|
کدخبر: 312987

قیمت نفت/بازار جهانی/کاهش عرضه

نظر اوپک درباره آینده نفت/ بازار جهانی سوخت چگونه خواهد بود؟

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد عوامل اصلی بازار نفت، قوی مانده و سفته‌بازان، عامل کاهش قیمت‌ها هستند.

انرژی نظر اوپک درباره آینده نفت/ بازار جهانی سوخت چگونه خواهد بود؟

نگرانی نسبت به رشد اقتصادی و تقاضا، قیمت‌ها را تحت فشار قرار داده و سبب تغییراتی در قیمت نفت جهانی شده است.

اوپک در گزارش بازار نفت نوامبر خود، با اشاره به واردات قوی چین، ریسک‌های نزولی جزئی برای رشد اقتصادی و بازار قوی معاملات فیزیکی نفت، اعلام کرد بازار با وجود احساسات منفی بیش از حد، در سلامت است. آمار اخیر، روند رشد جهانی قوی و عوامل بنیادین مطلوب بازار نفت را تائید می‌کنند. قیمت نفت در هفته‌های اخیر تحت تاثیر سفته بازان بازار مالی، روند رو به کاهش داشته است.

در جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، پیش بینی شد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۳، به میزان ۲.۴۶ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند که ۲۰ هزار بشکه در روز بیشتر از پیش بینی ماه قبل اوپک است. اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴، به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز رشد کند.

رفع قرنطینه کرونا در چین، به رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۳ کمک کرده است. اوپک برخلاف موسسات دیگری نظیر آژانس بین‌المللی انرژی، همواره رشد قوی‌تر تقاضا برای نفت را پیش بینی می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک و متحدانش در گروه اوپک پلاس از اواخر سال ۲۰۲۲، عرضه به بازار را با هدف تقویت قیمت‌ها، محدود کردند. با این حال طبق گزارش نوامبر اوپک، تولید این گروه در اکتبر تحت تاثیر افزایش تولید ایران، آنگولا و نیجریه، بالاتر رفت.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...