|

بخوانید :

کدخبر: 289552

خانه های مسافر تهدیدی برای اقامتگاه های بوم گردی

عضو هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی لغو امکان اسکان در مدارس را باعث کاهش تمایل به سفر و یا افزایش پدیده‌های نامناسبی مثل اقامت در ماشین‌ها و چادرها دانست که به هیچ عنوان صورت و وضعیت خوبی ندارند.

همواره از سالیان گذشته تاکنون طرح "اسکان نوروزی در مدارس" مورد انتقاد و اعتراض برخی از فعالان حوزه گردشگری قرار گرفته و فعالیت این دست از اقامتگاه‌ها را با استناد به اسناد بالادستی در تضاد با منافع اقامتگاه‌های رسمی و مجوزدار خصوصاً اقامتگاه‌های بوم‌گردی عنوان کرده‌اند. در همین راستا وزارت میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی نیز از دهه ۹۰ در صدد بود تا مدارس را از چرخه اسکان نوروزی حذف و خدمات آن را صرفاً به جامعه فرهنگیان محدود کند، ‌اما تاکنون در اجرای آن موفق نبوده است.

در همین راستا و به منظور تنویر ابعاد این موضوع مازیار آل‌داود؛ عضو هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی  با بیان اینکه امکان اسکان مسافران در تعطیلات عید نوروز در مدارس لزوماً تاثیر منفی و مخربی بر میزان استقبال از اقامت در بوم‌گردی‌ها ندارد، بر لزوم وجود مدیریت صحیح در این ارتباط تأکید کرد و نقش خانه‌های مسافر را به دلیل نبود هرگونه نظارت و مدیریت صحیح بسیار مخرب و آسیب زننده‌تر از مدارس دانست.

وی با بیان اینکه هرچند مطابق بررسی‌ها ظاهراً میزان استقبال از اقامت در بوم‌گردی‌ها برای نوروز اندکی رشد داشته است، گفت: با این وجود اما این میزان رشد به هیچ عنوان مطابق با انتظارات نبوده و رضایت‌کننده نیست؛ لذا باید منتظر ماند و دید در روزهای باقیمانده تا آغاز تعطیلات نوروزی چه اتفاقی رخ خواهد داد و آیا بر میزان اقامت افزوده می‌شود یا خیر.

اسکان مسافران در مدارس تأثیری بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد

عضو هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی با بیان اینکه موضوع امکان اسکان مسافران در مدارس لزوماً تأثیر منفی و بدی بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد، تصریح کرد: در عرصه گردشگری طیفی گسترده‌ای از مخاطبان و گردشگران وجود دارند و قاعدتاً باید متناسب با توان مالی و نیاز هریک برای آنان خدمات اسکان فراهم کرد، لذا امکان اسکان در مدارس برای آن دسته از گردشگرانی که توان مالی کمتری دارند در نوع خود مناسب است، اما باید توجه داشت که در این مراکز هیچگونه خدماتی ارائه نمی‌شود.

این فعال بخش خصوصی گردشگری با تأکید بر اینکه توضیحات وی منافاتی با لزوم وجود برنامه‌ریزی صحیح و نظارت بر نحوه اسکان گردشگران در کلیه اماکن نداشته و این یک اصل و ضرورت اساسی است، بیان کرد: اگرچه هزینه اقامت در بوم‌گردی‌ها به نسبت سایر اماکن اقامتی نظیر هتل‌ها کمتر است، اما با این وجود نیز برخی از خانوارها به خصوص خانواده‌های پرجمعیت امکان تأمین هزینه اقامت در بوم‌گردی‌ها را همچنان ندارند و طبیعتاً وجود مدارس برای اسکان می‌تواند برای این دسته از مسافران و گردشگران رضایت‌کننده و اقناع‌بخش باشد.

آل‌داود ادامه داد: قاعدتاً نبود امکان اسکان در مدارس هیچ تأثیر مستقیمی بر کاهش و یا افزایش استقبال از بوم‌گردی‌ها ندارد؛ چراکه مخاطب اسکان در مدارس عمدتاً خانوادهایی با قدرت اقتصادی ضعیف‌تر هستند که چون امکان تأمین هزینه مالی اقامت در بوم‌گردی‌ها را ندارند، در صورت عدم امکان اسکان در مدارس اساساً به سفر نخواهند رفت.

عضو هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی لغو امکان اسکان در مدارس را صرفاً باعث کاهش تمایل به سفر و یا افزایش پدیده‌های نامناسبی مثل اقامت در ماشین‌ها و چادرها دانست که به هیچ عنوان صورت و وضعیت خوبی ندارند و در این باره عنوان کرد: از سوی دیگر عمده مسافرانی که در مدارس اقامت می‌کنند مسافران عبوری هستند که صرفاً یک شب در را در مدارس سپری می‌کنند.

این فعال بخش خصوصی گردشگری در توضیح این مطلب اظهار کرد: برای مثال خانوده‌ای که قصد سفر از تهران به مشهد را دارند، نهایتاً در طول مسیر یک شب در یکی از شهرهای بین راه در مدرسه اقامت خواهند داشت و طبیعتاً برای این یک شب اقدام به رزرو و اسکان در بوم‌گردی‌ها نمی‌کنند.

"خانه مسافرها" تهدیدی جدی برای اقامتگاه‌های رسمی و صنعت گردشگری هستند

آل‌داود با تأکید بر این که بحث اسکان مدارس با مقوله خانه‌های مسافر مجزاست، افزود: امکان اسکان در خانه‌های مسافر با توجه به اینکه در این اقامتگاه‌ها خدماتی نیز ارائه می‌شود، بر میزان استقبال از بوم‌گردی‌ها تأثیرگذار بوده و به نوعی آسیب زننده است؛ چراکه این اماکن بدون وجود هیچگونه نظارت به ارائه خدمات می‌پردازند و بر همین اساس خدماتی بی‌کیفیت و با قیمت‌هایی بعضاً ارزان‌تر از بوم‌گردی‌ها ارائه می‌کنند که موجب گمراهی و سردرگمی مسافر و انتخاب اشتباه آنان می‌شود.

مطابق صحبت‌های وی، به همین دلیل باید مسافران الزاماً به این نکته توجه کنند که علت ارزان‌تر بودن برخی خدمات قابل ارائه در خانه‌های مسافر نظیر اسکان و غذا نبود هیچگونه نظارت است که در نهایت می‌تواند موجب آسیب به مسافران شود.

عضو هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در خصوص اینکه میزان استقبال مسافران از بوم‌گردی‌های واقع در کدام منطقه کشور در نوروز بیشتر است، یادآوری کرد: میزان استقبال و گستردگی از این دست از اقامتگاه‌ها به وسعت پهنه جغرافیایی کشور است و از شرق تا غرب و شمال تا جنوب را در برمی‌گیرد، اما عمده کسانی که در بوم‌گردی‌ها به اقامت می‌پردازند، گردشگران مشتاق سیر و سیاحت در طبیعت هستند و بر همین اساس با توجه به اینکه وضعیت هوا معمولاً در ایام نوروز در جنوب کشور معتدل‌تر و بهتر است، بیشترین میزان استقبال قاعدتاً از بوم‌گردی‌های واقع در خطه جنوبی کشور به عمل می‌آید.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...