|
کدخبر: 323014

بازار خودرو / قیمت خودرو / خودروسازی

این خودرو غول جذاب را در سامانه بخرید / این افراد شرایط خرید را دارند + جزییات

تانک ۳۰۰، یکی از خودروهای جدیدی است که به سامانه جانبازان اضافه شده و قرار است به کشور وارد شود. اما تأثیر واردات این محصولات بر نرخ حواله جانبازی چقدر می‌تواند باشد؟

اقتصاد این خودرو غول جذاب را در سامانه بخرید / این افراد شرایط خرید را دارند + جزییات

تانک ۳۰۰ یکی از خودروهای جدید وارداتی به سامانه یکپارچه خودروهای جانبازان می‌باشد. این محصول، یک خودروی شاسی بلند آفرود چینی است که توسط شرکت گریت وال تولید می‌شود و قرار است توسط شتابران خودرو پرشیا برای جانبازان وارد کشور شود.

تانک ۳۰۰ همانطور که از نامش پیداست، یک خودروی آفرودی محسوب می‌شود که در صورت ورود به بازار رقیب مستقیم خودروهای آفرودی وارداتی و مونتاژی همچون لوکانو، سوزوکی جیمنی ۵، دایون Y۷ خواهد بود. البته بسیاری از خودروها با وجود اینکه طی ماه‌های گذشته معرفی شدند، هنوز هم با تعداد بالا وارد کشور نشده و خبری از تحویل آنها به متقاضیان نیست.

در گذشته، زمانی که واردات خودرو بدون محدودیت سقف قیمتی انجام می‌شد، حواله‌های جانبازی با مشکلاتی همراه بودند. حال با اعمال محدودیت‌های جدید، از جمله تعیین سقف نرخ و محدودیت واردات از برخی کشورها، پیش‌بینی می‌شود که نرخ حواله جانبازی به دلیل تعداد محدود و قرارگیری در دسته خودروهای لوکس، افزایش یابد.

البته نکته عجیب‌تر اینکه خرید و فروش حواله‌های خودرویی غیرقانونی بوده و بارها در مورد معامله آنها هشدار داده شده، اما سود بالایی که ناشی از رانت دولت به خودروهای بالای ۲۰ هزار یورو برای جانبازان است، باعث می‌شود تا ریسک معامله این حواله‌ها نیز چندان برای خریداران و فروشندگان مهم نباشد. در نتیجه دلالان و افراد سودجو با خریداری این حواله‌ها می‌توانند سود بسیار بیشتری نسبت به افراد جانباز به جیب بزنند و به نوعی یک رانت دیگر برای عده‌ای خاص ایجاد می‌شود که همواره به دنبال سود بیشتر هستند.

اما با بررسی آگهی حواله‌های جانبازی می‌توان متوجه شد که نرخ این حواله‌ها از چند هفته گذشته غالباً در محدوده سه میلیارد تومان ثابت شده و تغییر چندانی ندارد.

معرفی اجمالی تانک ۳۰۰ شتابران خودرو

گریت وال یکی از خودروسازان چینی است که برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ از تانک ۳۰۰ رونمایی کرد. این خودرو از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به فورد برانکو امریکایی دارد و گریت وال سعی کرده با معرفی آن رقیب جدی برای محصولات آفرودی بازار عرضه کند.

تانک ۳۰۰ از یک پیشرانه دو لیتری TGDI بهره می‌برد که حداکثر ۲۲۷ اسب‌بخار قدرت و ۳۸۷ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. این پیشرانه به یک گیربکس هشت سرعته اتوماتیک مجهز شده که قدرت تولیدی را به چهار چرخ منتقل می‌کند، اما تعداد بالای دنده‌ها می‌تواند اندکی از قدرت آفرودی خودرو بکاهد.

داخل تانک ۳۰۰

مصرف سوخت ترکیبی تانک ۳۰۰ در محدوده ۹.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر عنوان شده که با توجه به وزن ۲۱۵۵ کیلوگرمی و حجم موتور خودرو قابل پیش‌بینی است. اگرچه برای خودروهای آفرودی، شتاب بالا چندان موضوعیت ندارد، اما تانک ۳۰۰ می‌تواند در عرض ۹.۳ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد که رکورد قابل قبولی برای این ابعاد محسوب می‌شود.

کروزکنترل تطبیقی، کیسه‌‌هوای راننده و سرنشین و جانبی، سیستم کنترلی فرود از شیب، سیستم کمکی حرکت در سربالایی، دوربین ۳۶۰ درجه، هشدار خواب‌آلودگی راننده، سنسور تابلوخوان، گرم‌کن و ماساژور صندلی‌های جلو، نورپردازی کابین، سانروف، ورود و استارت بدون کلید از جمله امکانات جالب تانک ۳۰۰ محسوب می‌شود.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر