|
کدخبر: 326298

قوانین سخت گیرانه بانک مرکزی برای ارائه وام / دهک های پایین نا امید شدند

معاون بانک مرکزی اعلام کرده است که در امسال، مدل جدیدی برای اعتبارسنجی بانکی به کار گرفته خواهد شد. در این مدل جدید، عوامل جدیدی مانند محکومیت مالی، جرایم رانندگی و صدک بندی یارانه نیز در نظر گرفته خواهند شد. این معاون بیان کرده است که در مقابل روال فعلی، رفتار افراد در پرداخت اقساط تسهیلات تنها ملاک رتبه‌بندی نخواهد بود.

اقتصاد قوانین سخت گیرانه بانک مرکزی برای ارائه وام / دهک های پایین نا امید شدند

مهران محرابیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، درباره نگرانی مردم از ساز و کار اعتبارسنجی بانک‌ها بیان کرده است. آنها معتقدند که حتی با یک روز تاخیر در پرداخت اقساط، رتبه اعتبارسنجی افراد به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت، در حالی که ممکن است افرادی مثل کارگران با تاخیر دریافت حقوق و دستمزد از کارفرما مواجه شوند. او توضیح داده است که مدل جدید اعتبارسنجی بانک‌ها هنوز به اجرا نرسیده است و با اجرای این مدل جدید، نحوه امتیازدهی به افراد تغییر کرده و در این مدل جدید، رفتار افراد در پرداخت اقساط تنها یک بخش از اعتبارسنجی خواهد بود. در حالی که در مدل فعلی، تقریباً امتیازدهی براساس رفتار افراد در پرداخت اقساط است و هر فردی که به موقع پرداخت نکند، به رتبه پایین‌تری سقوط خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در مدل جدید تمام این موضوعات دیده شده، گفت: در مدل جدید اعتبارسنجی عوامل دیگری در رتبه دهی موثر خواهد بود و عواملی که در این مرحله اضافه می‌شود سابقه محکومیت‌های مالی است.

معاون بانک مرکزی تاکید کرد: همچنین از موضوعات جدید در مدل اعتبار سنجی صدک بندی یارانه‌ها است و از این پس افرادی که برای دریافت یارانه اعلام می‌کنند از دهک‌های پایین جامعه هستند دیگر نمی‌توانند وام بانکی با اعداد و ارقام بالا را دریافت کنند به عبارت دیگر سقف تسهیلات برای افراد با اطلاعات صدک بندی یارانه‌ها تعیین می‌شود.

محرمیان ادامه داد: در مدل جدید موضوعات مالیاتی، جرایم رانندگی، نحوه رفع تعهدات ارزی و سایر موضوعات مورد نظر در شبکه بانکی اضافه خواهد شد و در مدل جدید رتبه بندی بسیار دقیق‌تر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که مردم برای اصلاح رتبه خود در اعتبار سنجی باید چه اقدامی انجام دهند آیا پرداخت یک قسط زودتر به اصلاح رتبه کمک خواهد کرد، اظهار داشت: در مدل جدید تمام این موضوعات دیده شده و امسال هم این مدل جدید علمیاتی خواهد شد، در مدل فعلی هم مردم اگر در سررسید اقساط تسهیلات را بپردازند می‌توانند از کاهش رتبه جلوگیری کنند اما اینکه برای اصلاح رتبه اقساط یک ماه زودتر پرداخت شود، اثرگذار نیست و نمی‌تواند توصیه درستی باشد.

محرمیان در پاسخ به این سوال که آیا در مدل جدید اعتبار سنجی رفتار افراد در پرداخت قبوض در نظر گرفته می‌شود، افزود: در این مرحله فعلا رفتار مردم در پرداخت قبوض و پرداخت به موقع یا با تاخیر قبوض در نظر گرفته نمی‌شود.

 آخرین وضعیت صف انتظار وام ازدواج در ۵ بانک مهم اعلام شد

 بررسی های از آخرین به روزرسانی بانک مرکزی درباره وام های ازدواج نشان می دهد، پنج بانک که بیشترین وام ازدواج را به متقاضیان پرداخت کرده اند.

همزمان با شروع سال مالی بانک‌ها، یکی از مهمترین وام‌های پرمتقاضی یعنی وام ازدواج از سوی متقاضیان در بانک‌های پرداخت کننده پیگیری می شود. 

در این زمینه، مهدی صحابی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده بود: «از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ مبلغ ۴.۰۸۴ همت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است که این مبالغ نشان دهنده رشد تسهیلات ازدواج به میزان ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.»

بررسی بودجه ۱۴۰۳ نیز نشان می‌دهد حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی در سال جاری برای وام ازدواج، ودیعه مسکن، ناباروری و دیگر وام ها در نظر گرفته شده است.

منبع: اقتصاد 100

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها