|

بخوانید :

کدخبر: 215722

گیجی و ابهام در بازار مسکن

متقاضیان خرید آپارتمان‌های ریزمتراژ و میان‌متراژ این روزها با شرایط نسبتا عجیبی در بازار مواجه شده‌اند. با وجود رکود حاکم بر بازار مسکن و طولانی بودن زمان فروش واحدهای مسکونی، بازار معاملات مسکن به خصوص در میان واحدهای ریزمتراژ و میان متراژ که بیشترین میزان تقاضای ملکی را در خود جای داده است با ابهام قیمتی مواجه شده است. به گونه‌ای که فاصله قیمت یک فایل با فایل مشابه در یک منطقه بعضا بنا به هیچ دلیلی یا بنا به دلایل نامعلوم، فاصله‌ای قابل توجه است.

راه و مسکن گیجی و ابهام در بازار مسکن

بررسی‌ها نشان می‌دهد هم اکنون نه تنها خریداران و متقاضیان بلکه فروشنده‌ها و عرضه‌کنندگان مسکن نیز در کشف قیمت واقعی واحدهای مسکونی با مشکل مواجه‌اند. حتی روایت برخی فعالان و واسطه‌های ملکی از جزئیات قیمتی فایل‌هایی که به بازار مسکن عرضه می‌شوند متفاوت است و ممکن است قیمت‌های اعلامی از سوی یک واسطه با قیمت اعلامی از سوی واسطه یا واسطه‌های دیگر فاصله قابل توجهی داشته باشد.

همین موضوع باعث شده است حتی معدود خریداران و متقاضیان مسکن حاضر در بازار که قصد خرید آپارتمان دارند با مشکل مواجه شده و پروسه خرید واحد از سوی آنها طولانی‌تر از زمان معمول شود. بسیاری از فروشنده‌های مسکن نیز در کشف و اعلام قیمت فروش واحدهای خود با مشکل مواجه شده‌اند. در حالی که برخی از واسطه‌ها قیمت واحد آنها را یک مقدار مشخص اعلام می‌کنند، برخی دیگر ممکن است قیمتی کاملا متفاوت (با فاصله محسوس، بیشتر یا کمتر از قیمت اعلام شده از سوی واسطه‌های دیگر) به آنها اعلام کنند.

همین موضوع نه تنها خریداران بلکه برخی متقاضیان فروش مسکن را بر سر انجام معامله در بازار گیج فعلی مردد کرده است. فروشنده‌ها هم‌اکنون با دو مشکل مواجه‌اند؛ یکی نگرانی از فروش واحد خود با قیمت کمتر از بازار و دیگری طولانی شدن پروسه فروش و عدم موفقیت آنها برای فروش واحد به دلیل قیمت‌گذاری سطح بالا و نبود قدرت خرید بین متقاضیان.

 

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...