|
کدخبر: 175887

ماجرای واردات نفت خام آمریکا از ایران چه بود؟

بر اساس اطلاعاتی که توسط وزارت انرژی آمریکا منتشر شده است، این کشور برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱ از واردات حدود ۳۶۰۰۰ بشکه نفت در روز از ایران خبر داد در حالی که گفته می‌شود این آمار مربوط به محموله‌های مصادره‌ای است.

انرژی ماجرای واردات نفت خام آمریکا از ایران چه بود؟

با وجود تحریم های شدید کاخ سفید علیه بخش انرژی ایران، اطلاعات منتشر شده توسط وزارت انرژی آمریکا نشان می دهد که این کشور برای اولین بار در ۳۰ سال گذشته، مقادیر زیادی نفت خام از جمهوری اسلامی وارد کرده است.

این در حالی است که تحریم ها و محدودیت های فعلی ایالات متحده، هر کشوری را از خرید نفت ایران باز می دارد. این وزارتخانه اطلاعاتی در مورد چگونگی واردات نفت ایران ارائه نکرد.

بر اساس اطلاعاتی که توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) مورد بررسی قرار گرفت، این کشور در اکتبر ۲۰۲۰ حدود ۳۶۰۰۰ بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است.

در ماه مارس نیز حجم واردات نفت خام آمریکا از ایران به میزان ۳۳ هزار بشکه در روز بود.

از سال ۱۹۹۱ این نخستین بار است که نفت خام ایران از آمریکا سردر می آورد. در آن سال این کشور تا ۶۴ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد می کرد.

وزارت انرژی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ واردات محموله دیگری از نفت خام ایران را ثبت کرد. این در حالی بود که این واردات توقیف نفت ایران بود.

در اوت ۲۰۲۰، واشنگتن ۱.۱۶ میلیون بشکه نفت ایران را در چهار نفتکش که به سمت ونزوئلا حرکت می کردند، مصادره کرد.

ایالات متحده از سال ۱۹۸۴ تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کرده که فروش اسلحه و کمک های آمریکایی به این کشور را ممنوع می کند.

دور جدیدی از تحریم ها علیه تهران پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، اعمال شد که با خروج آمریکا از توافق هسته ای همزمان بود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...