|
کدخبر: 143230

بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار می‌گیرد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه بعد از خروج تقاضای مصرفی، از حدود یک ماه پیش تقاضای سرمایه‌گذاری هم از بازار ملک خارج شده است گفت: تا سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار می‌گیرد و قیمتها ثبات نسبی خواهد داشت.

راه و مسکن بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار می‌گیرد

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: طی سه سال گذشته در عین حال که قیمت مسکن در تهران ۵.۵ برابر شده قدرت خرید مصرف‌کننده افزایش نداشته است. در سه سال گذشته نرخ رشد اقتصادی منفی بوده، درآمد خانوار کاهشی شده و توان مصرف‌کننده واقعی پایین آمده است. از ماه‌ها قبل پارامتر تقاضای مصرفی، عاملی برای افزایش قیمت نبوده اما نرخها بالا رفته است.

وی افزود: آنچه طی ماههای اخیر باعث افزایش قیمتها در بازار مسکن شد تقاضای سوداگرانه و سرمایه‌گذاری بود. البته این گروه با کاهش ارزش پول ملی به دنبال ایجاد یک سپر تورمی بودند. بعد از انتخابات امریکا و با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در بازه شش ماهه پیش رو بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی به سر خواهد برد. مصرف‌کنندگان که از قبل حضور نداشته اند، سرمایه‌گذاران برای ورود تعلل می‌کنند.                          

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه احتمالا تعداد معاملات در بازه زمانی شش ماهه آینده در مقایسه با میانگین ۱۰ ساله کمتر باشد گفت: درخصوص قیمتها با توجه به رفتار معمول بازار مسکن وارد دوره ثبات نسبی قیمتی شده‌ایم که از تورم عمومی جا می‌ماند. این به معنای کاهش ارزش واقعی قیمت مسکن است. مگر اینکه اتفاق ویژه‌ای در حوزه ارز بیفتد. اما اگر روند بازار همانند آنچه طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده ادامه پیدا کند انتظار داریم تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ شاهد ثبات نسبی قیمتها و کاهش معاملات باشیم.

روانشادنیا با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی ساخت‌وساز طی نیمه نخست امسال نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ گفت: به دلیل موانع زیاد محیط کسب و کار صنعت ساختمان از جمله طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه‌های ساختمانی و دست و پاگیر بودن مقررات، به اندازه کافی سرمایه‌گذاران در این صنعت با ریسک مواجهند. اگر ریسک سیستماتیک مثل شوکهای سیاسی هم اضافه شود در سرمایه‌گذاری دست نگه می‌دارند تا وضعیت انتخابات سال آینده مشخص شود. لذا نمی‌توان به رشد محسوس ساخت‌وساز در میان مدت امیدوار بود.

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سوال که آیا بودجه انبساطی دولت می‌تواند به رشد قیمت مسکن بیانجامد گفت: درحال‌حاضر مسئله اصلی مجاب شدن سرمایه‌گذاران و افزایش قدرت خرید مصرف‌کنندگان بازار مسکن است که در هر دو بخش تحرک چندانی دیده نمی‌شود. از طرف دیگر وضعیت بازارهای موازی و موضوع تحولات سیاسی که در پیش داریم پارامترهای تعیین‌کننده تری است. همانطور که گفتم معتقدم بازار مسکن تا شش ماه آینده در یک ثبات قیمتی و رکود معاملاتی قرار می‌گیرد.

خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان

بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت امسال تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از امسال به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    خواب ابدی ...مردم پول زور نمی دهند متری 700 الی 800 ساخته الان می دهد متری 40 می لیون ..مال بد بیخ ریش صاحبش ..تا ابد نگه اش دارد ..یا اینکه قیمتش را برساند به م تری یک میلیون .....

  • ناشناس ارسالی در

    تا این صنف بنگاه داری را منحل نکنیدهیچ ک س رغبتی به خرید خانه ای که بیش از متری ی ک میلیون نمی ارزد را به 40 میلیون بخرد . .ان قدر می مانند تا یک زلزله 8 ریشتری را روی سر همه خراب کند ..

  • صادق ارسالی در

    مشکل اینه که. مردم پول برای خرید با قیمت‌ها را ندارند ودر آینده هم نخواهند داشت

ارسال نظر