|
کدخبر: 136256 شهریار خادمی

اختصاصی گسترش نیوز در گفت و گو با کارشناس بورس:

بورس در هفته اول قرنطینه چگونه خواهد بود؟

روند هفته گذشته بورس مثبت و صعودی بود و در این میان شستا بعد مدت ها بازگشایی شد و فروش سهام عدالت نیز متوقف شد. اما اکنون و در آغاز هفته اول آذرماه و تقارن آن با قرنطینه و تعطیلی عمومی بازار سهام به کدام سو خواهد رفت؟

بورس بورس در هفته اول قرنطینه چگونه خواهد بود؟

بازار سرمایه در هفته آخر آبان ماه برخلاف هفته های گذشته روندی صعودی طی کرد به طوری که شاخص کل نسبت به هفته پیش،  با توجه به فاکتورهای تأثیر گذار بر بازار ازجمله قیمت دلار و انتخابات آمریکا  رشد صد و بیست هزار واحدی را تجربه کرد.

بازار در هفته گذشته و در  اولین روز کاری خود با افزایش شاخص مواجه شد و همین موضوع در روزهای بعدی هفته هم تکرار شد.

 از عوامل مهم افزایش قابل‌توجه بازار در هفته گذشته می توان به اخبار کاهش نرخ سود بانکی، عدم افزایش نرخ سود بین بانکی، تصمیمات شورای عالی بورس، ارزندگی سهام ها و بازگشایی شستا اشاره کرد.

 شاخص کل اکنون در آستانه کانال یک میلیون و  سیصد هزاری ایستاده و  امیدها در خصوص صعود آن به کانال  بالاتر افزایش یافته است و برخی کارشناسان با توجه به معاملات خوب روز پایانی معاملات هفته آخر آبان ماه، از حمایت شاخص در روزهای آینده خبر دادند.  در همین راستا خبرنگار گسترش نیوز گفتگویی با حمید رضا پور کارشناس بازار سرمایه انجام داده  و نظر او را درباره روند بازار سهام در هفته گذشته و پیش بینی اش از این بازار  را در هفته اول آذر پرسیده است که در ادامه می‌توانید بخوانید. با گسترش نوز همراه باشید:

رضاپور

حمید رضاپور کارشناس بازار سهام و بورس در گفتگو با خبرنگار حوزه بورس گسترش نیوز درباره روند این بازار در هفته گذشته اینچنین گفت: بازار سرمایه پس از چندین ماه ریزش مداوم بالاخره هفته ای آرام و سبز را پشت سر گذاشت. خوشبختانه ورود پول حقیقی به میزان قابل توجهی نیز در هفته گذشته اتفاق افتاد.

وی در ادامه بیان کرد: توجه ویژه سازمان بورس به بحث بازارگردانی، الزام شرکت ها و تعیین زمان برای اجرا هم چنین تعیین جریمه برای عدم اجرا نیز در سبز پوش شدن شاخص تأثیر مهمی داشت.

علت روند مثبت بورس

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه علت های روند مثبت بورس را این‌چنین تشریح کرد و افزود: از سویی اوج گیری دوباره حمایت های مسئولان دولتی از جمله وزیر اقتصاد و نمایندگان مجلس در هفته گذشته و نیز پالس مثبت رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بازار سرمایه از جمله اطمینان از عدم افزایش نرخ سود بانکی و توصیه به بانک ها برای راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه در آخرین‌ روزهای هفته نیز مزید بر علت شد تا خیال جمع زیادی از سهامداران را راحت کند‌.

رضاپور بیان کرد: بازگشایی باشکوه و به دور از هیاهوی شستا در نرخ معقول از جمله تصمیمات و اقدامات خوب سازمان در هفته گذشته بود. تصمیمی بجا در شرایطی عالی و قیمتی مناسب که خیال اهالی بازار را از یکی از استرس‌زاترین ترس های شان راحت کرد. اگر شستا در قیمت بالا باز می شد، صف فروش بزرگی شکل می گرفت و تأثیر منفی بدی بر تمام بازار می گذاشت.

تصمیم مهم دیگر جلوگیری از فروش سهام عدالت بود که اگر به درستی اجرایی شود، بر روند رو به رشد و معقول بازار تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

بازگشت اقبال به سمت نمادهای نفتی و پتروشیمی

وی افزود: از سویی زمزمه بازگشایی پالایش یکم باعث اقبال نسبی به سمت نمادهای نفتی و پتروشیمی شد که این مورد نیز در رشد بازار در هفته قبل مؤثر بود.

رضاپور در ادامه بیان کرد: هم چنین در این هفته شاهد کاهش زمان پیش گشایش به ۱۵ دقیقه بودیم. گرچه بارها از سوی فعالان بازار تأکید شده که زمان پیش گشایش هیچ تأثیری که ندارد بلکه باعث ایجاد فسادهایی در ادردگذاری می شود. قرار بود در صورت کاهش پیش گشایش ، حذف سفارش ها در نیمه دوم این زمان ممنوع شود اما متأسفانه این مورد مهم در ابلاغیه سازمان نیامده است.

در آخرین روز هفته پیش شاهد افزایش نسبی شاخص هم وزن هم بودیم که امیدها به تغییر نگاه به سمت سهام های کوچک هم بیشتر شد.

این کارشناس بورس در پایان پیش بینی اش را از روند هفته جاری مثبت و صعودی تلقی اظهار کرد: به نظر اگر اتفاق و خبر خاصی ایجاد نشود بازار روند مثبت و یا متعادل خود را در هفته پیش رو نیز ادامه خواهد داد به ویژه آن که تعطیلی دو هفته ای می تواند به این رشد کمک بکند

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...