|
کدخبر: 324734

نقدینگی/پول نقد/چک مسافرتی

آماده ورود اسکناس جدید باشید / تورم سنگینی در راه است؟

بعضی منابع خبری اعلام کرده‌اند که بانک مرکزی برنامه‌ای برای ورود چک‌های ۵۰۰ هزار تومانی به بازار ایران دارد. این موضوع به اندازه‌ای جذاب برای ایرانیان است، اما برای اقتصاددانان نگران‌کننده به نظر می‌رسد. زیرا هر چه حجم اسکناس‌ها افزایش یابد، نقدینگی نیز به همان اندازه رشد خواهد کرد.

اقتصاد آماده ورود اسکناس جدید باشید / تورم سنگینی در راه است؟

گزارش‌هایی که از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که دولت سیزدهم روی کنترل نقدینگی و تورم تاکید دارد و به نسبتی موفق بوده است. با این حال، هنوز آثار ضررناک سال‌های گذشته بر اقتصاد ایران تماماً برطرف نشده است.

در واقع، دولت و بانک مرکزی با سیاست‌های انقباض پولی تلاش می‌کند تا رشد نقدینگی در کشور را کاهش داده و به این ترتیب تورم را کنترل کنند؛ سیاستی که به اعتقاد فعالان اقتصادی، تامین منابع مالی برای واحدهای تولیدی را دشوار کرده و آنها را برای تامین سرمایه در گردش و خرید ماده اولیه دچار مشکل کرده است.
در چنین شرایطی، شنیده‌ها حاکی از آن است که تلاش برای ورود اسکنانس ۵۰۰ هزار تومانی به بازار در بانک مرکزی آغاز شده است و برخی منابع خبری می‌گویند که هنوز این مرجع، درباره ورود ایران چک ۵۰۰ هزار تومانی به بازار تصمیم نهایی را نگرفته است؛ هر چند که به هر حال زمزمه های آن شنیده می شود.

۱۵ سال قبل یعنی ۱۴ مهر ۱۳۸۷ مهر نوشته بود که مجوز انتشار ایران چک ۵۰۰ هزار تومانی صادر شده است. بر اساس این گزارش قرار بود، به زودی بعد از انتشار؛ این ایران چک ها به بازار بیایند؛ البته همان موقع، تسهیل و تسریع در امور جاری مشتریان بانک‌ها، کاهش هزینه‌ها و حجم کار واحدهای بانکی از علل انتشار ایران چک ۵۰۰ هزار تومانی اعلام شده بود.

یکی دیگر از دلایل چاپ ایران چک ۵۰۰ هزار تومانی درخواست‌های مردم بود تا به جای حمل اسکناس و یا چک‌های با مبلغ بیشتر ایران چک با مبلغ درشت جابجا کنند.در آن سال، چک‌های ۵۰ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومانی و ۲۰۰ هزار تومانی در بازار وجود داشت و قرار بود یک اسکناس درشت‌تر به این مجموعه اضافه شود.

۷ اسفند ۱۳۸۷ خبر آنلاین نوشت که بانک مرکزی چک‌پول‌های ۵۰۰ هزار تومانی را جمع می‌کند. در این گزارش آمده بود که بانک‌ها به درخواست متقاضیان چک‌پول‌های ۵۰۰ هزار تومانی جواب رد می‌دهند. در واقع، شعب بانک‌ها به متقاضیان اعلام کرده بودند که سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی که مسئول در اختیار قرار دادن پول و مسکوک به شعب بانک‌ها است، از ارائه چک‌پول‌های ۵۰۰ هزار تومانی به این شعب امتناع می‌کند.

در این گزارش پیش‌بینی شده بود که سیاست‌های انقباضی دولت و بانک مرکزی بر خلاف ادعای رئیس‌کل وقت بانک مرکزی (محمود بهمنی) همچنان ادامه خواهد داشت؛ در حالیکه کارشناسان حذف چک‌پول‌های ۵۰۰ هزار تومانی را بر خلاف سیاست‌های اعلام شده بانک مرکزی مبنی بر ارائه پول‌های درشت برای کاهش سرعت گردش پول می‌دانند.

رشد نقدینگی، خطر اصلی ذهنیت عمومی این است که انتشار چاپ پول بدون پشتوانه تورم‌زاست؛ اما احمد حاتمی یزد، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین می گوید: امروز در هیچ کشور جهان صدور و انتشار اسکناس دارای پشتوانه نیست. روزگاری که نقدینگی بانک مرکزی و دولت‌ها متکی به پشتوانه طلا، نقره و جواهرات بود؛ گذشته است.

وی افزود: امروز بانک مرکزی فراغ بال کامل دارد، به هر میزان که بخواهد نسبت به صدور و انتشار اسکناس، اوراق قرضه یا چک‌های مسافرتی اقدام کند؛ اما اگر از این اختیار به صورت منطقی و کنترل شده استفاده نکند، زیان هنگفتی نصیب مردم می‌شود.

حاتمی یزد گفت: راه حل علاج درد بی‌درمان تورم در اقتصاد ما کنترل نقدینگی است و بس.

وی ادامه داد: آنچه امروز در اقتصاد ایران به نام چک مسافرتی یا تراول نامیده می‌شود، عملکردش عین اسکناس است و هرچه حجم این اسکناس و پول نقد افزایش یابد، متناسب با آن حداقل ۶ برابر افزایش نقدینگی خواهید داشت.این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: افزایش نقدینگی تورم‌زا است و سمی برای اقتصاد کشور است. پس مسئله نداشتن پشتوانه برای چاپ چک مسافرتی مسئله اصلی ما نیست. رشد نقدینگی بیش از رشد اقتصادی خطرناک است و این امر در ۴۰ سال گذشته هرگز رعایت نشده است.

وی پیش‌بینی کرد: در ۴۰ سال آینده هم با این نظام دولتی که داریم، مسئله کنترل رشد نقدینگی رعایت نخواهد شد و به این ترتیب رنج محرومان ناشی از تورم اقتصادی، هر روز بیشتر از دیروز خواهد بود.

منبع: اخبار بانک
 • ناشناس ارسالی در

  ارزش پول ما ب اندازه دستمال توالت هم نیس ت واقعا کجا داریم میریم ؟بمب اتم هم داشت ه باشیم هیچ اقتداری در دنیا نداریم مثل ک ره شمالی...؟!!!!

 • امیر ارسالی در

  دولت سیزدهم از اداره کشور ناتوان است وتجربه خاصی ندارند چون همه کار گزاران بیسواد وبی تجربه هستندلطفا از این کشور دست بردارید برید کنار تا چند تا با تجربه بیاد به داد مردم برسه.از این بدتر بر سر مردم نیارید دیگه

 • ناشناس ارسالی در

  دولت هم باید آماده طغیان اعتراضات شدید ع لیه خودش بابت معیشت و سفره های خالی مرد م باشد.دیگر نایی برای ملت نمانده است

 • علی ارسالی در

  به نظرم تنها ارزی ارزشمند است که پشتوانه آن یک جسم طبیعی خارجی باشد یعنی به اندا زه انتشار ارز همان جسم ذخیره شده و از با زار حذف گردد تا دلت بخواد ارزهای الکی مخ صوصا در بازار ارزهای دیجیتال تولید شده و کلاهبرداران همچون بایننس با قیمت سازی ج یب مردم را خالی کردن خود پادشاه ارزهای د یجیتال که بیت کوین هست بدون پشتوانه هست الان بهترین ارز ایجاد شده UCC شبکه cbbpm اروپا است

 • ناشناس ارسالی در

  این مقاله مسخره از سایت شما بعیده.. چاپ اسکناس درشت چه ربطی به نقدینگی داره.. نقدینگی کل حالا اگه اسکناس 100 هزار تومنی باشه یا اسکناس ده هزاری یا اصلا هیچ اسکناسی چاپ نشه همه نقدینگی داخل کارت‌ها باشه مهم عدد نقدینگی است.. الان گردش اسکناس نسبت به ده بیست سال پیش خیلی خیلی کم شده چرا تورم خیلی خیلی سنگین تر شده ... این مقالات آبکی و عوامانه و می‌خره چیه... یعنی دولت نقدینگی رو زیاد کنه ولی هیچ اسکناسی چاپ نکنه و همه نقدینگی داخل کارت باشه باید تورم نشه

 • شبگرد بیدار ارسالی در

  فاجعه ای در راه است.
  نزدیک است رو زی که برای سوار شدن به تاکسی یکی از این چک ها را پرداخت کنید.
  از ما گفتن بود

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها