کدخبر: 101595

آخرین وضعیت ساخت واحدهای مسکونی سیل زده

محمد حسینی در گفت‌وگوی مشروح در خصوص آخرین وضعیت تکمیل واحد‌های مسکونی سیل زده استان اظهار کرد: در پی سیلاب اسفند ۹۷ در ۴۶۹ روستا ثبت خسارت صورت گرفت که این خسارت مربوط به واحد‌های مسکونی و شبکه معابر روستایی بوده است.

راه و مسکن آخرین وضعیت ساخت واحدهای مسکونی سیل زده

به گفته مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان میانگین پیشرفت فیزیکی واحد‌های مسکونی استان ۹۳ درصد بوده و ۷ درصد از تعهدات باقی مانده است.

محمد حسینی در گفت‌وگوی مشروح در خصوص آخرین وضعیت تکمیل واحد‌های مسکونی سیل زده استان اظهار کرد: در پی سیلاب اسفند ۹۷ در ۴۶۹ روستا ثبت خسارت صورت گرفت که این خسارت مربوط به واحد‌های مسکونی و شبکه معابر روستایی بوده است.

وی افزود: بنیاد مسکن همچون دستگاه‌های اجرایی دیگر پس از سیلاب کار خود را آغاز کرد و با ۲۰۰ اکیپ کار ارزیابی آغاز شد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان درباره آمار خسارت به واحد‌های مسکونی آسیب دیده گفت: بر اساس نتایج ارزیابی‌ها ۲۹ هزار و ۳۵۲ واحد مسکونی ثبت خسارت شد که از این تعداد ۱۴ هزار و ۶۵۴ واحد نیاز به تعمیر و مابقی که ۷ هزار و ۷۰۷ واحد مسکونی بوده نیاز به تخریب و احداث مجدد داشته است.

تشکیل ۸ هزار و ۹۰۰ پرونده برای احداث واحد‌های مسکونی

حسینی تاکید کرد: در حوزه ارزیابی‌های منازل مسکونی بالغ بر ۸ هزار و ۹۰۰ پرونده برای متقاضیان تشکیل شد که مربوط به جبران خسارت معیشت و بخش تعمیرات و همچنین احداث واحد‌های مسکونی بوده است.

وی در زمینه رقم تسهیلات پرداختی به واجدین شرایط گفت: در شهر‌ها ۹۴ میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به واجدان شرایط اعطا شد و رقم تسهیلات و کمک بلاعوض در روستا‌ها ۷۶ میلیون تومان بوده است.

اختصاص ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به سیل زدگان

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان با اشاره به رقم اعتبار اختصاص یافته به بخش مسکن گفت: کل مبلغ تامین اعتبار شده در بخش مسکن حدود ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض بوده است که و به واجدین شرایط تعلق گرفت.

حسینی گفت: کار تعمیرات ۱۴ هزار و ۶۴۵ واحد در همان شش ماه ابتدایی سال ۹۸ با تامین اعتبار بالغ بر ۱۸۵ میلیارد تومان به اتمام رسید.

وی افزود: ۷ هزار و ۷۰۷ واحد نیاز به احداث داشت که کار مطالعات زمین شناسی در ۴۶۰ روستا انجام شد و افرادی که در حریم رودخانه‌ها بودند در مکانی دیگر تامین زمین آن‌ها به طور رایگان انجام شد.

صدور رایگان پروانه برای واحد‌های مسکونی سیل زده

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان با اشاره به اینکه صدور پروانه به طور کاملا رایگان در شهر‌ها و روستا‌ها انجام گرفته است اظهار کرد: پس از سیلاب کار آواربرداری سریعا انجام شد و پس از اقدامات اولیه صدور ۶ هزار و ۴۰۰ فقره پروانه در روستا‌ها و هزار و ۳۲۵ فقره در روستا‌ها صورت گرفت.

حسینی گفت: بخش از استان گلستان از لحاظ آب و هوایی در نوار شمالی، کوهستانی است و بحث لغزش و رانش زمین در آن نقاط وجود دارد و قبل از ساخت زمین باید کار تثبیت زمین‌ها انجام می‌گرفت که براساس آن بحث مطالعات در روستا‌های نوار شمالی زمانبر شد.

کرونا عملیات اجرایی را یک ماه عقب انداخت

وی در خصوص میزان عقب افتادگی اقدامات گفت: بحث کرونا کار را تا حدودی عقب انداخت و باتوجه به تصمیمات ستاد ملی کرونا حدود یک ماه عملیات اجرایی متوقف شد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان در ادامه تصریح کرد: با وجود محدودیت‌ها کل تعهدات احداثی از جمله ۹۷ درصد فونداسیون واحد‌ها زده شد و کار اسکلت ۹۶ درصد واحد‌ها نهایی شده است.

۷ درصد تعهدات بخش مسکن باقی مانده

حسینی درباره پیشرفت فیزیکی واحد‌های مسکونی گفت: بالغ بر ۹۲ درصد اجرای سقف‌های واحد‌ها به اتمام رسیده و بیش از ۸۴ درصد پایان عملیات سفت کاری انجام گرفته است که میانگین پیشرفت فیزیکی واحد‌ها نسبت به کل مصوبات ۹۳ درصد بوده است و ۷ درصد از تعهدات باقی مانده است.

وی در خصوص زمان تحویل واحد‌های مسکونی به متقاضیان گفت: قبل از اتمام سال ۹۸، ۵ هزار و ۵۰۰ واحد به بهره برداری رسید و ۷ درصد باقی مانده در پایان فصل بهار و قبل از شروع فصل گرما طبق وعده به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

تحویل ۵۸ هزار تن سیمان اهدایی مقام معظم رهبری به سیل زدگان

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان گفت: در حال حاضر بالغ بر ۵۸ هزار تن سیمان رایگان اهدایی مقام معظم رهبری به سیل زدگان استان تحویل داده شده است.

حسینی شبکه معابر روستایی پس از سیلاب با خسارت شدیدی رو به رو شد که ۹۶ روستا در این زمینه با خسارت همراه شد و حدود ۷۳ میلیارد تومان تا به امروز تامین اعتبار صورت گرفته و کار اجرایی با سرعت آغاز شد.

اتمام پروژه‌های عمرانی تا پایان شهریور ۹۹

وی در باره جزئیات اقدامات انجام شده گفت: ۲۵۵ روستا از اعتبار ۷۳ میلیارد تومانی بهره‌مند شدند و ۶۹۸ پروژه بر اساس آن تعریف شد و کار هماهنگی با مسئولان محلی به طور صد درصد صورت گرفته است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان گفت: تهیه نقشه اجرایی به طور کامل انجام شده و مطالعات در مراحل پایانی است و کار برگزاری مناقصات بالغ بر ۷۰ درصد انجام گرفته است.

حسینی در ادامه تاکید کرد: حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در پروژه‌ها حاصل شده و تا پایان سال مالی که ۳۱ شهریور ۹۹ است تمام ۶۹۰ پروژه با توجه به برنامه ریزی‌ها تکمیل می‌گردد.

گفتنی است در روز‌های پایانی سال ۹۷ بارش رگباری و مداوم باران استان گلستان را در بر گرفت و باعث طغیان رودخانه‌ها و سرزیرشدن سد‌ها و به واسطه آن باعث ایجاد سیلاب در نواحی شرقی این استان شد و در مدت کوتاهی بخش‌های شمال و شمال غرب این استان را درگیر کرد.

بارش‌ها بیشتر شرق گلستان، و شهرستان‌های مینودشت، کلاله، رامیان و گالیکش رخ داد و با سرریز شدن سد‌های منطقه گنبد کاووس را دربرگرفت.

با ادامه بارش‌ها شهرستان‌های آق قلا و گمیشان در غرب گلستان با سیلاب روبرو شدند و خسارت سنگینی به آن شهر‌ها وارد شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین بارش‌های سالیانه استان گلستان حدود ۴۵۰ میلی متر است در طی مدت زمان کمتر از ۴۸ ساعت در برخی نقاط بارش‌ها به حدود ۳۵۰ میلی متر رسید که با همراه شدن ذوب برف‌ها باعث ایجاد حجم وسیعی از روان آب‌ها در منطقه شد.

لازم به ذکر است که استان گلستان بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و یکی ازلحاظ وقوع سیل یکی از پرحادثه‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود که نیازمند طرح جامعی در راستای جلوگیری از ایجاد سیلاب است.

 

منبع: میزان

ارسال نظر