|
کدخبر: 326150

فوری / قیمت گندم اعلام شد / پیش بینی جدید درباره آمار تولید

مدیر عامل بنیاد ملی گندم‌کاران کشور اظهار داشت: با توجه به پیش‌آگاهی و هشدارهایی که ارائه شده است، تقریباً در بسیاری از استان‌ها مشکلات زنگ زرد و سایر آفات مهار شده است.

اقتصاد فوری / قیمت گندم اعلام شد / پیش بینی جدید درباره آمار تولید

علیقلی ایمانی، مدیر عامل بنیاد ملی گندم‌کاران کشور و دبیرخانه کشاورز استان گلستان، با توجه به بارش‌ها در استان‌های مختلف کشور، به کشاورزان توصیه کرد و گفت: با توجه به بارندگی در برخی مناطق و افزایش دما، شرایطی برای ظهور آفات گندم مانند زنگ زرد، لکه سفید، سن زدگی و غیره به وجود آمده است. لذا، ضروری است که کشاورزان رصد دائمی از مزارع خود داشته باشند.

وی افزود: در برخی مناطق با وجود اطلاع رسانی کشاورزان غفلت کردند و خسارت‌هایی به مزارع گندم وارد شد. اما بیشتر گندم کاران اگر چه سموم به اندازه کافی وجود نداشت به هر ترتیبی سمپاشی را انجام داده و از خسارت‌های سنگین‌تر جلوگیری کردند.

وی ادامه داد: با توجه به پیش آگاهی و هشدارهایی که داده شد تقریباً در بسیاری از استان‌ها زنگ زرد و سایر آفات مهار شده است.

وی تاکید کرد: رصد مزارع با دقت بیشتر انجام شود زیرا در حال حاضر در بیشتر استان‌های کشور شاهد بارش هستیم و پس از آن با رطوبت و گرما هوا رو به رو خواهیم بود که فضای مناسبی برای رشد آفات است.

پیش‌بینی میزان تولید

ایمانی در ادامه سخنان خود به خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ اشاره کرد و گفت: سال گذشته کل تولید حدود ۱۳ میلیون تن بود که بیش از ۱۰ میلیون تن خرید تضمینی انجام شد. پیش بینی می‌شود امسال با افزایش تولید خرید تضمینی این محصول استراتژیک به حدود ۱۱ میلیون تن برسد.

وی گفت: اگر عوامل غیرمترقبه طبیعی مهار شود امکان تولید ۱۳ میلیون تن گندم در کشور وجود دارد.

مدیر عامل بنیاد ملی گندم‌کاران کشور یادآور شد: گندمزارهای استان‌های شمالی با توجه به خشکسالی و رطوبت هوا و افزایش دما شرایط مساعدتری برای بروز آفات دارند. همچنین بارش در ۱۵ استان کشور بالا بوده و این باعث می‌شود تا گندم کاران دقت بیشتری به مزارع خود داشته باشند.

دل‌نگرانی گندم‌کاران

ایمانی با اشاره به نگرانی گندم کاران درباره خرید تضمینی محصولاتشان عنوان کرد: یکی از دغدغه کشاورزان مربوط به مطالبات بوده و امیدوارند امسال پرداخت مطالبات کشاورزان همچون سال قبل با دیرکرد چند ماهه انجام نشود.

وی درباره قیمت خرید تضمینی گندم هم گفت: امسال خرید تضمینی گندم هر کیلو گرم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بوده و خرید تضمینی گندم دوروم هم که در صنایع غذایی مانند ماکارونی مورد استفاده قرار می‌گیرد ۱۸ هزار تومان است.

انتقال صدها هزار تن گندم به سیلوها در پی بارندگی‌های اخیر خوزستان

«سید سعید راد» گفت: خرید تضمینی گندم در استان خوزستان از بیستم فروردین آغاز شده و تا صبح جمعه (۱۵ اردیبهشت) بیش از ۸۵۵ هزار تُن گندم از کشاورزان خوزستانی خریداری شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان‌داشت: با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی، نسبت به اتخاذ و اجرای تدابیر و تمهیدات لازم از جمله به‌کارگیری کامل ناوگان حمل و نقل جاده‌ای برای انتقال گندم‌های خریداری شده استان خوزستان به انبارها و سیلوها اقدام شد.

وی گفت: ۵۰ هزار تُن گندم در مراکز روباز باقی مانده بود که با پوشش‌دهی دقیق و چادرکشی سریع بر رویِ گندم‌ها اقدام شد.

راد با تاکید بر این که صیانت از گندم‌هایی که حاصل دسترنج کشاورزان است را وظیفه خود می‌دانیم و با استفاده از همه امکانات موجود، پایِ کار جمع‌آوری گندم‌های خریداری شده در استان خوزستان آمدیم، افزود: تلاش می‌کنیم تا یکی دو روز آینده، نسبت به انتقال گندم‌های باقی ‌مانده به انبارها و سیلوها اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تقدیر و تشکر از همه تلاشگرانی که به صورت شبانه‌روزی برای انتقال گندم‌های استان خوزستان به میدان آمدند، خاطرنشان‌کرد: جا دارد از تدابیر و پیگیری‌های رئیس‌جمهور و معاون اول و وزیر جهاد کشاورزی و مساعدت‌های استاندار خوزستان و همه ادارات استان خوزستان در جریان عملیات جهادی صیانت از گندم‌های خریداری شده قدردانی کنم.

منبع: مهر
 • ناشناس ارسالی در

  به فکر واردات باشید با این قیمت

 • رضا ارسالی در

  همه چیز از شیر کرای طلا‌ دولار کوت سهم هر چیزی که تو کشور هست چندین برابر شده ولی گندم همچنان ارزون تر از بقیه دولت چرا اینقدر در حق کشاورز ظلم میکنه یک کشاورز عمرو جوانیش وقف کشت میکنه اینجور حمایت میشه از کشاورز

 • ناشناس ارسالی در

  اقا بس کنید نمک روزخم مردم نپاشین هی قیم ت تضمینی قیمت تضمینی ۲۱۰۰۰تومن دادن ۱۷تو من میخرن شرم اوره

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها