|

بخوانید :

کدخبر: 233687

رکورد وام مسکن شکسته شد

هزینه وام مسکن به بی‌سابقه‌ترین سطح خود در هفته سوم دی ماه رسیده و به بالاترین حد خود در حداقل دو سال اخیر رسید. این در حالی بود که بانک مسکن در خصوص جلوگیری از افزایش نرخ اوراق اقدام به تغییر سیاستگذاری در حوزه وام مسکن کرده بود.

اقتصاد رکورد وام مسکن شکسته شد

روند هزینه وام مسکن در میانه آذر ماه رکوردهای بالایی را ثبت کرد. بانک مسکن در خصوص پیشگیری از روند افزایشی در نرخ مسکن اقدام به تغییر سیاست خود در وام دهی از کانال خرید اوراق کرد. در همین خصوص زمانی که موج تقاضای خریداران اوراق در اثر رشد سقف خرید اوراق شکل گرفت نرخ اوراق به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده و برای جلوگیری از روند صعودی آن بانک مسکن اعلام کرد برای خرید اوراق کافی است نیمی از هزینه مربوطه پرداخت شود و باقی هزینه را با نرخ سود ۱۸ درصد متقاضیان از بانک مسکن وام اتخاذ کنند.

به نوعی این عمل معادل با دو برابر کردن عرضه بود تا توسط آن نرخ اوراق کاهش پیدا کند. اما این سیاست نتوانست یک ماه دوام بیاورد و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد. در روز ۲۲ دی ماه این رقم به بی‌سابقه‌ترین سطح خود در حداقل دو سال اخیر رسیده و از مرز ۱۲۰ هزار تومان عبور کرد.

قیمت بی‌سابقه اوراق تسه

در روز ۲۲ دی ماه هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن در روز چهارشنبه به حدودا ۱۲۷ هزار تومان رسید که در تاریخ دوساله نرخ اوراق بی‌سابقه بوده است.

به طور کلی مشتریان بازار اوراق تسهیلات مسکن می‌توانند با خرید این اوراق در بازار وام خرید خانه از بانک مسکن اتخاذ کنند. نرخ این اوراق در بازار به صورت روزانه کشف شده و اعتبار آنها برای خرید وام معادل با ۵۰۰ هزار تومان است.

طبق قاعده جدید بانک مسکن سقف خرید وام برای مجردین ساکن تهران دو برابر شد و معادل با ۲۸۰ میلیون تومان و برای متاهلین در حد ۴۸۰ میلیون تومان اعلام شد. افزایش سقف خرید اوراق موجب شد تا متقاضیان تمایل بیشتری برای مشارکت در این بازار داشته و عدم تناسب تقاضا و عرضه سبب رشد نرخ در این بازار شد.

در همین راستا در ابتدای آذر ماه بانک مسکن به مناسبت سالروز تاسیس این بانک تصمیم گرفت تا هزینه وام را برای مشتریان کاهش دهد. به این دلیل تا تقریبا پایان دی ماه اعلام کرد مشتریان می‌توانند نیمی از وام موردنظر خود را اوراق خریداری کرده و نیم دیگر را از بانک مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد و تاریخ هشت ساله اخذ کنند. اتفاقی که در گام اول باعث افت شدید نرخ شده و در ادامه دوباره سیری صعودی گرفت.

در روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه هزینه اوراق برای مجردین در شرایط جدید اخذ وام اوراق از بانک مسکن به ۳۶ میلیون تومان رسیده که سطح قابل توجهی به حساب می‌آید. اگر بانک مسکن این تسهیلات را در نظر نمی‌گرفت هزینه تهیه اوراق برای مجردین برابر با ۷۲ میلیون تومان بوده که بیشترین میزان پرداختی نرخ اوراق در دو سال گذشته به شمار می‌آمد. این رقم برای متاهلین نیز در حضور تسهیلات اخیر بانک مسکن معادل با ۶۱ میلیون تومان ثبت شد و در صورت عدم استفاده از تسهیلات متقاضیان متاهل باید دو برابر این رقم را هزینه می‌کردند.

نرخ سود بالا در وام مسکن

نرخ سود اسمی اخذ وام از طریق خرید اوراق در بانک مسکن معادل با ۱۷.۵ درصد و نیم دیگر آن ۱۸ درصد است. اما وقتی متقاضیان هزینه‌ای را نیز بابت خرید اوراق در ابتدا پرداخت می‌کنند این رقم به سایر هزینه‌های متقاضیان افزوده شده و نرخ سود دیگر در سطح اسمی خود نخواهد بود.

در همین رابطه نرخ سود وام مسکن در روز ۲۲ دی ماه در صورت استفاده از تسهیلات برابر با ۲۲.۲۲ درصد و در صورت عدم استفاده از این تسهیلات معادل با ۲۶.۱۵ درصد بوده است. نرخ سود ۲۶ درصدی در صورت حذف تسیهلات بالاترین نرخی است که از دو سال گذشته تا کنون وام مسکن تجربه کرده است.

افزایش در هزینه مازاد وام مسکن

 اگر بخواهیم میزان پرداخت مازاد هزینه را نیز (به جز هزینه ابتدایی پرداخت شده توسط متقاضیان) محاسبه کنیم ارقام در طول ۱۲ سال تفاوت چندانی را در شرایط تسهیلات و عدم تسهیلات نخواهد داشت. درصورت تهیه سقف وام در حالت تسهیلات بانک مسکن مجردین ۳۷۳ میلیون تومان و متاهلین ۶۴۲ میلیون تومان دیگر باید هزینه کنند.

این هزینه در شرایط عدم تسهیلات برای مجردین برابر با ۳۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۶۶۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ثبت شده است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...