|
کدخبر: 327607 سهیل مافی

گفت و گوی گسترش نیوز با معاون تجاری شرکت مخابرات ایران؛

جمع آوری خطوط تلفن ثابت در سال ۱۴۰۳ / اپراتورها تصمیم خود را گرفتند

زارعیان مطرح کرد: بر اساس مصوبه ۲۰۷ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورها موظف هستند تا در صورت عدم پرداخت قبض توسط مشترک برای دو دوره، خط او را به صورت یک طرفه قطع کنند. اگر برای دوره سوم نیز این روند ادامه پیدا کند، خط مشترک به صورت دو طرفه قطع می شود و نهایتا پس از گذشت یک سال از عدم پرداخت، مشترک باید خط را تخلیه کند.

اقتصاد جمع آوری خطوط تلفن ثابت در سال ۱۴۰۳ / اپراتورها تصمیم خود را گرفتند

در یک نگاه کلی، دو نوع مشترک تلفن ثابت وجود دارد که بر مبنای خصوصیات مشخص، از یکدیگر متمایز می شوند. در ادامه به وجه تمایز این دو دسته اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

دسته اول به آن مشترکانی اطلاق می شود که اگر قبض تلفن آن ها به میزان ۸۰ درصد ودیعه برسد و مشترک پرداخت قبض را انجام ندهد، تلفن او به طور یک‌طرفه قطع خواهد شد. دسته دوم مربوط به مشترکینی است که تلفن‌های هزینه اتصال دارند. اگر قبض این مشترکین از حد ۲۰ هزار تومان عبور کند و پس از گذشت ۱۵ روز از حداکثر زمان پرداخت قبض، شخص مشترک پرداخت را انجام ندهد، تلفن او نیز به طور یک‌طرفه قطع خواهد شد.

به این ترتیب، با توجه به شرایط مالی و نوع تلفن ثابت، اقدامات قطع یک‌طرفه تلفن برای مشترکین انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که قطع خطوط تلفن دارای قوانین خاصی است که شامل اطلاع‌رسانی به مشترک درباره وضعیت بدهی او است. این اطلاع‌رسانی می‌تواند از طریق درج در صورت‌حساب، استفاده از روش‌های ارتباط تلفنی، ارسال پیامک یا استفاده از سایر روش‌های ارتباطی مانند ارسال نامه الکترونیکی انجام شود.

در صورتی که خط تلفن ثابت به دلیل بدهی قطع شود، پس از انقضای مهلت پرداخت، صاحب پروانه (مالک) با اطلاع‌رسانی به مشترک، می‌تواند اقدام به قطع خط و سپس جمع‌آوری و تخلیه خط تلفن کند. در صورت تخلیه، مشترک موظف است درخواست جدیدی را ارائه کرده و هزینه اتصال را پرداخت نماید.

با این حال، برخی از مشترکان ممکن است ادعا کنند که فرآیند قطع و تخلیه خط تلفن بدون اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. در چنین مواردی، مشترک می‌تواند با مراجعه به شرکت مخابرات و با درخواست مشاهده پرونده خود، صحت این ادعا را مورد ارزیابی قرار دهد.

در این راستا و برای تحلیل قوانین جمع آوری خطوط تلفن ثابت، گفت و گویی با داود زارعیان، معاون تجاری شرکت مخابرات ایران انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

زارعیان-مخابرات

اپراتورها بر اساس قانون موظف به جمع آوری خط هستند

داود زارعیان درباره قوانین مربوط به جمع آوری خطوط تلفن ثابت در صورت عدم پرداخت قبوض گفت: بر اساس مصوبه ۲۰۷ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورها موظف هستند تا در صورت عدم پرداخت قبض توسط مشترک برای دو دوره، خط او را به صورت یک طرفه قطع کنند. اگر برای دوره سوم نیز این روند ادامه پیدا کند، خط مشترک به صورت دو طرفه قطع می شود و نهایتا پس از گذشت یک سال از عدم پرداخت، مشترک باید خط را تخلیه کند. مطابق این مصوبه، تمامی اپراتورها باید این دستورالعمل را اجرا کنند و هرگونه کوتاهی در این زمینه، قابل پذیرش نخواهد بود.

او ادامه داد: واقعیت امر آن است که ما در شرکت مخابرات قصد کمک به مشترکین را داریم. در این راستا، حتی تصمیم داریم تا در صورت عدم پرداخت تا ۲ سال، هیچ گونه اقدامی برای جمع آوری صورت نگیرد. با این حال، از آن جایی که امکان سوءاستفاده از خط مشترک وجود دارد، اپراتورها بر اساس قانون مشخص، موظف به جمع آوری خط هستند.

زارعیان در خصوص روند فسخ قرارداد خطوط اظهار کرد: خطوط تلفن ثابت بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نیاز به فسخ ندارد؛ در واقع، عدم استفاده و عدم پرداخت کارکرد به معنای فسخ یک طرفه از سوی مشترک محسوب می شود. لذا مشترک برای جلوگیری از سوءاستفاده از خط و در راستای بهره برداری لازم و هزینه های مربوط به نگهداری خطوط، موظف به جمع آوری است.

تلفن-ثابت

وی در مورد رده بندی خطوط تلفن در تهران مطرح کرد: خطوط تلفن در تمام کشور دارای یک ساختار رده بندی مشخص است. نخست، خطوط عادی که قالب تلفن ها در این رده قرار می گیرد و همگان متوجه مشخصات آن هستند. قسمت دوم به شماره های منتخب مربوط می شود که بخشی از جامعه از آن برخوردارند.

معاون تجاری شرکت مخابرات ایران در پایان اضافه کرد: این نوع شماره ها ممکن است که مرتبط با تلفن های عادی باشد اما درهرصورت و بنا به خواست یا اصرار مشترک، در اختیار او قرار بگیرد. به عنوان مثال، مشترک یکسان شدن خط تلفن ثابت و همراه خود را تقاضا می کند و قصد دارد از این امکان استفاده کند. در رده بندی های بعدی، شماره‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی قرار می گیرند که هرکدام قیمت خاص خود را دارند.

 • ناشناس ارسالی در

  چقدر خدمات شما در تلفن ثابت عالی است که خط رو میخواهید تخلیه کنید
  که مخابرات ایران رو جمع کنید بهتره

 • ناشناس ارسالی در

  مخابرات یا ورشکست شده یا گدا گشنه .به خا طر ۲۰ تومن قطع کردن یعنی آبروریزی

 • ناشناس ارسالی در

  خوبه هر بلایی سر مردم می‌آورند بخاطر مرد م است اگر این همه خیرخواه نبودند با مردم چکار میکردند

 • حسن ارسالی در

  سلام و عرض احترام فعلا مردم میگن که خود مخابرات داره ده سانت یا بیست سانت از سیم ‌های خط های ثابت تو کوچه هارا میبرند و م یبرند تا تمام خطوط ثابت را صاحب شوند بدو ن هیچ هزینه ای تا بعد مردم مجبور باشند ب رای فیبر نوری اقدام کنند . خدا داند...

 • مجید ارسالی در

  با وجود تلفن همراه دیگه کسی از تلفن ثابت استفاده نمی کنه پس به نفع مردمه که تلفن های ثابت جمع بشه ،در ضمن اینترنت مخابرات هم سرعت نداره و به درد نمی خوره

 • پاک بین ارسالی در

  وقتش رسیده که تلفن ثابت به فراموشی سپرده بشه در یک جمع بندی کلی میبینیم که مثل دو دهه گذشته برای استفاده از تلفن ثابت چندان سرو دست میشکنند. اگه به مکالمه نیاز دارند با تلفن همراه و اگه به اینترنت نیاز دارند بازهم تلفن همراه و فیبر نوری

 • ناشناس ارسالی در

  ما که فقط آبونمان پرداخت می کنیم تلفن ثابت همبشه قطع است

 • ناشناس ارسالی در

  سیم تلفن ثابت ما رو دزدیدن چطوری استفاده کنیم
  مخابرات برای تعمیر نمی آید
  هر ماه هم قبض ارسال می نمایند خ یلی رو دارن
  میگن چون کابل سرقت میشه مجددا کابل کشی نمی کنیم
  با مردم فقیر کاری کردن که به چند متر کابل ت لفن هم رحم نمی کنند
  تلفنی که قاب ل استفاده نیست چرا ماهیانه حق اشتراک بدی ن !!!

 • ناشناس ارسالی در

  درهیج کشوری چنین قوانینی که بنفع دولت بشه وجود ندارد ..‌چندنفرجلسه میزارند و تبدیل به قانون میشود!؟

 • حقجو ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه با این تیتر زدنتون. حروم تون باشه پولی که از این کلیک درمیارید

 • مشترک تلفن ثابت ارسالی در

  حالا اگر مشترک بیچاره تلفن همراه خوش حسا ب باشد ولی سیم تلفن ثابت از خیابان قطع ش ده و بعد از چهار روز هم بقیه سیم قطع شده به سرقت برود وهیچ مسولی هم پاسخگو نباشد به طوری که وعده بدهند چون سیم تلفن ثابت در انبار موجود نیست و تا یک ماه باید صب ر کنیم تکلیف چیست ؟

 • ناشناس ارسالی در

  آنقدرهزینه آبونمان ومکالمه رازیادکردیدکه ترجیح میدیم جمع آوری شود

 • حسن ارسالی در

  مخابرات اصلا خدماتی بابت تلفن ثابت نمی دهد مرتب قطع میشود من شاید بیش از 10 بار مراجعه داشتم.مواردی مثل نبود امکانات ؛پی سی ام و سرقت کابلها رو بهانه می کنند.بچه کوچک داشتم تو خانه داشتم دوست نداشتم موبایل در اختیارش بگذارم. از اینترنت تلفن ثابت استفاده می کردم .اینقدر مشکلات برای من ایجاد شد..که هم گوشی موبایل گرفتم هم مودم برای آن.مخابرات هم با اینکه خط تلفن از طرف خودش قطع بود.هر ماه قبض می فرستاد با ارقام غیر واقعی.خوردن حرام فقط مختص اشخاص نیست.همان بهتر که جمع کن بیشتر از آن آبرو و حیثیت خود را نبرد..

 • حمید ارسالی در

  می‌گوید می‌ترسیم از تلفن کار نکرده یا بدهکار سو استفاده شود چه سوا ستفاده ای وقتی تلفن استفاده نشده سو استفاده مدرک می‌خواهد مگر می‌شود خط تلفنی را قطع کرد چون دوبار نبوده یا عزادار یا مسافر یا بیمار بوده باید سقف مالی مشخصی را در نظر گرفت .خطی را که ۳۰ سال قبل خریده ایم وحالا مثلا قیمتی شده آیا اجازه فروش بی‌دردسر ش را داریم؟ بلخره این شماره مال ماست یا شما ای کاش می‌فهمیدیم

 • ناشناس ارسالی در

  دولت چرا هزینه تلفنی ثابت را بدون اینکه مالک بهره برداری نماید دریافت می کند این دریافت هزینه حرام شرعی است و دزدی پنهان از جیب مالک تلفن ثابت هست وقتی خطی تلفن ثابت مالکی به هر دلیل جابجایی منزل فرو ش واحد یا جابجایی فرد از یک مکان به مکا ن دیگر ویا عدم اطلاع رسانی هزینه ابنمان تلفن از طریق پیامک و راکد شدن استفاده از تلفن ثابت مخابرات موظف است هزینه خرید و فروش خط تلفن ثابت را به مالک تلفن به نر خ روز برگرداند تا از بلا تکلیفی خطوط ثاب ت مالک خارج گردد....

 • نورالدین ارسالی در

  مخابرات راست میگوید کارشو درست انجام بده بعد اقدام بکند من ۳ تا خط دارم هرسه تاشون نزدیک ۴ سال قطع ۱۰۰ بار زنگ زدم ۱۱۷ هیچکار نمیکنه فقط هر ماه ابون ماه برام میفرسته در حالی که میدونم کنار باکس منزلم هست الکی میگه ازکابل زیرزمینه چند بار قبلا از همان جا خودشون درست کردن نمیدونم به کجا باید بگم والا

 • زهدی ارسالی در

  هرماه قبض صادر می شه هنوز نپرداختی قبض بعدی .باید مثل قبل ومثل بقیه قبضها دوره اش دوماهه. بشه

 • علی ارسالی در

  طرف پول داده خریده.به چه حقی مصادره میکن ید.وقتی استفاده نمیکنه ماهی بیست هزار قب ض میزنید بعد میگید بدهکاره مصادره میکنید
  این اسمش دزدیه

 • محمد تقی ارسالی در

  با سلام
  آخه انصاف شما کجارفته خط تلفن هایی که شش ماه به ششماه تا یکسال قط ع هستند وهربار بعداز تماس های مکرر وشکای ت به بازرسی مخابرات وصل وبعد از یکی دوهف ته دویاره قطع میشوند ومرتب اخطار جمع آور ی خطوط میآید چرا باید هرماه آبونمان پردا خت شود بدون امکان استفاده از آنها آیا کس ی هست به این وضعیت رسیدگی کند.

 • ناشناس ارسالی در

  خسته نباشید جناب مخابراتی هاااا...حرف پول که میشه مردم غیور همیشه در صحنه تبدیل میکنید به یه سری گوسفند که اگه براتون نفع نداشته باشن علفشونو قطع میکنید ...!!!! چقدرر هنرمند و باشرف

 • محمد بهرامی ارسالی در

  سلام
  بگو ما از خدامون هست تشریف بیاورید و جمع کنید ببرید ، ۴ سال است تلفن قطع هست درست که نمی کنند هیچی ماهی ده هزار تومان بدون ثانیه ای مکالمه از مردم پول زور میگیرند.

 • حبیب حبیبی ارسالی در

  جمع کنین خودتونو واقعا چقدر مسخره هست کمتر دزدی کنین

 • یک شهروند ارسالی در

  مخابرات همیشه قانون های مفتخوری تصویب می کند اول و آخرش نیست .همانطور که مبالغ ۱ ۰هزار،۱۵هزار،۲۰هزارتومانی را گذاشتند و ب دتر از آن به آن مبالغ خود تصویبی مالیات و عوارض و غیره هم اضافه کردند..

 • ناشناس ارسالی در

  فاجعه ترین سازمان کشور همین مخابرات هست بعد ازسرقت سیم تلفن توسط سارقین ۶ماه مار ا سرکارگذاشتند وبعد از۶ماه مارامجبور کرد ند فیبر نوری درخواست کنیم بعد اززیرباررف تن بالای ۳میلیون پول وسیم کشی داخلی ساخت مان حالا نزدیک دوماه هست که میگن خانه شم ا خوب جواب نمیده وتلفن قطعه هرماه هم پو ل هزینه ثابت راازمشتری میگیرندوهیچ بشری دراداره مخابرات جواب درستی به این بی تدب یری نمیده

 • Saeed ارسالی در

  سلام با عرض معذرت آقای دکتر
  شما ا ول ارتباط روی تلفن ثابت برقرار بکنید اگر یک دقیقه حتی مکالمه داشت و قبض دور رو پ رداخت نکرد جمع آوری کنید نه اینکه ۲ ساله آبونمان پرداخت میکنیم بدون ارتباط

 • رضا ارسالی در

  خط را تخلیه می‌کنند اختیار دار هستند چرا پول ودیعه را پس نمی‌دهند البته به نرخ روز

 • نادر قنواتی ارسالی در

  همیشه دستتون تو جیب مردم است

 • مهدی ارسالی در

  اصلا کدام خدمات به هموطنان درست ..واصولی خدمات ميدند که مخابرات دومین شرکت باشد فقط عوارض گرفت بلدهستند وبس توی این چند سال کدام خدمت رسانی خوب بوده............

 • ناشناس ارسالی در

  هان کفگیر ته دیگ خورده،کشک جمع می کنند چ کارش کنند

 • مهرداد ارسالی در

  تیغ زدن مردم

 • ناشناس ارسالی در

  آیا مبلغ ودیعه به روز رسانی می‌شود ؟
  اگر چنین باشد ایرادی ندارد ولی وقتی از دویست هزار تومان 25 سال قبل را بخواهند سهم دولت و مالیات و... کنار بگذارند خوب معلوم است که خط تلفن بدون مکالمه در دور دوم قطع و تخلیه می‌شود

 • حسین ارسالی در

  اگر سیم تلفن سرقت رفته باشه و مدت ۶ ماه تلفن خونه ها قطع هستش کی باید پاسخگو باش ه وآیا مخابرات جریمه میده .فقط زورتان به مشتری میرسد .این که نشد عدالت .؟

 • ایرانی ارسالی در

  دزدی از مردم تمامی ندارد هر روزنه ای پید ا شود شروع به جیب بری از ملت میکنند

 • مهدی ارسالی در

  حرف مفت زده دو دوره یه دوره میاد پرداخت نکنی یک طرفه میکنن به دو دوره نمیرسه

 • مهدی ارسالی در

  بی نظم ترین اداره تو ایران شرکت مخابرات هر کی به هرکیه

 • Aa ارسالی در

  فقط یک سئوال
  من ۲۳ سال پیش ۱۰۰ هز ار تومان بابت خرید تلفن دادم اگر سکه خری ده بودم بالای ۱۰۰ میلیون بود الان خط من را مخابرات چند خریداری میکند که برای بده ی قطع میکند.

 • سیدین ارسالی در

  فردیس کرج اصلا قبض تلفن ثابت صادر نمی‌شود مسیج نمی‌شود تا پرداخت کنیم خودمون باید تلاش کنیم تا بفهمیم شماره های 366 هستيم

 • نسیمی ارسالی در

  چرا کسی جوابگو مخابرات نیست دزدی در روز روشن کسی که حق امتیاز تلفن ثابت را خریدا ری کرده چرا باید مخابرات امتیاز مشترک را لغو نماید خصوصی سازی همان نظام سرمایه د اری بود که تحمیل مردم کردن

 • محمود ارسالی در

  احمق ها فقط حرف های غلط و مفت و زور را کدتان می‌گویید پس کو شعار حق با مشتری است از انقلاب فقط با دروغ و بلوف مملکت را اداره کردید اینهم آخرش

 • عباس ارسالی در

  دزدی در روز روشن .از مردم به بهانه ای مج انی میگیرید به. خلق الله خداتومن .طراح ا ین طرح بهشت منتظرش است؟؟؟؟؟؟؟؟؟.

 • کاظم ارسالی در

  دزدی آشکار بدون استفاده باید ماهانه پول زور بدیم لعنت براین تصمیم

 • رویا‌داودی ارسالی در

  مدتی‌است‌که‌دزدان‌سیم‌های‌تلفن‌رابرده‌اند‌درحالی‌که‌مخابرات‌هرماه‌‌قبض‌صادر‌میکند‌وتلفنی‌که‌دایر‌نیست‌‌ابونمان‌میگیرد

 • نامی ارسالی در

  یه مشت دزد بی سرو پا ،شما غلط میکنید خطی که باید رایگان ب مردم میدادید را با قیمت نجومی به مردم فروختند ،تعرفه ظالمانه را توسط نمایندگان بی خاصیت و ضد مردم مصوب کردید ،الان باید چنین دزدی تو حبس بود نه اینکه آزادانه برا غارت بچرخد

 • مهدی همتی ارسالی در

  سلام این یک باج گیری ودزدی درروزروشن وبا علم واگاهی کامل است که خطی رابدیگری واگذ ارکنی وسپس بخاطرهزینه اپراتوروابانماه بد ون عودت ودیعه اولیه بنرخ روزبمشترک خط دا یمی ودیعه داراعمال شودنام دیگری نمیشودگذ اشا بجزدزدی اشکارادرروزروشن بامجوزقانوتی

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها