|
کدخبر: 325238

بورس در چند قدمی یک اتفاق جدید / بازار سرمایه به اوج برمی گردد؟

با وجود رشد مداوم در سه روز گذشته، شاخص کل بورس تهران در مبادلات روز گذشته کاهش یافت. آمارها نشان می‌دهند که شاخص بورس در محدوده سرنوشت‌سازی قرار گرفته است و در صورت عبور از این محدوده، ممکن است رشدهای بیشتری را ثبت کند.

اقتصاد بورس در چند قدمی یک اتفاق جدید / بازار سرمایه به اوج برمی گردد؟

از ابتدای هفته جاری، به دنبال کاهش تنش‌های نظامی در منطقه، شاخص کل بورس تهران وارد یک روند صعودی شده و از ابتدای هفته تا روز دوشنبه حدود ۱۱۰ هزار واحد، معادل ۵ درصد، رشد کرده است. با این حال، دیروز شاخص کل بازار سهام ۱۳ هزار و ۴۲۵ واحد کاهش یافت و در محدوده ۲ میلیون و ۳۰۳ هزار واحد قرار گرفت. با وجود این نزول، ارزش کل معاملات دیروز که نماینده‌ی مهمی از بازار سهام است، حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و در عین حال بیش از ۵۵ میلیارد تومان نقدینگی تازه وارد بازار سهام شد.

دیروز همچنین نسبت ورود پول سهامداران حقیقی به ارزش کل معاملات خرد هم به ۱.۳درصد رسید که نشان می‌دهد با وجود نزول شاخص، شتاب ورود پول به بازار سهام افزایش یافته است. در چنین شرایطی اگرچه ممکن است شاخص کل بورس تهران امروز چهارشنبه اندکی عقب‌نشینی کند، اما با توجه به آنکه این شاخص توانسته ظرف روزهای گذشته از محدوده کلیدی ۲میلیون‌و ۳۰۰هزار واحد عبور کند، انتظار نمی‌رود نزول بورس خیلی دامنه‌دار باشد.

از نظر تکنیکی چنانچه شاخص کل بورس تهران بتواند موقعیت خود را در این محدوده حفظ کند، احتمال رشد شاخص بورس افزایش خواهد یافت؛ ضمن اینکه تازه‌ترین خبرها حاکی از آن است که احتمالا فرمول جدید برای قیمت‌گذاری شرکت‌های خودروسازی‌ از سوی وزارت صنعت تعیین خواهد شد که این موضوع می‌تواند منجر به رشد قیمت سهام شرکت‌های خودروساز شود و با توجه به اثرگذاری این گروه بر بازار سهام می‌توان انتظار داشت کلیت بازار سهام در موضع صعودی قرار بگیرد.

آمارها همچنین نشان می‌دهند که نرخ دلار نیمایی نیز به محدوده ۴۱هزار تومان رسیده است که این موضوع نیز می‌تواند ظرف روزهای آینده اثر مثبتی بر معاملات بورس داشته باشد. به‌طور کلی ارز حاصل از صادرات شرکت‌های بورس با نرخ دلار نیمایی تسعیر می‌شود و هر نوع افزایش قیمت دلار نیمایی می‌تواند منجر به رشد درآمد شرکت‌های بورس و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها شود.

با همه این توضیحات، می‌توان گفت شاخص کل بورس تهران اکنون در محدوده حساسی قرار گرفته است که درصورت تثبیت در این موقعیت می‌تواند با رشدهای بیشتری مواجه شود.

ضمن اینکه باید توجه کرد حتی با فرض نزول شاخص در هفته‌های آینده، این نزول نمی‌تواند خیلی دامنه‌دار و عمیق باشد؛ به‌طوری که شاخص کل بورس تهران به زیر مرز ۲میلیون و ۲۰۰هزار واحد سقوط کند؛ چراکه قیمت سهام شرکت‌ها به پایین‌ترین حد خود رسیده‌ و این محدوده نوعی حمایت تکنیکی برای شاخص کل محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود حتی درصورت نزول شاخص ظرف چند هفته آینده وضعیت بازار سهام با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع در تیرماه متعادل شود و تقاضا برای خرید سهام افزایش یابد.

بازگشت اعتماد به سهامداران

با توجه به این که اعتماد سهامداران در سال‌های گذشته به‌واسطه تصمیمات نادرست از جمله نرخ حامل‌های انرژی و عوارض صادراتی خدشه‌دار شد و این موضوع یکی از چالش‌های اصلی سازمان بورس در سال گذشته بود، در سال ۱۴۰۳ قرار است با مدیریت درست سیاست گذاران و متولیان امر مانند سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارتخانه‌های نفت و صمت و سایر وزارتخانه‌های دیگر این اعتماد بار دیگر بازگردد. باید ابعاد سیاست‌های اتخاذ شده در بانک مرکزی یا در سازمان برنامه و بودجه را بر ابزارهای مالی و بازار سرمایه مورد سنجش قرار دهیم، این بخش‌ها مرتبط با یکدیگر هستند و مشکل ایجاد شده در بازار سرمایه به سایر بخش‌ها نیز سرایت خواهد کرد. اعتمادسازی مهم‌ترین موضوع در بازار سرمایه‌ است و باید همه دستگاه‌ها کمک کنند تا با عدم اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه و تصمیمات درست، این اعتماد به بازار سرمایه برگردد، جایی که مردم حضور داشته باشند، می‌توان کارهای بزرگی را رقم زد.

منبع: همشهری
 • ناشناس ارسالی در

  اگر همش کارمزد بگیر ها و صندوق ها نوسان نگیرن و همش بر طبل استراحت و اصلاح و درجا و مسخره بازی های گذشته تکیه نکن تا دو روز مثبت میشه عرضه ابشاری کنن و روز از نوع و روزی از نو اخرش هم همه رو متضرر نکنن جلوی عرضه های ابشاری با بهانه های سیود سود و از این دست کثافت کاری ها نباشیم

 • مجیییددد ارسالی در

  لعنت به هر چی دزد و دروغگو

 • ناشناس ارسالی در

  مردم همین دو سه مورد که سرمایه هاشون را آوردند توی بورس برای هفت پشت شان بس است . عده ای رانت باز و شیاد بلاهایی بر سر ب ازار بورس آورده اند و اعتماد مردم را خدش ه دار کرده اند که خیلی برای سرمایه گذاری در اعتماد ندارند .

 • ناشناس ارسالی در

  دوباره نقشه کشیدند برای بالا کشیدن پول م ردم

 • اهالیه بازار سرمایه ارسالی در

  هر خبر خوش از بورس میخواد بیا این خودروی ی سر و کله میشه از جایی ک پ بر ایی بالا دارن و ورشکسته هستن فقط از اب گل الود ما هی می گیرن و پولهای بازار جمع می کنن اخر ش الفرار و ی مشت سهام بی کیفیت با سود ها منفی قالب می کنن و الفرار می کنن از جای ی ک سهام های اشغالی هستن با فرار کردشون کل بازار سرمایه را منفی می کنن اجازه نبا ید داد اینها لیدر بازار شوند یه مشت اشغا ل یهام ک هدف اصای شون تخریب بورس است و ب ورس را ب گروگان گرفتن

 • ایرانی ارسالی در

  17ارذیبهشت نزدیک است روزی که اون رانت کث یف را مسولین رقم زدند تا عده ای سبیده وس فارشی به قیمت به خاک سیاه نشستن میلیونها سهامدار خرد چاپیدند وهیچ ارگان نظارتی ه م با توجه به دست داشتن خواص در رانت هیچ عکس‌العملی نداشتند ما همه شوند را به خدا واگذار کردیم واز خدا طلب تقاص داریم مسو لین مواظب باشند که دوباره بورس را با تصم یمات محرمانه وخلق الساعه به نفع خواص دوب اره مصادره نکنند این بار مردم را به خیاب ان‌ها خواهند کشوند مطمئن باشید

 • ناشناس ارسالی در

  الهی بر نگردد در یک کلام کل زندگیمو نابو د کردید حق الناس هیچوقت نمیبخشم هیچوقت ه مه اونایی که از سال ۹۹ تبلیغ کردن و مردم رو به خاک سیاه نشستن نمیگذریم بالاخره ق یامتی هم هست مردم رو خسته کردید
  بیرون کردیو شما هم اگر این نوشته رو حذف کنی مقصری خدا حق الناس رو هیچوقت نمی بخش ه

 • ناشناس ارسالی در

  شمایی که مردم رو به خاک سیاه نشوندید بای د تاوان پس بدید اعتمادی بر نگشته مردم رو سرکیسه کردید

 • احمد ارسالی در

  از کدوم اعتماد حرف میزنید، یه مبلغی وارد میشه ۱۰ الی ۲۰درصد نوسان میگیره و تمام

 • ناشناس ارسالی در

  فقط میدونم بورس دست یه عده محدوده که اون ها هم فقط بادستورخدا سه ساله سهامدار را نابود کردن واین دستور لغو نمیشه.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها