|
کدخبر: 322561

حقوق کارمندان / افزایش حقوق / حقوق کارگران

دست رد دولت به سینه مجلس / تکلیف افزایش حقوق کارگران کی مشخص می شود؟

رئیس فراکسیون کارگری مجلس بیان کرد: کارگران جزو مظلوم‌ترین قشر هستند که در کشور هر سال نسبت به کارمندان و قشرهای دیگر در جامعه به آن‌ها جفا می‌شود.

اقتصاد دست رد دولت به سینه مجلس / تکلیف افزایش حقوق کارگران کی مشخص می شود؟

با توجه به مرجع منابع مصوب لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، پیش‌بینی می‌شود که میانگین رشد حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگان در سال آینده به نسبت ۲۰ درصد خواهد بود.

علی بابایی کارنامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره افزایش حقوق کارگران در بودجه ۱۴۰۳ گفت: برنامه ما در فراکسیون کارگری مجلس برای افزایش حقوق کارگران مذاکره با وزارت کار و قانع کردن دولت به تمکین در مقابل قانون است.

وی ادامه داد: قانون دو فاکتور بسیار مهم و اساسی نرخ تورم و سبد معیشت کارگران را ذکر کرده است به همین جهت باید رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و وزیر کار باید به این شاخص‌های قانونی قانع شوند و نه نظر اقتصادی دولت و برخی از نمایندگان مجلس و اگر بتوانیم این موضوع را انجام دهیم به ارتقای معیشت و رفاهی کارگران کمک کردیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس بیان کرد: کارگران جزو مظلوم‌ترین قشر هستند که در کشور هر سال نسبت به کارمندان و قشرهای دیگر در جامعه به آن‌ها جفا می‌شود البته این موضوع به این معنی نیست که سایر قشرها مثل کارمندان از وضع خوبی برخوردار هستند.

بابایی کارنامی افزود: ما امروز در فراکسیون کارگری مجلس چند جلسه مهم ازجمله با تشکل‌های کارگری داریم و آن‌قدر مذاکره را ادامه دهیم تا به یک نقطه قابل قبولی در رفاه کارگران برسیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس گفت: برای کارگران در بودجه ۱۴۰۳ افزایش حقوق مشخص نشده، اما برای کارمندان نسبتا چهل درصد تعیین شده است.

بابایی کارنامی اظهار کرد: معتقدم، چون برای کارمندان افزایش ۴۰ درصدی حقوق را در نظر گرفتیم برای جامعه کارگری باید بالای ۴۰ درصد و رسیدن به ۵۰ درصد را در نظر بگیریم البته با اینکه رقم ۵۰ درصدی افزایش حقوق به نظر بالاست، اما دولت باید یک فکر اساسی کند، چون نمی‌شود جامعه بزرگ کارگری در کشور را ناامید نگه داشت.

وی ادامه داد: کارگران چند کار را همزمان انجام می‌دهند اول از همه در خدمت نظام هستند مثلا اگر به انتخابات ۱۱ اسفند نگاه کنید ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات کارگران هستند همچنین کارگران به بهره‌وری کشور کمک می‌کنند.

عضو عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: به دولت پیشنهاد دادم که به تمام واحدهای دارای بیست کارگر به بالا بهره‌وری را در قالب مزد به صورت غیرمستقیم به کارگر پرداخت کند، اما دولت این کار را نکرد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس اظهار کرد: اگر قدرت خرید کارگر بالا برود کارگر برای خرید کالا اقدام می‌کند و پول خود را مثل سرمایه‌دارها ذخیره نمی‌کند و کارگر با این کار چرخه تولید را به حرکت درمی‌آورد و رونق تولید اتفاق می‌افتد و این نگاه برای مبارزه با سوداگری در اقتصاد و تورم بسیار خوب است و برای رفاه کارگران هم بسیار مطلوب است.

وی در پایان تاکید کرد: تکلیف افزایش حقوق کارگران در بودجه ۱۴۰۳ تا پایان هفته مشخص می‌شود.

در آستانه پایان سال، یکی از موضوعاتی که توجه عمومی را جلب کرد، تعیین دستمزد و حقوق کارگران در سال آینده است. با این حال، نظر کارفرمایان درباره افزایش حقوق کارگران چیست؟

اخیرا یک نظرسنجی از کارفرمایان در خصوص افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده (۱۴۰۳) اجرا شده است که ۳۸.۵ درصد معتقد بودند که افزایش ۱۱تا۲۰ درصد حقوق کارگر مناسب است.

مرکز افکار سنجی سرمایه تعداد ۱۰۱۱ نفر را به عنوان نمونه انتخاب کرده و در بازه ۱۳ الی ۱۸ اسفند ماه از آنها درباره پیش بینی و توقعشان برای افزایش حقوق نظرسنجی کرده است.

پیش‌بینی از افزایش دستمزد سال آینده چند درصد است؟

پیش‌بینی پاسخگویان در خصوص افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده به این شرح است:

۳۸.۵ درصد ۱۱ تا ۲۰ درصد افزایش، ۳۷.۳ درصد ۲۱ تا ۳۰ درصد افزایش، ۹.۱ درصد ۳۱ تا ۴۰ درصد، ۷.۲ درصد ۱ تا ۱۰ درصد افزایش، ۳.۸ درصد ۴۱ تا۵۰ درصد،۲ درصد بالای ۵۰درصد افزایش حقوق را پیش‌بینی کرده‌اند و ۲.۱ درصد هم هیچ درصدی را پیش‌بینی نکرده‌اند.

منبع: اقتصادآنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  ای کاش آقای رئیسی بجای اینکه بیاد رئیس جمهور بشه در همون سمت ریاست قوه قضائیه می موند.. چون بر خلاف خدماتی که در دوران ریاست قوه قضائیه انجام داد. در دوران ریاست جمهوری ضربات مهلکی بر اقتصاد واعتبار کشور و مردم زد. همچنین امید به زندگی را در مردم کشت.

 • ایرانی ارسالی در

  ای لعنت بر این دولت ضد کارگر دوران اقای روحانی خیلی بهتراز این دولت بیسواد بود

 • وحید ارسالی در

  کارفرما ها غلط کردند

 • ناشناس ارسالی در

  اگر دقت شود دولت سیزدهم همان دولت احمد ی نژاد است چون اکثر دولت سیزدهم همه معاو نین و..دولت احمدی نژاد.هستند همان موقع ه م احمدی نژاد با مجلس در افتاد

 • ناشناس ارسالی در

  دولت. نمی‌خواهد. کارگر. زندگ ی. با. آسای ش. داشته. باشه. اگر. واقعا. می‌خواهد. مه ا. تورم. افزایش. حقوق. بمیزان. تو م. نه. اینکه. مانع. افزایش. شود. آقای. ریسی. و زرا. بفکر. چا ه. باشید. که. اگر. نشود. ه مین. سی. درصد. که. در. انتحابات. شرکت. ک ردند. سال. بعد. ده. درصد. هم. نیست. و نخ واهد. بود. پس. بفکر. سفره. یخچال. خالی. ما. فقرا. باشید

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بردولت رییسی فقط بازنشستگان تامین ا جتماعی زمین زده چرا لشگری کشوری بازنشستگ ان چهل درصد مدیرعامل بی کفایت تامین اجت ماعی حرفی برای گفتن ندارد اعتراض مکنید دولت دزد رییسی فقط جیب تامین اجتماعی می بیند چای دبش روش میزند

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها