|
کدخبر: 142581

بورس تابستان وارد رکود می شود؟

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل اصلاح شاخص در بازار هفته گذشته و مقایسه سرمایه‌گذاری در بورس، طلا و دلار، روند معاملات در هفته جاری را پیش‌بینی کرد.

بورس بورس تابستان وارد رکود می شود؟

امیرعلی امیرباقری با بیان اینکه در بازار هفته گذشته شاهد شکل‌گیری فشار فروش بودیم که دلیل این امر در چند عامل نهفته است گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل اصلاح سنگین شاخص بورس در بازار هفته گذشته، شناسایی سود از سوی سرمایه‌گذاران و ایجاد فشار فروش در کلیت بازار بعد از رشد صورت گرفته در چند هفته اخیر بود.

وی علت اصلاح اخیر بازار سهام را رسیدن شاخص بورس به سطوح تکنیکالی در برخورد با مقاومت‌ها به لحاظ قیمتی و اصلاح اعلام کرد و افزود: نوع فشار فروشی که هفته گذشته در بازار شکل گرفت با نوع فشار فروش در چند ماه گذشته متفاوت بوده است. در بازار صعود و نزول‌های کوچک به دنبال یکدیگر در حال رخ دادن هستند که همین امر می‌تواند سبب دست به‌دست شدن سهام و تثبیت قیمت‌ها شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به لحاظ ساختاری چشم‌انداز نرخ ارز برای فعالان بازار سرمایه و فعالان اقتصادی کاهشی و فرسایشی است. بطور طبیعی تورم ناشی از نرخ ارز و تورمی که انتظار آن وجود داشت قدری با چالش مواجه شده و پیش‌بینی‌ها به ویژه پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که به احتمال زیاد چرخشی در متغیرهای اصلی رخ دهد و در کنار آن پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت فراهم شود.

امیرباقری با بیان اینکه برخی از تحلیلگران معتقدند ممکن است از تابستان سال ١۴۰۰ وارد دوران رکود شویم، عنوان کرد: این موضوع در کنار اصلاح فرسایشی نرخ ارز یا نبود چشم‌انداز دقیق از نرخ ارز سبب ایجاد تغییر در معاملات بازار سرمایه و کالاهای سرمایه‌ای می‌شود. مهم‌ترین تقاضای ایجاد شده برای دلار، سفته‌بازانه بود که باعث ایجاد افزایش سنگین و رشد بیش از حد نرخ دلار در بازار شد. چشم‌انداز ایجاد شده تورمی بود که افراد برای در امان نگه داشتن قدرت خرید پول، سرمایه‌های در اختیار را وارد بازارهای فیزیکی مانند دلار و سکه کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به مشخص شدن چشم‌انداز سیاسی برای فعالان بازار، سرمایه‌هایی مانند دلار، سکه و دیگر ارزهای خارجی در حال از دست دادن نقش سرمایه‌ای هستند که این امر باعث می‌شود تا نرخ دلار در مسیر فرسایشی قرار گیرد و در کوتاه‌ و میان‌مدت شاهد جهش نرخ ارز در بازار نباشیم. در ابتدا باید این بازار را نسبت به بازارهای رقیب مورد بررسی قرار دهیم و باید دید تعیین تکلیف این بازار در مقابل سایر بازارها چه خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و طلا پرداخت و توضیح داد: طلا متاثر از نرخ ارز داخلی و قیمت جهانی است، چشم‌اندازها از طلای جهانی افزایشی است زیرا تحلیلگران شاخص دلار را نزولی گزارش کرده‌اند و می‌توان گفت اصلاح بزرگ شاخص دلار نیز شروع شده است. این امر در کنار خبرهایی مانند خروج دلار از سبدهای ارزی بانک‌های مرکزی دنیا می‌تواند نویدبخش روند کاهشی شاخص دلار در میان‌ و بلندمدت باشد که این روند کاهشی تاثیر را بر کامودیتی‌ها و طلا خواهد گذاشت.

امیرباقری به سرمایه‌گذاری در بازار دلار اشاره کرد و تصریح کرد: با توجه به این عوامل در بازار داخلی دلار برای سرمایه‌گذاری نسبت به بازار سرمایه از اهمیت کمتری برخوردار خواهد بود. وجود سهام متفاوت در بازار سرمایه با بازدهی مختلف زمینه تنوع سرمایه‌گذاری در این بازار را فراهم کرده است.کاهش نرخ دلار با وجود هیجان کوتاه‌مدتی که در کلیت بازار سرمایه ایجاد می‌کند برای بسیاری از سهام مثبت خواهد بود و می‌تواند محرکی برای رشد بازار باشد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه به سبب ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها و سبدهای متفاوت سرمایه‌گذاری همچنان گزینه معقول و منطقی برای سرمایه‌گذاری است، گفت: شرکت‌ها به دلیل برخوردار بودن از دارایی‌ برای افرادی که به سرمایه‌گذاری نگاه دارایی محور دارند می‌تواند جذاب باشد بنابراین بازار سرمایه در میان و بلندمدت همچنان کانون توجه سرمایه‌گذاران خواهد بود. وقت آن رسیده تا زمینه‌های عمق بخشی بازار سرمایه فراهم شود. بهتر است پولی که وارد بازار سرمایه می‌شود رسالت اصلی که همان تامین مالی است را برای بخش اقتصاد حفظ کند تا از این طریق شاهد رشد اقتصادی باشیم.

پیش‌بینی معاملات بورس در هفته جاری

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند معاملات بورس در هفته جاری گفت: به نظر می‌رسد در هفته جاری با توجه به خبرهای منتشره در زمینه افزایش سرمایه شرکت‌ها و جابه‌جا شدن قیمت‌ها در کانال حمایتی، بازار به‌صورت معقول و منطقی به روند معاملات ادامه دهد و شاهد شکل‌گیری نسبی تقاضا در بازار باشیم هر چند ممکن است در کلیت بازار فشار عرضه هم وجود داشته باشد.

امیرباقری خطاب به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: بازار سهام در وضعیت فعلی تحلیل محور شده و سرمایه‌گذاران نباید در بازار اقدام به خرید هر سهمی کنند. از اینجا به بعد کلیات اقتصاد مانند نرخ ارز و نرخ تورم باثبات خواهد بود به همین دلیل باید برای سرمایه‌گذاری متغیرهای ریسک و بازده شرکت‌ها در نظر گرفته شود که همه این مسائل در تحلیل شرکت‌ها ارائه شده است.

وی به کاهش شاخص دلار در بازار جهانی اشاره کرد و افزود: این امر بر روی کامودیتی‌ها و قیمت طلا تاثیرگذار بود و بیشتر آنها با رشد قیمتی مواجه شدند. سنگ آهن یکی از مهم‌ترین کامودیتی‌ها بود که افزایش قیمت را تجربه و به حد بالای مجاز نوسان روزانه برخورد کرد. با توجه به اصلاح میان‌ مدت شاخص جهانی دلار، انتظار رشد میان‌مدت کامودیتی‌ها در بازار وجود دارد که این موضوع به تناسب بر روند بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر