|
کدخبر: 164811

در گفت‌وگوی گسترش‌نیوز با رئیس اتحادیه تولیدکنندگان صنایع برودتی مطرح شد:

جولان موتور تقلبی یخچال در بازار

علی جمالی اظهار داشت: واردکنندگان کمپرسور یخچال را از کشورهایی اروپایی یا ژاپن وارد کنند. اگر از چین هم می‌آورند کارخانه‌ سازنده، شناخته‌شده باشد نه اینکه خودسرانه، اسم و برندی درست کنند و کالای بی‌کیفیت تحویل مردم بدهند.

اصناف جولان موتور تقلبی یخچال در بازار

اخیراً بسیاری از مشتریان از کیفیت نامرغوب اقلامی مثل کمپرسور یخچال ناراضی هستند. دلیل این موضوع چیست؟ این اقلام عمدتاً وارداتی هستند و بیشتر آنها از چین وارد می‌شوند. برای یافتن بررسی بیشتر موضوع با رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدکی تهران به گفت‌وگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

علی جمالی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدکی اظهار کرد: «موتوری که وارد کشور می‌شود باید دارای شناسنامه، هویت و ضمانت باشد. همچنین باید سایت مشخصی داشته باشد که اطلاعات کالا اعم از کارخانه و کشور تولیدکننده مشخص باشد. افرادی که این نوع موتورها را وارد می‌کنند به دلخواه خودشان نام‌گذاری هم می‌کنند. باید جلوی ورود کمپرسور تقلبی گرفته شود. منظورمان از تقلبی کالاهای بی‌کیفیتی و بی‌نام و نشان است. باید سایتی وجود داشته باشد که خریدار هنگام خرید کالا بتواند اطلاعات، مشخصات و جزئیات کالا مربوط به کالای موردنظرش را مشاهده کند».

علی-جمالی-اتحادیه-صنایع-برودتی

از اروپا یا ژاپن کالا وارد کنید

لازم به ذکر است وقتی در یک کشور ۸۰ میلیونی فقط یک تولیدکننده کمپرسور یخچال وجود داشته باشد و تولید سالانه آن حدود ۱۵۰۰ دستگاه باشد طبیعی است که بازار واردات رونق می‌گیرد؛ آن هم واردات کالای بی‌کیفیت و نامرغوب!

وی افزود: «راه‌حل دیگر آن است که حداقل کمپرسورها را از کشورهایی اروپایی یا ژاپن وارد کنند. اگر از چین هم می‌آورند کارخانه‌ سازنده، شناخته‌شده باشد نه اینکه خودسرانه، اسم و برندی درست کنند و کالای بی‌کیفیت تحویل مردم بدهند. این قبیل کالاها نه گارانتی دارند و نه شناسنامه. به نظر من باید هرچه زودتر نسبت به ایجاد سایت گفته‌شده اقدام کرد تا بتوان وضعیت هر نوع ماده اولیه‌ای که وارد می‌شود را رصد کرد. در حال حاضر هویت بیشتر کالاها و مواد اولیه‌، ناشناخته است».

واردات در دست دلالان

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان صنایع برودتی گفت «واردکننده باید سابقه لازم برای انجام این کار را داشته باشند. بنابراین واردات باید توسط کسانی مثل تجار یا کارخانه‌داران انجام شود. اگر آنها واردات محصول موردنیاز خود را به دست گیرند به اندازه مصرف و تولیدشان، کالا و ماده اولیه وارد می‌کنند. به این ترتیب دیگر فلان واردکننده ۵۰۰ هزار کمپرسور نامرغوب و کاملاً بی‌کیفیت وارد کشور نمی‌کند. متاسفانه این کالاها به اسم تولید داخل به مردم فروخته می‌شود».

وی در تشریح بیشتر این موضوع افزود: «ما در سطح کشورهای خاورمیانه می‌توانیم صادرات داشته باشیم اما به ‌شرط اینکه مواد اولیه‌ای که وارد می‌شود دارای کیفیت و هویت باشد. من از گمرک فهرست مواد اولیه واردشده در حوزه صنف خود را خواستم اما از این کار خودداری کردند. در حال حاضر واقعاً مشخص نیست  که کالای مهمی مثل کمپرسور را چه کسی و از کجا وارد کشور کرده است؟ واقعیت آن است که در کشور ما اغلب کمپرسورهای موجود، بی‌کیفیت هستند. افرادی کالای صنعتی مشابه اصل اما تقلبی را از چین می‌آورند و این موضوع صنعت ما را نابود می‌کند».

کالای باکیفیت وارد کنید

جمالی گفت: «پیشنهاد می‌کنم هر کالایی را که می‌خواهند وارد کنند از رئیس اتحادیه مرتبط با آن استعلام بگیرند. در زمینه واردات مواد اولیه مربوط به هر صنف خاصی باید کالای باکیفیت وارد شود. برای مثال تفاوت قیمت کمپرسور اصل با تقلبی در حد ۳ یا ۴ دلار است اما تفاوت عمر آن حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال است. باید با خود کارخانه‌دار تعامل کنند و مواد اولیه را بیاورند. متاسفانه تعدادی از تولیدکنندگان به‌جای اینکه کالای باکیفیت تولید کنند کالای تقلبی وارد می‌کنند.  برای مثال ما  نهایتاً  ۱۰مدل برند شناخته‌شده داریم که گاز یخچال را تولید می‌کنند اما در خیابان هدایت ۵۰۰ مدل نوع گاز پیدا می‌شود. مطمئن باشید۴۰۰ مورد از آنها به درد نمی‌خورد چون گاز جز موادی است که باید ۱۰۰ درصد باکیفیت باشد؛ حتی اگر نیم درصد ناخالصی داشته باشد کیفیت خود را از دست می‌دهد».

لازم به ذکر است وقتی در یک کشور ۸۰ میلیونی فقط یک تولیدکننده کمپرسور یخچال وجود داشته باشد و تولید سالانه آن حدود ۱۵۰۰ دستگاه باشد طبیعی است که بازار واردات رونق می‌گیرد؛ آن هم واردات کالای بی‌کیفیت و نامرغوب!

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...