|
کدخبر: 158681

چین خرید نفت را افزایش داد

واردات نفت چین در دو ماه نخست ۲۰۲۱ به ۸۹.۵۷ میلیون تن رسید که ۴.۱ درصد بیش از سال گذشته و ۹.۵ درصد بیش از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ است.

انرژی چین خرید نفت را افزایش داد

این افزایش ناشی از بالا رفتن تقاضا برای سوخت و انتظار برای بالا رفتن ظرفیت پالایش در این کشور عنوان شده است.

بر اساس آمارهای گمرک چین، محموله‌های نفتی وارداتی در ماه‌های ژانویه و فوریه معادل ۱۱.۰۸ میلیون بشکه در روز بوده است. آمار ماه‌ها به تفکیک اعلام نشده است.

واردات نفت چین در سال گذشته به دنبال شیوع ویروس کووید ۱۹ برای نخستین بار در شهر ووهان این کشور، و به دنبال آن قرنطینه که فعالیت‌های بنادر را متوقف و تقاضا برای سوخت را کاهش داد، مختل شد.

انواع جدید ویروس کرونا و کاهش مسافرت‌ها در تعطیلات اوایل سال چین می‌تواند تقاضا برای نفت را تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست کاهش دهد، اما تحلیلگران انتظار ندارند که مصرف سوخت از ریل بهبودی خارج شود.

چین پس از به راه انداختن تاسیسات پالایشی جدید در شرکت پتروشیمی ژجیانگ و پتروشیمی شنگ هونگ، امسال سهمیه واردات نفت غیردولتی را تا ۲۰ درصد افزایش داد.

با افزایش نرخ نفت برنت به بالاترین رقم ۱۳ ماه گذشته، کاهش تقاضا و کاهش حاشیه سوخت پالایشگاه‌ها زیرا برای فصل تعمیرات آماده می‌شوند، قرار است خرید نفت خام در سه ماهه دوم کم شد.

واردات گاز طبیعی این کشور در دو ماه نخست سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷.۴ درصد رشد داشته و به ۲۰.۸۰ درصد رسیده است. واردات در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ برابر با ۱۷.۳۶ میلیون تن بوده است.

بر اساس این آمار، صادرات محصولات نفتی پالایش شده چین در دو ماه ژانویه و فوریه امسال نسبت به سال گذشته ۱.۹ درصد بیشتر شده و به ۱۰.۹۶ میلیون تن رسیده است.

منبع: فارس

ارسال نظر