|
کدخبر: 324267

قیمت مسکن/ بازار مسکن/ بازار

تکلیف قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ مشخص شد / خانه گران می شود؟

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن درباره ورود چینی‌ها به بازار مسکن اظهار داشت: به نظر من، ورود چینی‌ها به بازار مسکن تغییری قابل توجه در آن ایجاد نخواهد کرد، زیرا تولید آن‌ها به اندازه‌ای نخواهد بود که بتواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد و رقابت با انبوه‌سازان داخلی را تحمیل کند.

اقتصاد تکلیف قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ مشخص شد / خانه گران می شود؟

ایرج رهبر درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: در حال حاضر، بازار مسکن در وضعیت رکود قرار دارد و فعالیت‌های خرید و فروش و معامله به صورت قابل توجهی کاهش یافته است.

وی افزود: البته ممکن است که امسال خرید و فروش تا حدی از رکود خارج شود که در این حالت، این احتمال وجود دارد که یک مقداری افزایش قیمت داشته باشیم.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به خبر ورود چینی‌ها به بازار مسکن از اردیبهشت‌ماه امسال و اثر آن روی قیمت مسکن نیز تصریح کرد: درباره چینی‌ها در حدود ۲ سال هست که صحبت می‌کنند، ولی هنوز عملیاتی نشده است.

رهبر متذکر شد: به نظر من تغییری در بازار مسکن حاصل نمی‌شود، چون تولید آن‌چنانی نخواهند داشت و در حدی است که الان انبوه‌سازان ما می‌سازند.

وی تاکید کرد: به اعتقاد من این اتفاق در کاهش قیمت مسکن اثری ندارد، چون ما کمبود مسکن خیلی زیاد داریم و فاصله عرضه و تقاضا زیاد است.

عوامل موثر بر قیمت مسکن چیست؟

به طور کلی، عواملی که بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارند، به شرح زیر است:

۱. عرضه و تقاضا: نسبت بین تعداد واحدهای مسکنی موجود در بازار (عرضه) و تقاضای واقعی برای مسکن (تقاضا) بر قیمت مسکن تأثیر زیادی دارد. اگر عرضه مسکن کمتر از تقاضا باشد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد، در حالی که اگر تقاضا کاهش یابد یا عرضه افزایش یابد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

۲. سیاست‌های دولتی: سیاست‌های دولت در زمینه مسکن می‌تواند به طور مستقیم قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از سیاست‌های ممکن شامل تسهیلات وام مسکن با نرخ کم، تخصیص زمین‌های ارزان قیمت به منظور ساخت مسکن مهر، محدودیت‌های ساخت و ساز برای کنترل عرضه و تقاضا و مالیات‌ها و حقوق ورودی در صنعت ساخت و ساز است.

۳. شرایط اقتصادی: وضعیت اقتصادی کشور و عواملی مانند نرخ بیکاری، رشد اقتصادی و تورم نیز تأثیر قابل توجهی بر قیمت مسکن دارند. در شرایط اقتصادی سالم و رونق، تقاضا برای مسکن افزایش می‌یابد و قیمت‌ها ممکن است افزایش یابد. اما در شرایط رکود اقتصادی و کاهش تقاضا، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

۴. عوامل جغرافیایی: موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری ملک نیز بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد. عواملی مانند منطقه شهری یا روستایی، دسترسی به امکانات نزدیک مانند مدارس، فروشگاه‌ها، حمل و نقل عمومی، مناطق سبز و خدمات عمومی می‌توانند قیمت را تحت تأثیر قرار دهند.

۵. عوامل سیاسی و اجتماعی: عواملی مانند استقرار سیاسی، امنیت، تغییرات در سیاست‌ها و مقررات مربوط به ساخت و ساز، نوسازی‌ها و توسعه‌های شهری، تغییرات در ساختار جمعیتی و نیازهای اجتماعی نیز می‌توانند به قیمت مسکن تأثیر بگذارند.

۶. هزینه‌های ساخت و تاممتأثر قیمت مسکن: هزینه‌های ساخت و تامین مواد ساختمانی، نیروی کار، مالیات‌ها و هزینه‌های ورودی دیگر، نرخ بهره و تسهیلات اعطای وام، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، هزینه‌های نظامی و سیاسی، نوسازی و بهبود زیرساخت‌ها و سرویس‌های عمومی مانند آب، برق و گاز، و همچنین تأثیرات قوانین و مقررات ساخت و ساز و مالکیت زمین.

به طور کلی، تعداد و تنوع عوامل موثر بر قیمت مسکن بسیار زیاد است و این عوامل ممکن است در هر بازار و هر منطقه متفاوت باشند. بررسی دقیق و شناخت عوامل محلی و موقعیتی می‌تواند به تحلیل بهتر و پیش‌بینی قیمت مسکن کمک کند.

 

منبع: خبر آنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  مقاله دانتان پاره شد و نتونستید گرونش کن ید.

 • ناشناس ارسالی در

  اتفاقا ورود چینی باعث ازدیاد و ساخت مسکن خواهد شد و رقابت را چند برابر خواهد کرد .کلا انبوه ساز خودش باعث تورم بازار است. کار انبوه ساز دلالی است.وام کم بهرا از ب انک میگیره.یک سال وام کم بهره را در بانک می خواباند و همین تعلل باعث تورن و گران ی می شود.شما نون به نرخ روز خور هستید

 • ناصر ارسالی در

  آفتابه لگن ده دست ولی شام و‌ناهار هیچی.ک ل تمرکزمون به جای اقتصاد و زندگی مردم شد ه موشک.یا یکبار برای همیشه حمله کنیم تکل یفمون با اسرائیل روشن بشه و بعد بچسبیم ب ه مشکلات اقتصادی یا ولش کنیم این گرگ رو خودش یه روز جونش در میاد مام اوضاع کشور رو سامان بدیم!!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها