|
کدخبر: 154120

زنگنه: ۵۰ فروند هواپیما بخریم به سوددهی می رسیم

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: هما برای رسیدن به سوددهی ۵۰ فروند هواپیمای عملیاتی لازم دارد

راه و مسکن زنگنه: ۵۰ فروند هواپیما بخریم به سوددهی می رسیم

رئیس سازمان هواپیمایی گفت: کشورهای استکباری به جای آن که هواپیماهای بزرگ و پهن پیکر تحویل ایران ایر دهند، هواپیماهای کوچک تحویل هما دادند در حالی که می‌شد برای ایرباس ۳۳۰ یا ایرباس ۳۲۱ مجوز بگیرند، رفتند مجوز اوفک برای ATR گرفتند.

تورج دهقانی زنگنه امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر کمک به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی و مشکلات این شرکت هواپیمایی در حوزه صندوق بازنشستگی اظهارکرد: به تازگی مقداری کمک مالی برای هما اخذ شده است.

پرواز دوباره هما عزم ملی می‌طلبد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: همچنین دولت در حال پیگیری است تا پول بازنشستگی را به آنها بدهد و وزیر راه و شهرسازی در این باره به صورت جدی مشکلات هما را دنبال و پیگیری می‌کند.

وی اضافه کرد: زمانی که من مدیرعامل ایران ایر بودم اعلام کردم که عزم ملی برای کمک به هما نیاز است و این مشکلات ایران ایر چیزی نیست که توسط یک وزارتخانه رفع شود و باید کل حاکمیت تصمیم درستی درباره هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بگیرد تا ایران ایر از این وضعیت فعلی خارج شود.

همه بار صندوق بازنشستگی هما روی دوش این شرکت است

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه روش‌های فنی و عملیاتی برای کمک به هما پیشنهاد می‌کنید؟ اظهارکرد: ایران ایر توانمندی‌های بالقوه زیادی دارد که باید بالفعل شود، همه مشکلات هم پول نیست پول عامل موثر است اما می‌تواند عامل اصلی نباشد، و در این باره باید از ظرفیت‌های هما استفاده کرد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در زمانی که من مدیرعامل ایران ایر بودم برای پرداخت حقوق کارکنان، املاکی از هما را نفروختم، اما درحال‌حاضر هما در فشارهای اقتصادی قرار دارد.

وی ادامه داد: ایران ایر یک شرکت هواپیمایی عیالوار است که صندوق بازنشستگی آن چندین برابر پرسنل شاغل آن هستند (حدود ۱۳ هزار نفر) که اینها هم مشکلات معیشتی دارند، ضمن آنکه طبق قانون، صندوق بازنشستگی هما باید حقوق پرسنل را تامین کند و کسری آن را ایران ایر بدهد اما امروز ایران ایر بار صندوق بازنشستگی را به دوش می‌کشد و این فشار مضاعفی بر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است.

بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق بازنشستگی ایران ایر

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهارکرد: ایران ایر درآمد-هزینه‌ای است اما به تازگی با پیگیری‌های مدیرعامل هما، مساعدت وزیر راه و شهرسازی و مسئول دفتر رئیس جمهور، بودجه‌ای (یک هزار میلیارد تومان) برای صندوق بازنشستگی هما در نظر گرفته شده است، علاوه بر آن وعده‌های داده شده است که به هما در تهاتر‌ها کمک شود.

هما برای رسیدن به سوددهی ۵۰ فروند هواپیمای عملیاتی لازم دارد

زنگنه اظهارکرد: اگر بخواهیم ایران‌ایر به یک جریان سوده تبدیل شود حداقل باید ۵۰ فروند هواپیمای آماده داشته باشد، اما امروز حدود ۱۰ فروند هواپیمای سر خط دارد.

تحویل ATRهای برجامی به هما از سوی استکبار برنامه‌ریزی شده بود

وی افزود: البته در زمان برجام گام هایی برداشته و هواپیماهایی وارد ایران ایر شد، این موجب شد هما تا اندازه‌ای تقویت شود اما این حرکت دوام نیاورد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: کشورهای استکباری هم به جای آن که هواپیماهای بزرگ و پهن پیکر تحویل ایران ایر دهند، هواپیماهای کوچک (ATR) تحویل هما دادند.

زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا این کار برنامه‌ریزی شده بود؟ گفت: بعید می‌دانم استکبار در این موضوع بدون برنامه‌ریزی کار کرده باشد، چطور رفتند و برای این هواپیماها (ATR) از اوفک (کارگروه مقابله با ایران در خزانه داری امریکا) مجوز گرفتند، می‌توانستند این مجوزها را برای ایرباس ۳۳۰ یا ایرباس ۳۲۱ بگیرند و من یقین دارم حتماً این موضوع برنامه‌ریزی شده بود.

منبع: فارس

ارسال نظر