|
کدخبر: 154583

استقبال بورس بازان از این سهام

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سهام کوچک بازار در دو ماه اخیر روند صعودی را تجربه کرده‌اند، اما برای کوتاه مدت شاهد روند صعودی در سهام شرکت‌های بزرگ خواهیم بود و بعد از آن براساس شرایط، بازار تغییر مسیر می‌دهد.

بورس استقبال بورس بازان از این سهام

سهیل کلاهچی به افت دو روز اخیر شاخص بورس اشاره کرد و افزود: هنوز اتفاق چندان تاثیرگذاری رخ نداده است که بتواند زمینه روند صعودی بازارهای سرمایه‌گذاری را فراهم کند و خیال سهامداران را از تداوم رشد بازار آسوده کند.

وی افزود: روند بازار از لحاظ تحلیل تکنیکال و قیمت‌های جهانی قابلیت رشد را دارد و می‌تواند در مدار صعودی قرار بگیرد اما با توجه به وضعیت حاکم در بازار، خروج نقدینگی از این بازار و کاهش اعتماد در بین سرمایه‌گذاران می‌توان گفت شاخص بورس فعلا رشد چندان پرشتابی را در بازار تجربه نمی‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: شاخص بورس به لحاظ تحلیل تکنیکالی ممکن است تا کانال یک میلیون و ۲۲۰ هزار واحد افت کند و بعد از آن دوباره در مسیر صعودی قرار بگیرد.

وی به تغییر دامنه نوسان خرید و فروش سهام و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: بحث تغییر دامنه نوسان در مثبت ۶ و منفی ۲ نمی‌تواند کمک چندانی را به بازار داشته باشد بلکه مانند مسکنی است که می‌تواند به صورت موقت باعث کاهش ضرر و زیان‌های احتمالی مردم شود اما در بلندمدت دردی را از بازار دوا نمی‌کند.

به اعتقاد کلاهچی، اتخاذ چنین تصمیمی در بازار بسیار دیر بود و اگر قرار بود چنین تصمیمی در بازار اتخاذ شود باید زودتر از این‌ها در بازار به مرحله اجرا می‌رسید تا سهامداران کمتر متحمل چنین ضرر و زیانی در بازار شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون نمودار بسیاری از سهم‌های حاضر در بازار از نظر تکنیکالی شبیه به یکدیگر هستند، گفت: در صورت ایجاد آرامش در بازار شاهد کاهش نوسان در بازار و قرار گرفتن بیشتر سهم‌ها در مسیر صعودی خواهیم بود.

وی افزود: همه این سهم‌ها می‌توانند با یکدیگر در مدار صعودی قرار بگیرند اما همیشه تعداد کمی از سهام در مدار صعودی قرار می‌گیرند و اتفاق خاصی در دیگر سهم‌ها رخ نمی‌دهد.

کلاهچی با بیان اینکه این موضوع باعث می‌شود تا سهامداران بیشتر تمایل به خروج نقدینگی از بازار داشته باشند، گفت: همچنین ممکن است برخی بدون توجه به تحلیل‌های بنیادی و بررسی سهام برای سرمایه‌گذاری که جزو اصول بازار تلقی می‌شود به کسب اطلاعات نهایی اکتفا کنند تا از این طریق سودی را در بازار به‌دست آورند که این موضوع باعث ایجاد دیدگاهی نادرست در بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در وضعیت فعلی حرکت خاصی در بازار رخ نمی‌دهد، اظهارکرد: دلار از دو روز گذشته حرکت صعودی خود را کند کرده است و به مرور در حال حرکت به سمت افت است، این موضوع بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود و باعث شده است تا شاخص بورس دیگر رشد چندانی را تجربه نکند.

وی اظهارکرد: در چند روز گذشته معاملات ۸۰ درصد سهام در بازار منفی بود و فقط شاخص کل ار طریق سهام بزرگ سبزپوش شده بود اما کلیت بازار مثبت نبود؛ بنابراین در کوتاه‌مدت نمی‌توان شاهد رشدهای غافلگیرکننده، همانند چند ماه گذشته شاخص بورس در بازار بود.

کلاهچی خاطرنشان کرد: تغییر دامنه نوسان به صورت هیجانی برای چند روزی بر روی بازار تاثیر مثبت داشت اما معاملات این بازار بعد از دو روز دوباره وارد مدار نزولی شد و حقوقی‌ها فروشنده شدند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اکر قرار باشد بازار دوباره وارد مدار صعودی شود بعد از کانال یک میلیون و ۲۲۰ هزار واحد می‌تواند دوباره در مسیر صعودی قرار بگیرد.

کلاهچی درباره روند معاملات بورس، گفت: اکنون به هیچ عنوان نمی‌توان به صورت شفاف در مورد بازار صحبت کرد، زیرا متغیرهای زیادی از نظر مسائل سیاسی و اقتصادی در بازار وجود دارد که هر یک از آنها بر روند بازار تاثیرگذار خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بسیاری از فعالان بازار در انتظار برجام و بازگشت امریکا به برجام بودند که تاکنون این اتفاق رخ نداده و این موضوع روند بازار را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

به گفته وی، برخی از شایعات در زمینه برجام مطرح شده است که این موضوع می‌تواند به شدت بازار را تحت تاثیر قرار دهد و بازار را برای مدتی در مدار نزولی قرار دهد.

کلاهچی خاطرنشان کرد: بسیاری از سهام هستند که از لحاظ بنیادی از شرایط خوبی برای رشد برخوردارند و می‌تواند موقعیت مناسبی از لحاظ خرید برای سهامداران باشد اما بهتر است سهام‌داران سهام خریداری شده را برای میان‌مدت نگه دارند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهامداران در وضعیت فعلی بازار بهتر است به صورت مرحله‌ای خرید کنند تا ضرر و زیان کمتری شامل حال این افراد شود، افزود: به نظر نمی‌رسد شاهد روند نزولی چندان پرشتابی در بازار باشیم و سهامداران نباید از این لحاظ نگرانی زیادی از بازار داشته باشند.

وی با توصیه به سهامداران گفت: شرایط کلی اقتصاد کشور در وضعیت رکود است، در این شرایط همیشه از سرمایه گذاری‌های کم ریسک استقبال می‌شود، اکنون نمی‌توان انتظار چندانی از بازار ارز، طلا، سکه و بورس داشت؛ بنابراین بهتر است در وضعیت فعلی مردم پول مازاد خود را دوباره وارد بازار نکنند.

کلاهچی اظهارکرد: زمانی که بحث دوران رونق بود می‌توانستیم به سهامداران پیشنهاد ورود به بازار و حتی دریافت اعتبار داشته باشیم اما اکنون بهتر است سهامداران دست به چنین اقدامی نزنند و کل سرمایه خود را وارد این بازار نکنند.

منبع: ایرنا
  • ناشناس ارسالی در

    دستهایی در کار است تا طرح دامنه نوسان اق ای دهنوی به شکست منجر شود همانطور که دست هایی در کاربود تا نوسانگیرها دوباره بر ب ازار به بهانه نقد شوندگی مسلط شوند اینکه فقط متضرر سهامداران خرد باشند و یک عده دلال و حقوقی به سود برسند و منت بگذارند نقد شوندگی داشته خیلی مسخره است و مفهوم آن این است که یا در بورس بمانید و ضرر کن ید و برای ما در روز چند نوبت نوسانگیری ب ه ارمغان آورید یا گورتان را از بورس گم ک نید؟!!!

  • ناشناس ارسالی در

    مدیران این مملکت ۴۲سال کارنامه خوبی نداش تندامروز مردم متوجه شدن دعوت بورس ی نقشه ازپیش تعین شده بوده کلاه گشادی که ۴۲سال سرمردم رفت چه افرادی که درجنگ جانشان را از دست دادندامروز هم اموالشان را تمام ات فاقهای این مملکت به دستور رهبراست ۰۰۰۰

  • گنیا ارسالی در

    انگاره بازارسرمایه درایران ،تحلیل بردار که نیست حتی برخلاف بازارهای جهانی هم حرک ت دارد درزمانی اقتصاددنیا دررکود قیمت ها درکما بود همه تحلیل گرا ،متولیان اقتصاد ی چه دولتی وخصوصی زمامداران درباغ سبز هم ه چیز گل بلبل نشان می‌دادند مردم را دعوت به سرمایه گذاری در بورس میکردند،حال قیم ت های جهان اعم نفت ،مس وغیره رو بالاو پی ش بینی ها برا نفت ۱۰۰دلارو مس ۱۲۰۰۰ دلار در آینده دارند ،این ها آیه وااصفا سر می ‌دهند ،وسورنارا از ته فوت میکنند ،خدا دا دند شاید نان رزق شان دراین است نان سلطان میخوردند شمشیر برای سلطان میزنند ،انصاف داشته باشید اینقدر ملت را گوش مخملی فرض نکنید،،،،،

ارسال نظر