|
کدخبر: 167787

این بازار بهترین محل برای سهامداران غیر حرفه ای

کارشناس بازار سرمایه گفت: اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه ندارند می‌توانند با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سود نسبتا خوبی دست یابند.

بورس این بازار بهترین محل برای سهامداران غیر حرفه ای

امیر علی امیر باقری کارشناس بازار سرمایه در رابطه با نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، اظهار کرد: در راستای تعمیق بازار سرمایه و به منظور بهره گیری سهامداران از بازار سرمایه ابزارهای متنوعی طراحی شده است به گونه‌ای که هرکدام از اشخاص باتوجه به میزان ریسک یا بازده مورد نظرشان می‌توانند از چنین ابزارهایی بهره گیرند.

او افزود: یکی از مهم‌ترین ابزارها صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که پرنفوذ‌ترین آنها شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و درآمد ثابت می‌شوند که هرکدام از این صندوق‌های مذکور اساسنامه و امید نامه جداگانه‌ای را به سازمان بورس ارائه دادند، به طور قطع وجود چنین ابزارهایی به دلیل مباحث مالی و مدیریتی برای بازار سرمایه و بازار‌های مالی واجب است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مدیریت این صندوق‌ها را غالبا اشخاصی تشکیل می‌دهند که مدرک تحلیل گری بازار سرمایه دارند و از جانب نهاد‌های ناظر تایید صلاحیت شده‌اند به هر حال باید گفت این اشخاص باتوجه به تجربه‌ای که در عرصه سرمایه‌گذاری دارند به طور موفق تری عمل خواهند کرد.

امیر باقری گفت: اگر گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار دهید غالبا خواهید دید که صندوق‌ها موفق تر از اشخاص عادی عمل کرده‌اند به سبب آنکه اشخاصی این صندوق‌ها را مدیریت می‌کنند که جزو خبرگان مالی در بازار سرمایه به حساب می‌آیند اما ناگفته نماند که آنها در روند اجرایی خود نیز کاستی هایی را داشتند.

او تاکید کرد: هنگامی که شاخصه‌های بازار به سمت نزولی شدن حرکت کردند بسیاری از سهامداران عمده از عرضه سهام خود در بازار خودداری می‌کردند اما این صندوق‌ها می‌توانستند با قدری عرضه سهم در بازار هیجان زدایی کنند و عقلانیت را به بازار بازگردانند ولی از آنجایی که در موج بدی از ریزش قرار گرفته بودیم بعضی از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری از روند حرفه‌ای خود فاصله گرفتند و از آنجام بعضی از اقدامات مربوط خود داری کردند.

او بیان کرد: اما به هر حال بنا به تمامی پارامتر‌ها و عوامل که در بازار سرمایه وجود دارد وقتی کمیت، پارامتر وغیره صندوق‌ها را بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که سال گذشته عملکرد قابل قبولی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ثبت رسیده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه ندارند می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به سود نسبتا خوبی دست یابند.

امیر باقری گفت: یک مطالعه گذشته نگر در رابطه با صندوق‌ها این آگاهی را به ما خواهد داد که عملکرد صندوق‌ها به طور کلی بهتر از کلیت بازار بوده است، این مسئله را می‌توان بنا به الزاماتی که سازمان بورس برای آنها مقرر کرده دانست، صندوق‌های مذکور مکلف هستند که پرتفوی سهامداران خود را به منظور کاهش سطح ریسک متنوع سازند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از آنجایی که سیستم‌های مدیریتی یادگیرنده هستند فلذا مدیران این صندوق‌ها بر حسب تجربه‌ای که طی صعود و نزول سال ۹۹ داشتند احتمالا نکاتی را از بازار آموختند که به نظر نمی‌آید در آینده ریسک‌های سال گذشته را باز هم تکرار کنند به گونه‌ای که عملکرد معقولانه تری را از خود به نمایش خواهند گذاشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • بازنشسته ارسالی در

    بقیه پول تو جیبی مردم رو هم می خواید از این طریق و این بازار از جیبشون خالی کنید ؟ بسه دروغ و ...

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...