|
کدخبر: 154112

صادرات و واردات ۴.۵ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون پانصد هزار تن انواع کالا (به‌صورت فله، کانتینری، کیسه‌ای، پالت و مواد نفتی و روغنی) از طریق ریل وارد و یا از بندر شهید رجایی خارج شده است.

راه و مسکن صادرات و واردات ۴.۵ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه، ۴ میلیون ۵۰۰ هزار تن صادرات و واردات انواع کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی موجود احداث شده در بندر شهید رجایی انجام گرفته است.

علیرضا محمدی کرجی‌ران با اشاره به اینکه حمل‌ونقل ریلی، نقش بسزایی در حفاظت از محیط‌زیست و کاهش نرخ تمام شده کالا ایفا کرده و ترابری سبز و ارزان است، اظهارکرد: در این خصوص یکی از راهبردهای مهم اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسعه فعالیت‌ها و جابه‌جایی کالا از طریق ریل بوده که ایجاد خطوط جدید و بازسازی و نوسازی خطوطی قدیمی مهم‌ترین اقداماتی است که حول این محور در بندر شهید رجایی به انجام رسید.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به آمار صادرات و واردات کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی بندرشهید رجایی، اظهارکرد: از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون پانصد هزار تن انواع کالا (به‌صورت فله، کانتینری، کیسه‌ای، پالت و مواد نفتی و روغنی) از طریق ریل وارد و یا از بندر شهید رجایی خارج شده است.

وی تصریح کرد: میزان صادرات کالاها از طریق این خطوط ریلی در بندر شهید رجایی ۳ میلیون پانصد هزار تن و یک میلیون تن باقی مانده کالاهای وارداتی بوده‌اند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با بیان این‌که ماه‌های منتهی به پایان سال روزهای پر رونق جابه‌جایی کالا از طریق ناوگان ریلی خواهد بود، تصریح کرد: طی ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن، به شکل تجمیع شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آمارها رشد ۶۱ درصدی را نشان می‌دهند و نمودارها بیان گر رشد صعودی در این بخش است.

به گفته محمدی کرجی ران درحال‌حاضر ۱۲ محوطه اختصاصی ریلی بخش غیر دولتی در بندرشهید رجایی فعال بوده که جابه‌جایی انواع این کالاها از طریق خطوط ریلی فرعی متصل به خطوط ریلی سراسری جابه‌جا می‌شود.

منبع: وزارت راه و شهرسازی

ارسال نظر