|
کدخبر: 318059

وضعیت آب/مخازن سد/بارندگی

وضعیت سدها بعد از بارش های اخیر / اوضاع خوب نیست!

بارندگی های اخیر، کمک چندانی به پر شدن سدها نکرد و آنطور که از شواهد مشخص است، وضعیت آب سدها همچنان مطلوب نیست.

اقتصاد وضعیت سدها بعد از بارش های اخیر / اوضاع خوب نیست!

درحالی که کشور با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کند، همچنان شاهد آن هستیم که عده بسیاری مدیریت مصرف را الگو قرار نداده اند. از سوی دیگر، ارش های اخیر، کمک بزگی به پر شدن آب سدها نکرده است و نیاز است تا بارندگی های بیشتر ی در کشور داشته باشیم.

علی‌رغم بارش‌های اخیر در کشور، همچنان وضعیت سدها مطلوب نیست، به‌طوری که میزان پرشدگی سدها ۴۱ درصد بوده و ورودی آب نیز همچنان منفی است.

به گزارش ایسنا، از ابتدای سال آبی تا بیست و سوم آذرماه میزان بارش‌ها در کشور معادل ۵۱.۹ میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۸۸.۴ میلیمتر) ۴۱ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷۴.۹میلیمتر) ۳۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درواقع وضعیت بارش‌ها تنها در ۱۲ استان مثبت و در مابقی استان‌ها نسبت به سال قبل منفی بوده است، در این بین استان تهران، البرز، قزوین، همدان، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، مازندران و گلستان بارش نسبتا خوبی را تجربه کردند.

با این حال اما وضعیت مخازن سدهای کشور مطلوب نیست، میزان ورودی مخازن کل کشور از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تا ۲۳ دی‌ماه معادل پنج میلیارد و ۶۶۰ میلیون متر مکعب بوده که در قیاس با سال گذشته که عددی معادل شش میلیارد و پنج میلیون مترمکعب بوده شش درصد کاهش داشته است. همچنین میزان کل خروجی سدهای کشور نیز نسبت به سال قبل با ۲۱ درصد افزایش مواجه بوده است.

حجم آب موجود مخازن اکنون ۲۰ میلیارد و ۱۳۰ میلیون متر مکعب ثبت شده که این عدد نسبت به سال قبل که عددی معادل ۱۹ میلیارد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب بوده  پنج  درصد افزایش یافته است. همچنین حجم پرشدگی سدهای کشور نیز تا ۲۳ دی‌ماه ۴۱ درصد است.

جدول-سد

وضعیت برخی از سدهای مهم کشور بیانگر این است که در چهار سد درصد پرشدگی کمتر از ۱۰ درصد است، به‌طوری‌که سد دوستی  استان خراسان رضوی به ترتیب پنج درصد، سد رودبال داراب استان فارس یک درصد، چاه‌نیمه‌ها استان سیستان و بلوچستان سه درصد، سد تنگوئیه سیرجان استان کرمان ۹ درصد، سد ساوه استان مرکزی هفت درصد پر هستند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها