|

بخوانید :

کدخبر: 228529

آرامش در بازار برنج / قیمت جدید اعلام شد (۵ دی)

شرکت بازرگانی دولتی ایران از ثبات قیمت جهانی انواع برنج هندی، تایلندی و اروگوئه در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ (دوشنبه، ۲۹ آذرماه) خبر داد.

اقتصاد آرامش در بازار برنج / قیمت جدید اعلام شد (۵ دی)

قیمت برنج هندی (پنج درصد شکسته) در ۲۰ دسامبر سالِ جاری در رقم ۳۳۹ و برنج هندی (پاربویل) در ۳۵۱ دلار ثابت ماند.

بر این اساس، قیمت برنج تایلندی (پنج درصد شکسته و ۱۰۰ درصد سورت شده پاربویل) ۳۸۱ دلار در هر تن روند ثابتی را طی کرد. محصول ویتنام (پنج درصد شکسته) ۴۰۰ دلار را ثبت کرد که نسبت به ۱۳ دسامبر (دوشنبه ۲۲ آذرماه) سه دلار در هر تن اُفت قیمت داشت. برنج پاکستان (پنج درصد شکسته) هم چهار دلار کاهشی شد و به ۳۳۵ دلار در هر تن رسید.

براساس گزارش‌های رسیده، برداشت محصول اصلی و کاهش ارزش روپیه، دلیل کاهش قیمت برنج هندی اعلام شده که نرخ این محصول را به پایین‌ترین مقدار در چند سال اخیر رسانده است.

پیش‌بینی شده میزان تولید محصول جهانی برنج با افزایش هشت میلیون تنی به ۵۰۸ میلیون تن در سال آتی برسد. مصرف جهانی این محصول نیز به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف برنج برای خوراک دام در چین به ۵۰۶ میلیون تن افزایش یافته است. برنامه کشورها به‌ویژه هند برای افزایش ذخایر، میزان ذخیره‌ این محصول را در جهان به ۱۸۱ میلیون تن خواهد رساند.

طبق آمارها امسال ۲۹۴ کشتی حامل کالاهای اساسی وارداتی در بنادر ایران پهلوگیری کرده‌اند که این حجم از عملیات بازرگانی خارجی کالاهای اساسی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد کشور شده که پیش‌بینی می‌شود میزان واردات تا پایان سال به  ۱۰ میلیون تن برسد.

قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در بازار داخلی بین ۳۰ هزار تا نزدیک ۶۰ هزار تومان و برنج خارجی ۱۸ هزار تا ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: اقتصاد نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    بچه بودیم نمیدونستیم برنج خارجی دیگه چیه همیشه برنج ایرانی می‌خوردیم از موقعی که برنج خارجی خوردیم دچار مشکلات گوارشی شد یم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...