|
کدخبر: 326289

۵ بانکی بیشترین وام ازدواج را پرداخت کردند / شلوغ ترین بانک ها برای گرفتن تسهیلات

بانک مرکزی بر اساس آمار خود اعلام کرده است که پنج بانک کشور بیشترین وام ازدواج را به متقاضیان خود پرداخت کرده‌اند.

اقتصاد ۵ بانکی بیشترین وام ازدواج را پرداخت کردند / شلوغ ترین بانک ها برای گرفتن تسهیلات

با شروع سال مالی بانک‌ها، وام ازدواج به عنوان یکی از مهمترین وام‌های پرمتقاضی در بانک‌های پرداخت‌کننده، مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

در این زمینه، مهدی صحابی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرده بود: «از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ مبلغ ۴.۰۸۴ همت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است که این مبالغ نشان دهنده رشد تسهیلات ازدواج به میزان ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.»

بررسی بودجه ۱۴۰۳ نیز نشان می‌دهد حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی در سال جاری برای وام ازدواج، ودیعه مسکن، ناباروری و دیگر وام ها در نظر گرفته شده است.وضعیت پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری در ماه های نخست سال با توجه به عدم تصویب کامل قانون بودجه سال ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود.

بررسی های جدید از آخرین به روزرسانی بانک مرکزی درباره وام های ازدواج نشان می دهد، پنج بانک که بیشترین وام ازدواج را به متقاضیان پرداخت کرده اند، به این شرح است:

بر این اساس، بانک ملی بیشترین وام ازدواج را در سال گذشته پرداخت کرده است و بانک های صادرات، سپه، رفاه کارگران و مسکن در ردیف های دوم تا پنجم قرار دارند.

بانک1

همچنین این بانک ها بیشترین متقاضیان وام ازدواج را به خود اختصاص داده اند.

بانک2

زوج‌های جوان برای شروع زندگی مشترک خود حساب ویژه‌ای بر روی وام ازدواج باز می‌کنند و از آن برای خرید لوازم شروع زندگی، پول پیش خانه یا موارد دیگر استفاده می‌کنند.

هر ساله در قانون بودجه میزان تسهیلات ازدواج تعیین و مصوب می‌شود، بر این اساس در سال گذشته نیز این رقم ۱۸۰ میلیون تومان تعیین شد. همچنین مبلغ وام ازدواج برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال و همسران کمتر از ۲۳ سال ۲۲۰ میلیون تومان تصویب شد.

متقاضیان دریافت وام ازدواج همواره با مشکلات بسیاری همچون معرفی چند ضامن، طولانی شدن فرآیند اعطای تسهیلات و مانع تراشی‌هایی از سوی بانک‌ها مواجه بودند. این روند باعث شد رئیس جمهوری در تیرماه سال گذشته، دستورالعمل پنج‌گانه دریافت و پرداخت وام ازدواج را ابلاغ کند و در آن بر جمع شدن صف وام ازدواج تا پایان سال تاکید کند.

شایان ذکر است که یکی از مشوق‌ها و کمک‌های دولت‌ها برای ازدواج جوانان، اعطای تسهیلات ازدواج با بهره کم بوده است که در هر دوره‌ای اما و اگرهای زیادی داشته است.

از جمله مسائلی که همیشه در روند اعطای این وام برای جوانان در شرف ازدواج وجود داشته است، تضمین‌هایی که بانک‌ها می‌خواهند و صف طولانی افرادی که همیشه در لیست انتظار هستند، بوده به‌طوری که گاهی زوجین چند سال بعد از ازدواج‌شان موفق به دریافت این وام می‌شوند.

 افزایش وام ازدواج برای جوانان گام خوب و موثری است ولی این تصمیم باید جامع و با در نظر گرفتن تمام موانع موجود باشد. افزایش وام به تنهایی راه حل مناسبی برای جوانان در شرف ازدواج نیست و حتی ممکن است مشکلات بیشتری را برای آنها به وجود آورد. وقتی مشکلات گذشته این تسهیلات برطرف نشده است؛ برداشتن گام بزرگتر در این زمینه بدون در نظر گرفتن میزان سپرده‌ای که بانک‌ها برای پرداخت این وام دارند نه تنها کارگشا نخواهد بود بلکه باعث می‌شود صف دریافت وام ازدواج طولانی‌تر شود و افراد کمتری بتوانند این وام‌ را دریافت کنند این در حالیست که سال گذشته ۱۴۹ هزار نفر در صف وام ازدواج ماندند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها