|
کدخبر: 156733

خانه بالاخره ارزان شد یا گران؟

درحالی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۱۵ درصدی نرخ مسکن در بهمن ۹۹ خبر داده بود که بانک مرکزی با استناد به آمار همین اتحادیه از افزایش ۳.۷ درصد نرخ مسکن خبر داده است.

راه و مسکن خانه بالاخره ارزان شد یا گران؟

عصر دیروز بانک مرکزی به طبق معمول هر ماه گزارش تحولات بازار مسکن را در تهران منتشر کرد.

بر این اساس در دومین ماه زمستان ۳۹۰۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که در مقایسه با دیماه امسال ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به بهمن سال گذشته ۷۰.۵ درصد کاهش یافته است.

در بهمن امسال متوسط نرخ هر مترمربع واحد مسکونی به ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان افزایش یافت که در مقایسه با دی ۹۹ بالغ بر ۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. نرخ مسکن در بهمن ماه ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸ نیز ۹۷.۲ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که چند روز قبل (دوشنبه هفته گذشته ۴ اسفند ۹۹) رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ مسکن تهران طی ماه گذشته (بهمن ۹۹) خبر داده و گفته بود: این اتفاق برخلاف میل باطنی برخی روی داده است.

مصطفی‌قلی خسروی افزود: علی‌رغم میل باطنی برخی که همواره دوست دارند نرخ مسکن افزایش یابد، نرخ‌ها در بهمن ماه امسال کاهش یافته است.

وی ادامه داد: میزان کاهش نرخ در بهمن‌ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد بسته به مناطق آن در شهر تهران کاهش یافته است.

وی با تأکید بر این‌که نرخ مسکن در حال کاهش است، افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سطح شهر تهران، نرخ مسکن نسبت به ماه‌های ابتدایی امسال روند کاهشی در پیش گرفته است.

مشخص نیست چرا خروجی گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن که اطلاعات خام آن "برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور" است با نرخ اعلامی اتحادیه مشاوران املاک که آنها نیز از همان آمار خام استفاده می‌کنند، متفاوت است؟!

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
Markets