|
کدخبر: 150242

دریافت وام مسکن برای متاهلین چقدر آب می خورد؟ + نمودار

از ابتدای هفته جاری تا روز هفتم بهمن ماه روند قیمت وام مسکن یک فراز و یک فرود را تجربه کرد. در این چهار روز قیمت وام مسکن برای مجردین تنها در روز یکشنبه بالاتر از مرز ۱۵ میلیون تومان قرار گرفته و در باقی روزها همواره پایین تر از این رقم بوده است.در انتها در این مقطع زمانی قیمت وام مسکن در روز جاری در پایین ترین حد خود برای تمام متقاضیان به ثبت رسید.

راه و مسکن دریافت وام مسکن برای متاهلین چقدر آب می خورد؟ + نمودار

هزینه وام مسکن

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات خریداری کرده و بر مبنای آن از بانک مسکن برای خرید خانه وام دریافت کنند.

اعتبار هر کدام از اوراق برای گرفتن وام ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. مزیت این روش آن است که نیازی به منتظر ماندن برای دریافت وام ندارد.

در هفتم بهمن ماه قیمت هرکدام از اوراق که در بازار خرید و فروش این اوراق به دست می آید در حد ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شد که در مقایسه با شنبه ابتدای هفته جاری هزار و ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کرد.

از آن جا که مجردین مجاز به دریافت وام تا ۱۴۰ میلیون تومان و متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان هستند تقسیم این رقم ها بر ۵۰۰ هزار تومان نشان می دهد که مجردین باید نهایتا ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق برای دریافت وام مسکن تهیه کنند.

بر این اساس در روز شنبه مجردین ۱۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان و متاهلین ۲۵ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان هزینه بابت اخذ سقف وام خود پرداخت کرده‌اند.

در روز یکشنبه اما بالاترین حد قیمت این اوراق به ثبت رسیده و ۵۴ هزار و ۸۳۰ تومان برای هر ورق سبب شد تا مجردین در آن روز برای دریافت وام مسکن بیشتر از ۱۵ میلیون تومان بپردازند. این تنها روزی است که در این مقطع مجردین بیشتر از ۱۵ میلیون تومان هزینه بابت دریافت وام مسکن پرداخت کرده اند. این رقم ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده است.

برای متاهلین نیز به موازات مجردها همواره قیمت وام مسکن کمتر از ۲۶ میلیون تومان بوده که در این روز به بالاتر از این حد رسیده است. یعنی ۲۶ میلیون و۳۲۰ هزار تومان.

در نهایت در روز جاری کمترین حد قیمتی ثبت شده و قیمت وام مسکن مجردین به ۱۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان و متاهلین به ۲۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد.

مجموع هزینه پرداخت شده برای اخذ وام مسکن و مبلغ پرداختی در طول ۱۲ سال کل مبلغی است که در ازای دریافت وام مسکن متقاضیان می پردازند. این هزینه ها نرخ سود وام مسکن را از میزان اسمی خود جدا می کند.

نرخ سود وام مسکن

نرخ سود اسمی وام مسکن در حد ۱۷.۵ درصد اعلام شده است. محاسبات نشان می دهد که این نرخ در ابتدای هفته جاری ۲۰.۳۴ درصد بوده که با حدود ۱ واحددرصد کاهش به ۲۰.۲۴ درصد رسیده است. به عبارت دیگر حد اقل ۲.۷ واحد درصد هنوز از نرخ اسمی اعلام شده بالاتر است.

هزینه نهایی وام مسکن

با توجه به آنکه هزینه وام مسکن از این طریق در دو عدد نمایان می شود(هزینه خرید وام و هزینه پرداختی در طول ۱۲ سال) هزینه کلی که متقاضیان در طول ۱۲ سال در قبال وام مسکن می پردازند بیشتر از میزان اسمی در یافت وام مسکن خواهد بود. این هزینه برای مجردین در روز جاری ۱۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محاسبه می شود.

رقم ثبت شده برای مجردین در روز شنبه ۴ بهمن نیز ۱۷۵ میلیون تومان و برای متاهلین ۳۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

از آنجا که مبنای روند قیمت وام مسکن تغییرات در هزینه اوراق است پس روند متغیر ها در قیمت وام مسکن غالبا یکسان خواهد بود.

هزینه+وام

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...