|
کدخبر: 113440

اگر بورس باز هستید بخوانید / آشنایی با یک مفهوم مهم در بازار سرمایه

ضریب بتا یکی از مهمترین مفاهیم در تصمیم گیری سرمایه گذاری ریسک و بازده است.

بورس اگر بورس باز هستید بخوانید / آشنایی با یک مفهوم مهم در بازار سرمایه

یکی از مهمترین مفاهیم در تصمیم گیری سرمایه گذاری ریسک و بازده ضریب بتا ست و رابطه بین قیمت یک سهم و حرکت کل بازار را نشان می‌دهد.

به طور کلی هر سهم یا پرتفوی از سهام در صورتی که در فاصله خاص از زمان خریداری، نگهداری و فروخته شود بازده خاصی نیز نصیب دارنده می‌نماید.

این بازدهی شامل تغییر قیمت و منابع حاصل از مالکیت است.

به طور معمول در تصمیم‌گیری‌های مالی وجود معیار اندازه‌گیری ریسک مفید واقع می‌شود.

تحلیلگران در سال‌های دور برای ارزیابی یا تعیین ریسک اوراق بهادار به ترازنامه توجه می‌کردند، یعنی هر چه قدر میزان وام یا بدهی‌های یک شرکت بیشتر باشد ریسک سهام شرکت را بیشتر تخمین می‌زنند.

پس از آن پژوهشگران میزان ریسک را برحسب حاشیه ایمنی تعریف و محاسبه می‌کردند. این حاشیه ایمنی بر اساس صورت‌های مالی به دست نمی‌آمد، بلکه بر اساس تفاوت قیمت بازار و ارزش واقعی اوراق بهادار تعیین می‌شد.

در حال حاضر بیشتر پژوهشگران ریسک سرمایه‌گذاری را با انحراف معیار نرخ بازده مرتبط می‌دانند به طوریکه هرچه بازده سرمایه‌گذاری بیشتر تغییر کند سرمایه‌گذاری مزبور ریسک بیشتری خواهد داشت.

 

 

منبع: میزان
  • ناشناس ارسالی در

    همه مردم از دولت و رهبر عزیز تشکر میکنند با توجه به گرانی و تورم از بورس حمایت کردند و اکثریت مردم ایران با سرمایه کم و بیش یه درآمد صحیح پیدا کردند
    عرضه سهام شرکتها در قالب ای تی اف یکی از بهترین راه برای سهامدار شدن مردم و سود بسیار خوب آن هست فقط مردم بی صبرانه منتظر صندوق خودروییها هستند ولی با توجه به اصلاح حوب بازار در روزهای اخیر رشد خوبی را خواهند کرد لذا آخر شهریور صندوق خودروییها را واگذار کنند با قیمت مناسب و رشد عالی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت که بلافاصله سود دهی عالی مشهود خواهد شد و مردم با نگهداری سهام خودرویی شب عید سود خوبی نصیب شان خواد شد

ارسال نظر