|
کدخبر: 325145

رئیسی دل کارگران را شاد کرد / تسهیلات جدید در راه است

عضو کانون شورای هماهنگی کار کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش ماهانه تورم، بسیاری از کارگران دیگر قادر به پرداخت اجاره خود نیستند و به عنوان مستاجران فعالیت می‌کنند. به همین دلیل، مسئولان باید به مسئله مسکن کارگران توجه کنند.

اقتصاد رئیسی دل کارگران را شاد کرد / تسهیلات جدید در راه است

روح الله تجری در ادامه این طور توضیح داد: وضعیت کلی و همچنین حقوق کارگران در جامعه نامناسب است و باید در سال جدید، حل مشکلات آنها در اولویت برنامه‌ریزی دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اولویت دولت و مجلس باید امنیت شغلی، مسکن و معیشت جامعه کارگری باشد. کارگران امنیت شغلی ندارند و قراردادهای کوتاه مدت و حقوق‌های پایین انگیزه کار و بهره‌وری را بسیار پایین آورده است.

وی بیان کرد: کارگران نقش مهمی در مسیر توسعه اقتصادی دارند و توجه به کارگران و رفع مشکلات آنان از بسیاری از مشکلات جامعه در حوزه‌های دیگر کاهش می‌دهد. کارگری که بداند می‌تواند صاحب خانه شود و پس‌انداز داشته باشد با روحیه بهتری می‌تواند در مسیر تولید محصول باکیفیت کار کند.

وی افزود: در طی سال‌های اخیر قدرت خرید کارگران به شدت کاهش پیدا کرده است و دولت باید برای جامعه کارگری تسهیلات کم بهره برای خرید خانه فراهم کند. پایین بودن درآمدهای کارگری نسبت به هزینه‌ها در کلانشهرها باعث می‌شود تا کارگران تمام و یا بخش قابل توجهی از درآمد ماهیانه خود را تنها در بخش مسکن هزینه کنند.

وی اظهار داشت: شورای عالی کار مشکل تامین مسکن کارگران را به طور جدی پیگیر شود. همچنین تامین مسکن کارگران از وظایف اصلی دولت و کارفرمایان است. از نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم در این دوره جدید حتما به فکر مسکن کارگران باشند.

حقوق-کارگران-پنج

جزئیاتی از مسکن کارگران

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: از هر بخشی از صنعت و مدیران صنایع و شهرک‌ها که در این زمینه فعال بوده و دغدغه تامین مسکن کارگری را داشته باشند؛ استقبال کردیم و زمین را به هر شکلی شده تامین و در اختیار قرار دادیم.

درباره وضعیت ساخت مسکن برای کارگران اظهار داشت: رئیس‌جمهور خط تلاش را برای ما ترسیم کرده که برای کارگران بخش صنعت کشور به صورت ویژه و خاص مسکن کارگران در دستور کار قرار گیرد. تامین اراضی در سازمان آغاز شده و خوشبختانه زمین بیش از ۱۱۰ هزار واحد را تامین شده و بعضا در مراحل مختلف شروع شده و در مرحله طراحی برای شهرک‌سازی قرار دارد، و برخی نیز در مرحله اخذ مجوزها است.

وی افزود: این پروژه به عنوان خط ویژه در سازمان ما به صورت روزانه پیگیری می‌شود، هر بخشی از صنعت و مدیران صنایع و شهرک‌ها که در این زمینه فعال بوده و دغدغه تامین مسکن کارگری را داشته باشند؛ ما استقبال کردیم و زمین را به هر شکلی شده تامین و در اختیار قرار داده‌ایم، در برخی شهرها مثل تهران به واسطه تراکم سختی‌هایی وجود دارد که تلاش می‌کنیم برای بخشی از شهرهایی که زمین برای هیچ‌کدام از اقشار وجود ندارد با اولویت کارگران و اقشار نیازمند به حمایت تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تصریح کرد: قرار ما بر این است تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن که اکنون ۵۵۰ میلیون تومان است به صورت تقسیط ۲۰ سال و نرخ سود ۱۸ درصدی که بخشی از آن را دولت سوبسید می‌دهد در اختیار قرار دهیم. قرار ما بر این است که بخشی هم از آورده کارگران باشد، ما تمایل داریم با مدیران صنایع پیش برویم چون بخشی را هم مدیران صنایع بعنوان تسهیلات و یا هر آنچه خودشان در نظر دارند، کمک کنند که این واحدها ساخته شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم با ورود بخش صنعت و کمکی که صاحبان صنایع به مسکن پرسنل می‌کنند ساخت مسکن در بخش صنعت سرعت بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها داشته باشد و بتوانیم شهرک‌هایی را در شان کارگران و بخش صنعت داشته باشیم.

مالکی گفت: بیشترین قرارگیری صنایع در خوزستان مثل پتروشیمی‌های ماهشهر، فولاد خواف و یا صنایع بندرعباس هستند. در کل برنامه‌ریزی کردیم که در استان‌هایی مثل یزد، کرمان، خوزستان و بندرعباس که صنایع بیشتری مستقر هستند نسبت به ساخت مسکن اقدام کنیم.

وی یادآور شد: ما به صورت شبانه‌روزی و در اقدام جهادی و انقلابی طرح را پیش می‌بریم و لحظه‌ای برای پیشبرد طرح کوتاهی نمی‌کنیم.

منبع: ایلنا
 • ناشناس ارسالی در

  بله انقدرشادشدیم الان همه دست ازکارکشیدی م توی خیابونها میرقصیم

 • کارگر ارسالی در

  انشالا سقط میشید

 • حسن حسینی ارسالی در

  دیدگاه من به عنوان کارگرپیمانکاری اشپزخو نه مس سونگون این است که هیچ کس صدای ماکا رگران رانمی شنود

 • محمد ارسالی در

  دولت اولویتش حجاب نه دغدغه کارگران

 • مهدی ارسالی در

  تا حالا کجا بفکر قشر کارگر بوده اید، جمع کنید بند و بسات دروغ و فریب رو ... شما یه مشت خاین هستید، شماها فقط خودتون دارید غارت و چپاول میکنید بیت المال رو ، خدا به خون امام حسین نسلتان نابود شود

 • کارگر ارسالی در

  باسلام نیمی از جمعیت کشور کارگر هستند،حا لشان خراب ،دولت ومجلسی داریم که ضد کارگر ان عمل میکنند وحقوقشان زیر خط فقر است.ای ن کشور آیا پیشرفت میکند؟نمی‌گذارم بچه ها ی من کارگر شوند.

 • ناشناس ارسالی در

  باسلام ازوزارت نفت محترم خواهشمندیم به فکرمسکن کارگران صنایع نفت وگاز و پتروشیمی کنگان وعسلویه هم باشند.باتشکر اجرکم عندالله

 • حمید سرزارع ارسالی در

  جمع کنید کاسه کوزه تون رو،پنجاه سالمه م ستاجرم،پدرم هشتاد سالشه مستاجره،شما حالا به فکر کارگر هستین،دولت آنقدر دروغ میگه خسته نمیشه،خدا قوت پهلوان 🤬

 • عادل ارسالی در

  ما کارگران ساختمانی که روز مزد هستیم وحق وق ثابتی نداریم ودولت هم امسال حدود پنجا ه درصد به حق بیمه اضافه کرده به زیر نظر هیچ نهادی نیستیم ودر میدان ها منتظر کار هستیم وبازن ودویا سه بچه در خانه مستاجری نشستیم باید چکار کنیم وبااین اوصاع گران ی مصالح ساختمانی کار هم کم شده واکثر مرد م دست از ساخت ساز کشیدن منتظرباشیم دولت برامون کارمیکنه یا فاتحه خاندار شدن رو ب خوانیم واین ارزو رو به گور ببریم ؟

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها