کدخبر: 65605

ارز اربعین را چه قیمتی و کجا تهیه کنیم؟

با اعلام رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه نرخ ارز اربعین به صورت آزاد است، به بررسی آخرین قیمت‌های نرخ دینار، دلار و یورو پرداخته‌ایم.

گسترش نیوز - سال گذشته در آبان که مصادف با نزدیک شدن به مراسم بزرگ پیاده روی اربعین حسینی بود مسئولان امر، به فکر تامین ارز اربعین مورد نیاز زائران افتادند، موضوعی که با برنامه‌ریزی‌های متعدد متاسفانه منجر به بروز خاطره‌ای تلخ در تحویل ارز به مسافران این حرکت عظیم شد.

arz80.jpeg

بانک مرکزی یکی از دلایل اصلی این اختلال را برنامه‌ریزی نامطلوب صرافی‌های عراقی دانسته است و می‌گوید بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط عرضه ارز یا همان دینار عراقی در خاک کشورش انجام داده است، اما مسائل ریز و درشت دست به‌دست هم داد تا نتواند ارز مورد نیاز برادران ایرانی را در عراق تامین کند.

در همان زمان مسعود خاتونی، عضو هیات مدیره بانک ملی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از تحویل بیش از ۸۳ درصد از ارز‌های مورد نیاز زائران در کشور عراق خبر داده و تاکید کرده بود که مابقی صاحبان ارزهای مسافرت اربعین که ارز خود را دریافت نکردند می‌توانند معادل ریالی آن را در ایران و در باجه‌های بانک ملی دریافت کنند که همین اتفاق نیز رخ داد.

امسال نیز نوای به راه افتادن زائران اربعین حسینی با تمهیدات جدید فراهم شده است. ریاست جمهوری در سال گذشته طی مذاکره‌های گسترده روادید تردد ایرانیان به خاک عراق را حذف کرد و بنابه تخمین سازمان‌های مربوطه همین موضوع قطعا منجر به افزایش تعداد زائران در امسال خواهد شد. اما مذاکره‌های متعدد رئیس بانک مرکزی مبنی بر اینکه دینار را وارد کشور کرده و در ایران آن را توزیع کنند جواب نداد و همتی مجبور شد تا از زائران درخواست کند که هر چه زودتر وارد عمل شده و ارز مورد نیاز خود را به صورت آزاد تهیه کنند.

اما در ادامه شایعاتی در فضای مجازی مطرح شده بود که بانک مرکزی قصد دارد دینار را از طریق بازار متشکل ارزی در اختیار زائران قرار دهد که تا حدودی این اصل قابل تایید نبود چرا که قرار است بازار متشکل ارزی میان صرافان و بانک‌ها عامل عملیاتی شود و افراد حقیقی در آن نقشی نداشتند.

ارز اربعین را از صرافی‌های مجاز تهیه کنید

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اینکه آیا بازار متشکل ارزی با دینار راه‌اندازی خواهد شد؟ ابراز کرد: نه اینطور نیست و من درباره خرید ارز اربعین قبل تر هم توضیحاتی را در صفحه اینستاگرام داده بودم، تلاش کردیم دینار را به کشور خود بیاوریم چرا که توزیع آن در عراق خوشایند نبود و بانک‌های عراقی همکاری لازم را نداشتند. اما موفق به خرید دینار و عرضه آن در ایران نشدیم.

او ادامه داد: تنها راه این است که مردم از صرافی‌های مجاز ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. زائران بیش از ۱۰۰ یورو نیاز ندارند و تجربه نشان می‌دهد سال گذشته مردم ۱۰ درصد ارز را از عراق خریداری کردند. نرخ ارز اربعین با نرخ ارز مسافرتی تفاوتی ندارد و دخالتی در تعیین نرخ ارز مسافرتی و آزاد نمی‌کنم.

حال باید نرخ بازار آزاد را به صورت روزانه تا نزدیک شدن به اربعین بررسی کرد، البته به گفته یکی از زائران این مسیر ارزهای مورد نیاز این سفر بیشتر دینار عراقی، دلار و یورو خواهد بود.

مراقب دلالان باشید

یکی از صرافان مجاز در خیابان فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به جدیدترین نرخ اسعار مسافرتی اشاره کرده و گفت: قبل از هر اقدامی زائران مراقب نفوذ دلال‌ها باشند و به هیچ وجه ارز مورد نیاز خود را از آنها خریداری نکنند زیرا قطعا دلالان برای زمان هایی که تقاضای خرید افزایش می‌یابد برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌دهند. هم اکنون زمان مناسبی است تا زائران با آرامش ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند چرا که ۳۱ روز تا اربعین زمان دارند.

او در پایان گفت: هم اکنون نرخ یک دینار ۱۰۵ تومان (صد دینار معادل ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان)، یک دلار امریکا ۱۱ هزار و ۴۴۰ تومان و یک یورو ۱۲ هزار و ۷۴۸ تومان است.

در پایان گفتنی است؛ زائران اربعین بنا بر توصیه مقام ارشد نظام بانکی کشور هر چه سریع‌تر به صرافی‌های مجاز بانکی و غیربانکی مراجعه کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز از جمله گذرنامه ارز مورد نیاز اربعین را از همین روز‌ها تهیه کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر