|
کدخبر: 164693 مجتبی اسکندری

گفت‌وگوی گسترش نیوز با یک اقتصاددان:

شوک جدید قیمت مسکن در راه است؟

ایده مالیاتی دولت در قبال خانه‌های خالی در حالی که بسیاری از واحهای مسکونی ساخته شده توسط دولت همچنان بدون سکنه هستند، باعث اعتراض بسیاری از فعالان بازار مسکن شد.

راه و مسکن شوک جدید قیمت مسکن در راه است؟

در شرایطی که دولت از ابتدای دهه هشتاد خورشیدی تا کنون بزرگترین سازنده واحدهای مسکونی و به تبع آن بزرگترین ذی‌نفع این حوزه است، قیمت مسکن همچنان در حال افزایش است  حتی در شرایطی که تقاضا برای معامله بسیار پایین است، وضعیت مناسبی برای خریداران عمومی در این بازار فراهم نشده است. گسترش نیوز در گفت‌وگو با مرتضی افقه استاد دانشگاه و اقتصاددان، به ابعاد مختلف و چرایی درهم ریختگی این بازار اشاره کرده است و ضمن برشمردن دلایل اصلی کمبود مسکن در کشور، نوک پیکان انتقادات را حواله دولت می‌کند.

عامل اصلی افزایش قیمت مصالح و مسکن کیست؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی بروز شوک قیمتی در بازار مسکن در شرایط سقوط تقاضا، ضمن برشمردن معایب تقاضای سفته‌ای در این حوزه، خاطرنشان ساخت: دولت با پروژه‌هایی مثل مسکن مهر و طرح اقدام مسکن ملی در پانزده سال اخیر، بزرگترین محرک تقاضا برای مسکن بود و این افزایش تقاضا باعث کمبود عرضه مسکن شد. زیرا تولید مسکنی که در دستور کار دولت‌ها قرار داشت و دارد، نه معطوف بر نوسازی بافت‌های فرسوده که معطوف به ساخت واحدهای مسکونی در بیابان‌ها بوده است. هرچند تقاضای مستقیم برای این واحدهای مسکونی تا سال گذشته بسیار پایین بود، با این حال دولت به عنوان بزرگترین متقاضی سیمان و مصالح ساختمانی دیگر، به شکلی مضحک باعث افزایش قیمت سیمان و مصالح دیگر در کشور شد و هزینه نوسازی بافت‌های فرسوده را به شدت بالا برد. به همین دلیل است که حتی در محلات با درجه بزه و ناسازگاری اجتماعی بالا در تهران، تقاضای بالایی برای خرید خانه وجود دارد. زیرا زور مردم به خریدن یک واحد مسکونی متوسط با سابقه ساخت بالا هم نمی‌رسد.

افقه

دولت باید از خودش مالیات بگیرد و به خودش بدهد!

مرتضی افقه در ادامه ضمن نکوهش نقش دولت به عنوان کارفرما و سفارش دهنده مسکن آن هم در جاهایی که خودش می‌خواهد، خاطرنشان ساخت: الان دولت به عنوان عامل اصلی گرانی مصالح و افزایش تقاضا برای حاشیه‌نشینی رسمی و به تعویق افتادن نوسازی بافت‌های فرسوده و شکل‌گیری انواع بدمسکنی در کشور، مقصر اصلی و درجه یک تمام اتفاقات منفی در بازار مسکن و املاک و مستغلات کشور است و دلیل اصلی افزایش قیمت زمین‌های مختلف ولو با کیفیت بسیار پایین نیز هست. حالا دولت برای مقابله با شکل‌گیری پدیده خانه‌های خالی که افراد در شرایط فزایندگی نرخ تورم برای حفظ ارزش دارایی‌های خود خریدند، نرخ‌های مالیاتی سنگین وضع می‌کند، در واقع باید در اول از خودش مالیات بگیرد و به خودش مالیات بدهد! زیرا دولت بزرگترین مالک واحدهای مسکونی خالی از سکنه در شهرهای  جدید و حاشیه‌ای است. شما خودتان قضاوت کنید و ببینید که چقدر مداخلات دولت‌های اخیر در بازار مسکن مضحک است.

موج جدیدی از افزایش قیمت مسکن در راه است؟

این اقتصاددان در پایان یادآور شد: با توجه به رویکرد فعلی، افراد خانه‌های خود را با نرخ اجاره بهای بیشتری به مستاجران عرضه می‌کنند و دولت دوباره یک نظم خودانگیخته در بازار مسکن را با ندانم‌کاری‌های عوام‌فریبانه به خطر انداخته است. در حالی که اگر کوچکترین دقتی در این زمینه وجود داشت ما دچار به بیست میلیون نفر حاشیه نشین در کشور نبودیم که درواقع یک چهارم از جمعیت کشور ما را در بر می‌گیرد. به همین دلیل من پیش‌بینی می‌کنم که یک موج دیگر از افزایش قیمت مسکن در راه خواهد بود.

 • ناشناس ارسالی در

  کسی که این اخبار شوک جدید درراه است رامی نویسی معلومه چه نفعی برات داره

  صددرصد هزارتا خانه احتکارکردی وبه نف ع خودته که بازار مسکن وبااین خبرت آشفته ترکنی

  انشاالله خانه که هیچ یه مترقبر هم گیرت نیاد که توش درازبکشی

  • محراب ارسالی در

   بقران باید پیگیری بشه این ادما هستن باعث التهاب بازار میشن بقولتون چند تا خونه خردیده مسخاد بفروشه داره کم سود میبره اخه توکه داری خبرکذب مینویسی کف دست مو نداره بیا بکن

 • محمد ارسالی در

  دیگه بازار ملک جون نخواهد گرفت دلیلشم کم رقبتی مردم و پیر شدن جامعه

 • ناشناس ارسالی در

  خدا ازتون نگذره . فقط راه دزدی رو خوب بلدین فک میکنید چقد عمر میکنید .برای هفت پشتتونم بخورن دزدیدین بسه دیگه . هر چی خوردین درد بشه تو جونتون ایشالا .

 • مهدی ارسالی در

  این طرح در اینستاگرم دکتر جلیلی بیان شده و کسانی که به ایشان مشاوره میدهند متاسف انه بُعد به هم خوردن تعادل اجتماعی را در نظر نمیگیرد.و این طرح فراماسونری است زی را در زمانی که نوسان گیری ،طلا ،ارز ، خودرو ، بورس به پایان رسیده چرا هدف بع دی باید مسکن باشد اول به بهانه خانه خالی , آمارگیری سپس مالیات بر مستاجر اگر ای ن باشد خوب است اما سیاست فراماسونرها ورا ی این مصلحت اندیشی هاست زیرا آنها به دنب ال نوسان گیری هستند.

 • محمود ملایی ارسالی در

  من نمیدونم این کارشناسان رو از کجا پیدا میکنین انداز یه خر هم بازشون نیست

 • ناشناس ارسالی در

  خدا براتون نسازه اگر حرفهاتون جهت نفع شخ صی و بیچاره کردن مردم هستش .

  • ملت ارسالی در

   همیطوره

 • ایرانی ارسالی در

  جمع کن این به اصطلاح مقاله رو با شعور مردم کم بازی کنید شما حتی تحصیلات ابتدایی رو به تنهایی پاس نکردید وگرنه مردم رو نفهم فرض نمی کردید

  • ملت ارسالی در

   دمت گرم

 • مردم ارسالی در

  خواهشا از گرانی ونه از ارزانی چیزی منتشر نکنید باعث گرانی ملک همین اظهار نظرهای غیر کارشناسی بنده درکف بارز وبیشاز 30 سا ل در مسکن وشهر ساز ی یعنی از زمین شهری ت ا سال 90 هستم وقت چیزی که بنفع مردم وبخص وص مستاجرین بنویسید حرف زیاده وخیلی کاره ای معولی هست که اصلا انجام نمیشه وسلام

 • امیر ارسالی در

  گرفتن مالیات و یا هر عوارض دیگری در آخر به جیب مصرف کننده تحمیل خواهد شد و کسانی که مسکن اضافه دارد راه دور زدن را هم بل د است و قوانین آب دوغ خیاری توان کمک به مردم را ندارد
  نمونه اش شما مالیات ها و عوارضی که هم اکنون گرفته می شود را نگاه کنید ببینید چه کسی پرداخت می کند مث لاً مالیات بر ارزش افزوده

 • علیرضا ارسالی در

  باز هم شوک تبایغاتی مسکن قیمت مسکن درسطح پاینین تری خواهد رسید

 • علی ارسالی در

  لطفاً علمای شیعه فکری بحال ملت بکنند و ب ا استخراج از منابع دینی و استفاده از عقل و سنت اجازه سوزاندن اجساد را صادر کنند چون با این وضعیت مردم با مشکل خرید زمین قبر مواجه خواهند شد! باتشکر لطفاً تایید بفرمایید هدف بنده خدای نکرده اهانت نیست!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها