر گزارش داد که روزانه حدود ۹.۶ میلیارد دلار ترافیک دریایی متوقف شده است. این محاسبه بر اساس قیمت متوسط بارها که روزانه از این کانال عبور می‌کند انجام شده است.

با بسته شدن مسیر تردد کشتی‌ها در کانال سوئز، مرکز لیوید لیست (Lloyd’s List) که ترافیک روزانه را از طریق کریدورهای دریایی دنبال می‌کند اعلام کرد، تقریباً ۱۸۵ کشتی منتظر باز شدن کانال سوئز برای ادامه حمل‌ونقل دریایی هستند و هر روز ۵۰ کشتی از این کانال عبور می‌کند.

براساس برآوردهای مرکز لیوید لیست، با بسته شدن این کانال، میزان ترافیک دریایی روزانه در قسمت غربی ۵.۱ میلیارد دلار و بخش شرقی حدود ۴.۵ میلیارد دلار است.

روز ۲۳ مارس، کشتی کانتینربر ۴۰۰ متری با ۲۲۴ هزار تن بار در ۱۵۱ کیلومتری کانال سوئز به گل نشست و این کانال را مسدود کرد.

مسدود شدن کانال سوئز توسط کشتی کانتینردار اورگرین باعث شده تا حرکت چندین نفتکش از این گذرگاه مهم بین‌المللی و پرتردد مختل شده و نرخ نفت افزایش یابد.

اتفاقات اخیر در کانال سوئز نه تنها از کاهش بیشتر قیمت نفت جلوگیری کرد بلکه بخشی از افت شب گذشته آن را جبران کرد.

برخی کشتی‌ها به یک کانال قدیمی در کنار کانال تازه احداث شده سوئز هدایت شده، اما گزارشات حاکی از آن است که حدود ۱۰ نفتکش بزرگ با مجموع نفت ۱۳ میلیون بشکه منتظر عبور از کانال سوئز هستند.

کانال سوئز آب‌راهی در مصر به طول ۱۹۲ کیلومتر است که دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می‌کند. احداث کانال سوئز پس از یک‌دهه و در سال ۱۸۶۹ خاتمه یافت. این کانال در غرب صحرای سینا و شمال شرق کشور مصر واقع شده‌است. آب‌راه سوئز به عنوان میان‌بُری برای کشتی‌ها و قایق‌هایی که از بندرهای قاره اروپا و امریکا به سمت بندرهای جنوب شرق آسیا، شرق افریقا و قاره اقیانوسیه دررفت‌وآمد هستند، ساخته شده‌است تا ناچار به دور زدن قاره افریقا یا انتقال زمینی بارها نباشند. کانال سوئز سریع‌ترین مسیر کشتی‌رانی بین اروپا و آسیا‌ست. چیزی حدود ۷ درصد کل تجارت دریایی دنیا از این کانال انجام می‌شود. این کانال یکی از منابع اصلی درآمد ارزی کشور مصر است.

منبع: بورسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...