|
کدخبر: 322799

قیمت طلا / قیمت سکه / بازار طلا و سکه

سیگنال آمریکایی به قیمت سکه / بازار خود را آماده شوک کند

قیمت طلای جهانی در بازار امروز پنجشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳ با افزایش ۱۳ دلار مواجه شد. این افزایش ممکن است تاثیراتی بر نوسانات بازار سکه داشته باشد. اما آیا این افزایش قیمت طلا، بازار سکه را به صعود تشویق می‌کند یا بازارساز مانع از این امر خواهد شد؟

اقتصاد سیگنال آمریکایی به قیمت سکه / بازار خود را آماده شوک کند

با نزدیک شدن به پایان سال ۱۴۰۲، بازار حراج سکه و طلا نیز گرم شده است. با این حال، قیمت ها در معاملات نقدی عصر دیروز تغییر قابل توجهی نداشتند. بررسی خانواده سکه در سایت اتحادیه طلا و جواهر نشان می دهد که در روز چهارشنبه، قیمت سکه امامی به مبلغ ۳۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.

همچنین از میان برادرهای کوچک تر قیمت نیم سکه مجددا افزایشی شده بود.به عبارت دیگر  روز سه شنبه ۵۰۰ هزار تومان و روز قبل هم ۳۰۰ هزار تومان بر ارزش خود افزود و به ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

همچنین ربع سکه و سکه گرمی هم هر کدام با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی به ترتیب با ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته شدند.

در معاملات پشت خطی دو اتفاق توجه سکه بازان را به خود جلب کرد و برخی ها می گفتند این دو موضوع ممکن است بازار طلا و سکه را نوسانی کند.

نخست اینکه قیمت طلا روز چهارشنبه به دلیل کاهش ارزش دلار افزایش یافت، زیرا سرمایه گذاران با وجود انتشار آمار تورم ایالات متحده نسبت به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن امیدوار هستند. قیمت اونس طلا در حال حاضر در محدوده ۲۱۷۱ دلار قرار دارد که در مقایسه با روز قبل تقریبا ۱۳ دلار رشد کرده است.

از سوی دیگر  سکه بازان شب گذشته ادعای فایننشال تایمز در خصوص  مذاکرات محرمانه آمریکا و ایران درباره دریای سرخ را هم رصد کردند. فایننشال تایمز در گزارشی مدعی شده آمریکا و ایران در ژانویه مذاکرات غیرمستقیم درباره تنش‌های دریای سرخ انجام داده‌اند. این مذاکرات در عمان برگزار شده است.

این گفتگو از آن منظر حائز اهمیت است که در صورت انجام، نخستین مذاکرات میان دو کشور در ۱۰ ماه اخیر خواهد بود.

با این حال برخی دیگر باور دارند که بازار ساز با عرضه انواع سکه اجازه صعود قابل توجه را به بازار سکه نخواهد داد.

تکنیکالیست‌ها معتقدند سکه بازان در بازار امروز پنجشنبه دو مرز مهم را دنبال خواهند کرد.از یک سو سکه برای رسیدن به مرز ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خیز برداشته است و از طرفی با از دست رفتن مرز ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان امکان عقب نشینی تدریجی تا کف کانال یاد شده محتمل است.

در شرایط کنونی برخی از سکه بازان نسبت به‌احتمال رشد قیمت سکه امیدوارند. این دسته می‌گویند خبر مهم پشت خطی بازار شب گذشته تمدید وضعیت اضطراری آمریکا در قبال ایران بود. اگر این خبر امروز چهارشنبه در بازار مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند به بازار نوسان دهد.

البته برخی دیگر هم معتقدند احتمالاً  خریداران سکه در روز چهارشنبه بااحتیاط روانه بازار خواهند شد. روز گذشته پس از آن که گزارش تورم ایالات متحده چشم‌انداز کاهش سریع نرخ بهره فدرال رزرو را کم‌رنگ کرد آژیر قرمز در بازار طلا به صدا درآمد و فشار فروش در بازار زیاد شد.

 به‌عبارت‌دیگر طلا تا ساعت ۱۵:۰۸ به‌وقت شرقی (۱۹۰۸ به‌وقت گرینویچ) با ۱.۴ درصد کاهش به ۲۱۵۳.۰۵ دلار در هر اونس رسید و از رکورد ۲۱۹۴.۹۹ دلاری که در روز جمعه ثبت شده بود، عقب‌نشینی کرد. البته قیمت اونس طلا امروز چهارشنبه در زمان تدوین این گزارش با ۲۱۵۸ دلار معامله شد که نسبت به‌روز قبل ۱۷ دلار ریزش کرده است.

 فعالان بازار معتقدند که عقب‌گرد قیمت طلای جهانی می‌تواند امروز به ضرر جناح افزایشی بازار سکه عمل کند. در واقع با این اتفاق سوخت دهی به این دسته از بازیگران افزایشی کم خواهد شد و افزایش قدرت کاهشی‌های بازار محتمل است.

 البته برخی هم می‌گویند درصورتی‌که نرخ دلار نزولی نشود این امر ممکن است اثر کاهشی قیمت طلا بر روی سکه را تعدیل کند. در مجموع تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سکه در حال حاضر مرز ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را در پیش دارد؛ اما درصورتی‌که طلا بر روی بازار سکه سایه بیندازد احتمال ریزش قیمت سکه تا محدوده ۳۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان و حتی پله‌های ابتدای کانال ۳۶ میلیون تومان وجود خواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر