|
کدخبر: 133125

رشد چشمگیر معاملات پتروشیمی در بورس کالا

مجتمع‌های پتروشیمی از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۲۹ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل محصولات خود را در بورس کالا معامله کردند.

دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد: مجتمع‌های پتروشیمی تمامی تعهدهای خود در زمینه کف عرضه محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی را براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده رعایت کرده‌اند.

بر پایه این گزارش تولید مجتمع‌های پتروشیمی تا پایان مهرماه امسال به بیش از ۳۵ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی را به ثبت رساند و این در حالی است که برخی از متولیان امر از کمبود مواد اولیه در بازار خبر داده‌اند که آمار فوق نشان دهنده تولید مستمر از سوی پتروشیمی‌ها است.

در این میان نکته‌ای که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد لزوم نظارت و پایش تقاضای شرکت‌های عضو سامانه بهین یاب از سوی وزارت صمت است که تحقق این امر می‌تواند منجر به کاهش برخی رقابت‌های کاذب به وجود آمده در بازار شود.

براساس اعلام دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، مسئله مهم، دلیل افزایش ۲۹ درصدی حجم معاملات محصولات پتروشیمی در هفت ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه سال قبل می‌باشد. اگر این افزایش مربوط به افزایش تولید در صنایع پایین دستی می‌باشد که نیاز به بررسی و اعلام نظر وزارت صمت است، که آیا این افزایش عرضه صرف تولید شده یا بخشی به صورت داخلی (که باعث کاهش واردات) و بخشی از محصولات صادر شده است که می‌بایست بانک مرکزی در برگشت ارز آن نظارت نماید؛ زیرا براساس این آمار عملا حدود ۳۰ درصد از ارزآوری شرکت‌های پتروشیمی کاسته شده است که خود منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود. افزایش تولید در صنایع پایین دست تحت تاثیر رشد ۲۹ درصدی حجم معاملات از آن جهت بعید است که اگر در صنعت افزایش ۵ درصدی تولید را شاهد باشیم، بسیار مطلوب است.

منبع: نیپنا
  • ناشناس ارسالی در

    باسمه تعالی،خدمت مقام معظم رهبری عرض سلا م و احترام
    مستحضرید حضرتعالی با مش اوره رئیس محترم جمهور مجوز آزاد سازی س-ع را صادر فرمودید و مردم را برای راه اندا زی چرخه تولید و به جریان افتادن امور شرک تها به بورس دعوت فرمودید که بخشی از مردم دعوت را لبیک گفته و در زمانی که سهام در سقف قیمت بود و این رانت اطلاعاتی را ندا شتند عده ای کاسب، مستکبر، بورس باز و قما رکار و هر چه اسمش می خواهند بگذارند از ا ین فرصت استفاده کردند و با ایجاد هیجان ج یب مردم را خالی و از بورس خارج شدند و بر ای خرید ملک و دلار و طلا در کف قیمت وارد شدند در مقابل مردم یا به عبارتی سهامدار خرد هر روز به امید اصلاح بازار صبر کردن د اما حمایتی صورت نگرفت الان همه این قشر در منفی ۷۰ درصد ورشکسته و سرمایه اشان ن ابود گشته به باور همه مردم مقصر دولت و س ازمان بورس می باشند که با تبانی مرتکب تخ لف شده اند. اینک تنها امید مردم اول به خ داوند حکیم بوده ولی جبران این خسارت را ا ز معظم له انتظار دارند تا دستورفرمایند ب ه موضوع در اسرع وقت ورود پیدا کنند تا او لا مقصرین تعیین و بخشی از خسارت را وادار به جبران شوند ثانیا ادامه وضع موجود را مثبت ک

ارسال نظر