|
کدخبر: 159318

قیمت نفت ارزان شد

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه که سرمایه‌گذاران در آستانه انتشار آمار هفتگی ذخایر امریکا به سودگیری اقدام کردند، برای سومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.

انرژی قیمت نفت ارزان شد

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه ۵۶ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۶۶ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا برای تحویل در آوریل ۴۵ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۶۳ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید.

معاملات نفت برنت روز سه شنبه با ۱.۰۶ درصد کاهش و شاخص نفت امریکا با ۱.۶ درصد کاهش بسته شده بود.

قیمتها هفته گذشته در پی تصویب عدم افزایش تولید در آوریل از سوی وزیران گروه اوپک پلاس صعود کرده و روز دوشنبه جهش پیدا کرده بودند. نرخ نفت برنت روز دوشنبه پس از حملاتی که به قلب تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام گرفت، به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرد اما با فروکش کردن نگرانیهای بازار نسبت به احتمال مختل شدن صادرات این کشور، تا پایان روز عقب نشینی کرد.

ویرندرا چوهان، تحلیلگر شرکت انرژی اسپکتس در سنگاپور گفت: درک این که حملات مذکور هیچ تاثیری روی عرضه نفت سعودی نداشته است، باعث عقب نشینی قیمتها شد. عوامل دیگری مانند برداشت چین و هند از ذخایر نفت با توجه به قیمتهای بالای فعلی و انتظارات برای بازگشت نفت ایران به بازار هم مانع رشد قیمتها شد.

موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه گزارش کرد ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به پنجم مارس، ۱۲.۸ میلیون بشکه رشد کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد این ذخایر به میزان حدود ۸۰۰ هزار بشکه را پیش‌بینی کرده بودند. آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا بعدازظهر روز جاری منتشر می‌شوند.

در این بین، انتظار می‌رود قیمتهای بالاتر باعث احیای میزان زیادی از تولید نفت امریکا شود. اداره اطلاعات انرژی امریکا در جدیدترین گزارش ماهانه‌اش اعلام کرد تولید نفت امریکا در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۱.۱۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد در حالی که در گزارش ماهانه قبلی خود میزان کاهش تولید امسال را ۲۹۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران بانک EFG اظهار کردند: گروه اوپک پلاس ممکن است قربانی موفقیت خود شوند زیرا قیمتهای بالاتر که ناشی از محدودیت عرضه آنهاست، می‌تواند عرضه بیشتر امریکا را تشویق کند.

قیمت فعلی وست تگزاس اینترمدیت بسیار بالاتر از سطحی است که تولید نفت امریکا را سودآور می‌کند. طبق نظرسنجی‌های بانک‌های فدرال رزرو دالاس و کانزاس سیتی، تولید نفت امریکا در حدود ۵۶ دلار در هر بشکه سودآور است. هر چه نرخ نفت بالاتر از این سطح بماند، تولیدکنندگان امریکایی و سایر تولیدکنندگان خارج از اوپک پلاس برای افزایش تولید تشویق می‌شوند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر