|
کدخبر: 153973

چند درصد ساختمان های کشور صنعتی ساز است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در خصوص صنعتی‌سازی و استفاده از فناوریهای نوین ساختمان در ساخت‌وسازها، بازنگری مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان سال ۱۳۹۲ با عنوان "طرح اجرای صنعتی ساختمان" در مرحله پایانی است و به زودی ابلاغ می‌شود.

راه و مسکن چند درصد ساختمان های کشور صنعتی ساز است؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: درحال‌حاضر صنعتی‌سازی ساختمان در کشور فراموش شده و به کمتر از پنج درصد ساخت‌وسازها رسیده است.

محمود محمودزاده روز یکشنبه در پیامی به ششمین همایش ملی فناوریهای نوین صنعت ساختمان در مشهد افزود: با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام گرفته، کشور ایران در نسل سوم ساخت مسکن قرار دارد، در حالی که دنیا در نسل ششم این صنعت بوده و در حال پیشروی به سوی نسل هفتم است.

وی ادامه داد: صنعتی‌سازی ساختمان در کشور باید به ۴۰ درصد برسد زیرا با صنعتی‌سازی هم می‌توان کیفیت ساخت‌وسازها را افزایش و هم نرخ تمام شده مسکن را کاهش داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در خصوص صنعتی‌سازی و استفاده از فناوریهای نوین ساختمان در ساخت‌وسازها، بازنگری مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان سال ۱۳۹۲ با عنوان "طرح اجرای صنعتی ساختمان" در مرحله پایانی است و به زودی ابلاغ می‌شود.

وی افزود: همچنین در طرح اقدام ملی مسکن تاکید بسیار بر استفاده از روشهای صنعتی سازی، استفاده از مصالح نوین ساختمانی در طرحهای با مقیاس بزرگ و استفاده از طراحی بهینه در فضاهای استاندارد برای هر واحد مسکونی به منظور افزایش تولید در هر بخش با هدف کاهش پرت مصالح ساختمانی و افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی در ساختمانها شده است.

محمودزاده ادامه داد: در این طرح همچنین بر طراحی بهینه معماری ساختمان، طراحی تاسیسات و برق براساس اصلاح الگوی مصرف انرژی و استفاده بهینه از نور خورشید و طرحهای نوین تولید انرژی در محل مانند پنل‌های خورشیدی و همچنین تولید برق و تامین گرمایش و سرمایش در محل تاکید شده است.

وی گفت: در آغاز قرن چهاردهم هجری شمسی قرار داریم و امروز بحث گسترش فرهنگ صنعتی‌سازی و استفاده از فناوریهای نوین صنعت ساخت یکی از ضروری‌ترین مباحث علمی و تخصصی در رشد و توسعه کشور به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به نقش اقدامات تحقیقاتی و پژوهشی در ریشه یابی و شناسایی مشکلات صنعت ساختمان و ارائه راهکارهای اجرایی مبتنی بر یافته‌های علمی از طریق ایجاد ارتباط بین صنعت و جامعه علمی کشور، دبیرخانه فناوریهای نوین صنعت ساختمان در قطب فناوریهای نوین کشور و استان خراسان رضوی متولی رصد و پیگیری آسیبها و مشکلات و موانع اجرایی با موضوع صنعتی‌سازی و استفاده از فناوری و فناوریهای نوین در صنعت ساخت و ارائه راهکارهای اجرایی مناسب برای رشد و توسعه صنعت ساخت‌وساز شده است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود دبیرخانه همایش ملی فناوریهای نوین صنعت ساخت از طریق انجام فعالیتهای مطالعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی و همکاری با مراکز دانشگاهی و انجمنهای علمی و صنفی، کارخانجات و تولیدکنندگان مصالح ساختمان، مشاوران، پیمانکاران و بهره‌مندان زمینهای صنعتی، صنعتی‌سازی و رشد و توسعه نوین صنعت ساخت‌وساز را فراهم سازد.

محمودزاده گفت: برگزاری همایش‌های ملی با موضوعات تخصصی فرصتی برای ارائه و معرفی دستاوردهای علمی مطالعات و تحقیقات انجام شده و محفلی برای تبادل نظر و اطلاعات بین دست اندرکاران صنعت ساختمان است.

وی افزود: دبیرخانه فناوریهای نوین صنعت ساختمان با توجه به نیاز روز علاقه مندان و فرهنگ‌سازی برای دست اندرکاران، سازندگان و بهره برداران صنعت ساختمان، ششمین همایش فناوریهای نوین صنعت ساختمان را با چهار محور اصلی انرژی، محیط زیست، صنعتی سازی، ایمنی و ساخت برگزار کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: می‌بایست رویکردهای مورد نظر وزارت راه و شهرسازی در قالب طرح اقدام ملی مسکن، افزایش کیفیت ساخت‌وسازها، بهره‌وری اقتصادی، حفظ محیط زیست، کاهش مصرف انرژی مورد توجه قرار گرفته و راهکارهای لازم توسط اساتید و شرکت‌کنندگان برای بهبود شرایط موجود ارائه شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر